Powrót

Finansowanie firmy cz. II Leasing operacyjny

leasing operacyjny

Leasing operacyjny to alternatywa dla klasycznego kredytu. Obecnie warto przyjrzeć się bliżej leasingowi samochodów osobowych – jego rozliczenie ulegnie zmianie w wyniku zmian, wprowadzanych od stycznia 2019 r.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Jedną z najpopularniejszych form inwestowania w nowe maszyny czy samochody firmowe jest leasing operacyjny. Jeśli przedsiębiorca zastanawia się, czy zdecydować się właśnie na taką formę, warto bliżej przyjrzeć się cechom leasingu operacyjnego – szczególnie w świetle zmian, jakie w tym zakresie przyniesie rok 2019.

Leasing operacyjny – zasady

Leasing operacyjny może być udzielony przez dowolną, zajmującą się takimi usługami instytucję na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Umowa taka polega na przekazaniu przedmiotu leasingu leasingobiorcy, który za korzystanie płaci czynsz leasingodawcy. Przedmiot leasingu przez cały czas trwania umowy pozostaje własnością leasingodawcy, z możliwością preferencyjnego wykupu przez leasingobiorcę.

W porównaniu do kredytu na firmę, leasing operacyjny jest znacznie łatwiejszą do uzyskania formą finansowania zewnętrznego. W związku z faktem, że przedmiot umowy przez czas jej trwania pozostaje własnością leasingodawcy, zabezpieczenia i udowadnianie zdolności kredytowej nie jest aż tak mocno wymagane. Umowa leasingu operacyjnego jest też najczęściej krótsza niż w przypadku kredytu.

Pewnym ograniczeniem przy leasingu operacyjnym jest fakt, że niewiele firm decyduje się na finansowanie używanych sprzętów czy pojazdów. W większości przypadków jest to zatem opcja tylko dla nowych składników majątku.

Leasing operacyjny – rozliczenia

Faktury za leasing operacyjny nie są problematyczne – co do zasady, do kosztów uzyskania przychodów zaliczamy całą ich wartość, czyli ratę leasingową (część kapitałową i odsetkową), a także dodatkowe opłaty, jak czynsz inicjalny czy opłata manipulacyjna. Wyjątkiem jest leasing operacyjny samochodów osobowych, w którym do kosztów można zaliczyć wyłącznie 150.000 zł przy samochodzie spalinowym lub hybrydowym oraz 225.000 zł przy samochodzie elektrycznym. Zatem gdy wartość początkowa samochodu przekraczałaby wskazany limit, do kosztów uzyskania przychodów zaliczymy proporcjonalną wartość kapitałowej części raty leasingowej. Natomiast, jeśli leasingobiorca zdecyduje się na wykup przedmiotu leasingu, to taki wydatek również zaliczy do kosztów (bezpośrednio lub w formie odpisów amortyzacyjnych).

Czynni podatnicy VAT mają w większości przypadków prawo do odliczenia VAT od faktur leasingowych (poza ograniczeniami wynikającymi z przepisów ustawy o VAT). W przypadku leasingu operacyjnego VAT będzie więc odliczany w częściach przez cały okres trwania umowy. Wraz z opłaceniem każdej kolejnej raty.

Wolisz mieć środki trwałe? Sfinansuj je kredytem albo leasingiem finansowym!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość