Jak i kiedy wystawiać faktury wewnętrzne?

faktura wewnętrzna

Choć faktury wewnętrzne od początku 2014 r. nie są już wymagane przepisami, wielu przedsiębiorców nadal ich używa. Sprawdź, kiedy warto skorzystać z faktury wewnętrznej, a kiedy możesz skorzystać z alternatywy i rozliczyć VAT na podstawie innego dowodu.

Jak i kiedy wystawiać faktury wewnętrzne? Obejrzyj nasz materiał video!

 

Do końca 2013 r. faktury wewnętrzne należały do dokumentów wymaganych przez przepisy. Wykorzystywano je w sytuacji, kiedy przedsiębiorca był zobowiązany do naliczenia VAT od transakcji we własnym zakrakresie.

 

Faktura wewnętrzna to ciekawy rodzaj dokumentu – bardzo przydatny, jest wystawiany przez wielu przedsiębiorców mimo braku takiego obowiązku. Warto wiedzieć, kiedy można skorzystać z faktur wewnętrznych i jaka jest ich alternatywa.

Faktury wewnętrzne wyłącznie fakultatywne

Do końca 2013 r. faktury wewnętrzne należały do dokumentów wymaganych przez przepisy. Korzystało się z nich w sytuacji, kiedy przedsiębiorca był zobowiązany do naliczenia VAT od transakcji we własnym zakresie – tj.:

Wraz z rewolucją w przepisach o VAT, która nastąpiła na początku 2014 r., pojęcie faktur wewnętrznych zniknęło z przepisów podatkowych – tym samym podatnicy przestali mieć obowiązek wystawiania takich dowodów. Mimo to z przyzwyczajenia i wygody wielu przedsiębiorców nadal korzysta z faktur wewnętrznych – i generalnie nie jest to błąd. Z przepisów zniknął jedynie obowiązek wystawiania faktur wewnętrznych – ale ich wystawianie nie zostało wzbronione.

Faktura wewnętrzna a inne rozwiązania

Faktury wewnętrzne nie są już wymagane, ale obowiązek naliczenia VAT we wskazanych wcześniej transakcjach pozostał. Jak sobie z tym radzić? Aby nie generować nadmiaru dokumentów, w niektórych przypadkach można skorzystać z „gotowca” – np. przy WNT, nabyciu usług z UE czy krajowej transakcji odwrotnego obciążenia. W tych przypadkach posiadamy już faktury, brakuje na nich jednak naliczenia VAT oraz kursu walut i wartości transakcji w złotówkach. Podatnik może zatem dopisać na dokumencie naliczenie VAT i inne niezbędne elementy, i tak opisaną fakturę wprowadzić do systemu księgowego oraz umieścić w dokumentacji swojej firmy.

W pozostałych przypadkach faktury co do zasady nie wystąpią, ale powinniśmy mieć do czynienia z innymi dokumentami – np. protokołem przekazania towaru czy składnika majątku lub wykonania bezpłatnie usługi albo rozliczeniem, pokwitowaniem subwencji, opłaty etc. Tutaj również możemy skorzystać z takiego dokumentu i dopisać na nim niezbędne dla VAT informacje, na podstawie których rozliczymy następnie podatek.

Uwaga!

Jeśli nie pasuje nam pomysł faktur wewnętrznych ani opisywania istniejących już dokumentów, możemy co do zasady stworzyć dowolny własny dokument, informujący o rozliczeniu VAT. Najistotniejsze, aby był on sporządzony w jasny i czytelny sposób, niepozostawiający wątpliwości, co do której transakcji stosujemy opodatkowanie.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Czy faktury wewnętrzne są obowiązkowe?

    Od początku 2014 roku podatnicy przestali mieć obowiązek ich wystawiania.

  2. 🔸 Czy stosowanie faktur wewnętrznych jest zabronione?

    Nie – z przepisów zniknął jedynie obowiązek wystawiania faktur wewnętrznych – ale ich wystawianie nie zostało wzbronione.

  3. 🔸Jakie dokumenty mogą zastąpić fakturę wewnętrzną?

    Są to między innymi gotowe formularze w przypadku WNT, nabycia usług z UE lub krajowej transakcji odwrotnego obciążenia (na posiadanych fakturach można dopisać informacje dotyczące VAT i inne niezbędne informacje), protokół przekazania towaru, rozliczenie lub pokwitowanie - jak również własny dokument informujący o rozliczeniu VAT.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość