Jeśli przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT zdecyduje się na zakup produktów rolnych albo usług rolniczych od rolnika ryczałtowego, musi liczyć się z koniecznością samodzielnego wystawienia i rozliczenia faktury RR. Czym jest faktura RR? W jaki sposób zaksięgować taki dokument do kosztów? Czy można odliczyć od niego VAT?
- 1. Faktura RR a koszty
- 2. Odliczenie VAT a faktura RR
Faktury RR – omówione zagadnienia:
Faktura RR a koszty
Faktury RR dokumentują nabycie produktów rolnych albo usług rolniczych od rolników ryczałtowych. W kwestii zaliczenia takich wydatków do kosztów przepisy nie przewidują szczególnych regulacji – co do zasady, taki zakup może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod warunkiem, że został poniesiony w związku z uzyskiwanym przychodem. Zatem jeśli przedsiębiorca nabywa od rolnika ryczałtowego np. towary handlowe albo usługi związane z prowadzoną działalnością, fakturę RR może zaksięgować w KPiR.
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowaUwaga!
Podatnicy rozliczający się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego nie księgują faktur zakupowych w ewidencji przychodu – tym samym nie będą także księgować wystawionej przez siebie faktury RR.
Odliczenie VAT a faktura RR
Faktura RR jest także specyficzna pod względem VAT – od wartości netto naliczamy 7% zryczałtowanego podatku, który będzie stanowił zwrot VAT dla rolnika ryczałtowego. Jednocześnie przedsiębiorca może uzyskać prawo do odliczenia takiego podatku – musi w tym celu spełnić kilka warunków:
- Nabycie produktów rolnych lub usług rolniczych było związane z działalnością opodatkowaną
- Zapłata należności (netto + doliczone 7% podatku) nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu
- W dowodzie zapłaty podane zostaną numer i data wystawienia faktury, dokumentującej transakcję; lub na fakturze podano dane identyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty.
Uwaga!
Warunek zapłaty w ciągu 14 dni może zostać zniesiony, jeśli przedsiębiorca zawarł ze swoim dostawcą umowę określającą dłuższy termin płatności. W takiej sytuacji wpłata także powinna być terminowa, choć może zostać dokonana w ciągu dłuższego, umownego terminu.
Jeśli przedsiębiorca spełni wskazane powyżej warunki, zryczałtowany VAT może zostać uznany za podatek naliczony, który możemy odliczyć w deklaracji VAT. Gdyby któryś z warunków nie został dopełniony, wtedy cała kwota brutto będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu.
Program do faktur – Darmowe konto
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Podziel się z innymi: