Faktura RR – jak ją rozliczyć?

faktura RR za zakup produktów rolnych

Jeśli przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT zdecyduje się na zakup produktów rolnych albo usług rolniczych od rolnika ryczałtowego, musi liczyć się z koniecznością samodzielnego wystawienia i rozliczenia faktury RR. W jaki sposób zaksięgować taki dokument do kosztów? Czy można odliczyć od niego VAT?

Jeśli przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT zdecyduje się na zakup produktów rolnych albo usług rolniczych od rolnika ryczałtowego, musi liczyć się z koniecznością samodzielnego wystawienia i rozliczenia faktury RR. Czym jest faktura RR? W jaki sposób zaksięgować taki dokument do kosztów? Czy można odliczyć od niego VAT?

Faktura RR a koszty

Faktury RR dokumentują nabycie produktów rolnych albo usług rolniczych od rolników ryczałtowych. W kwestii zaliczenia takich wydatków do kosztów przepisy nie przewidują szczególnych regulacji – co do zasady, taki zakup może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod warunkiem, że został poniesiony w związku z uzyskiwanym przychodem. Zatem jeśli przedsiębiorca nabywa od rolnika ryczałtowego np. towary handlowe albo usługi związane z prowadzoną działalnością, fakturę RR może zaksięgować w KPiR.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Faktura RR – jak ją rozliczyć?

Odliczenie VAT a faktura RR

Faktura RR jest także specyficzna pod względem VAT – od wartości netto naliczamy 7% zryczałtowanego podatku, który będzie stanowił zwrot VAT dla rolnika ryczałtowego. Jednocześnie przedsiębiorca może uzyskać prawo do odliczenia takiego podatku – musi w tym celu spełnić kilka warunków:

  • Nabycie produktów rolnych lub usług rolniczych było związane z działalnością opodatkowaną
  • Zapłata należności (netto + doliczone 7% podatku) nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu
  • W dowodzie zapłaty podane zostaną numer i data wystawienia faktury, dokumentującej transakcję; lub na fakturze podano dane identyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty.
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Faktura RR – jak ją rozliczyć?

Jeśli przedsiębiorca spełni wskazane powyżej warunki, zryczałtowany VAT może zostać uznany za podatek naliczony, który możemy odliczyć w deklaracji VAT. Gdyby któryś z warunków nie został dopełniony, wtedy cała kwota brutto będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu.

Program do faktur – Darmowe konto Faktura RR – jak ją rozliczyć?

Czy wiesz, kiedy możesz wystawić fakturę RR? Sprawdź instrukcję w pigułce!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość