Czy jeśli firma spoza UE naliczyła VAT na fakturze, to może on stanowić koszt firmy?

vat na fakturze firma spoza ue koszt

Otrzymujesz faktury spoza UE z naliczonym podatkiem VAT? Sprawdź, w jaki sposób rozliczać je w kosztach firmy.

Przepisy podatkowe nie zawierają odpowiedzi na wiele nurtujących kwestii. W przypadku braku bezpośredniego odniesienia do regulacji ustawowych przedsiębiorcy muszą sobie poradzić w inny sposób. Najczęściej takim źródłem będzie ukształtowana linia orzecznicza w wydawanych interpretacjach podatkowych czy wyrokach sądowych. Dzisiaj zajmiemy się naliczonym podatkiem VAT na fakturze spoza UE w odniesieniu do kosztów podatkowych.

Czy VAT może być kosztem podatkowym?

Odpowiedzi na tak zadane pytanie nie można udzielić bez kilku słów wyjaśnienia. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, co do zasady podatek VAT nie stanowi kosztu podatkowego, poza pewnymi wyjątkami, o których jest mowa w ustawie. Jest tam m.in. wskazany przypadek, że kosztem uzyskania przychodów może być podatek VAT, co do którego nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku VAT.

Co z VAT naliczonym na fakturze wystawionej przez firmę spoza UE?

W ostatnim czasie pojawiło się sporo interpretacji, z których wynika, że pojęcia podatek od towarów i usług i podatek od wartości dodanej są tożsame. Powyższe pozostaje w związku z ujmowaniem podatku VAT z faktur kosztowych wystawianych poza granicami kraju.

Natomiast jeżeli chodzi o podatek VAT na fakturach kosztowych wystawionych poza terytorium UE, to należy wskazać, że będzie on stanowił koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.

Na takim stanowisku stoją organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych. W jednej z nich z dnia 18 września 2019 roku nr 0111-KDIB1-1.4010.305.2019.1.AB Dyrektor KIS uznał, że VAT z faktur, które dokumentują poniesione koszty za usługi nabywane w Norwegii, która nie należy do UE, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. W takim przypadku faktura znajdzie się w kosztach podatkowych w kwocie brutto.

Przykład:

Przedsiębiorca przebywający w podróży służbowej na terenie Stanów Zjednoczonych, gdzie zakupił telefon i otrzymał fakturę na firmę. Dokument zawiera naliczony podatkiem VAT, jaki obowiązuje w USA. Na tej podstawie polski przedsiębiorca będzie mógł zaksięgować w kosztach wydatek w kwocie brutto po przeliczeniu na złotówki.

Podsumowanie

Podatek VAT naliczony na dokumentach sprzedaży wystawionych poza granicami UE będzie stanowił dla polskiego przedsiębiorcy koszt podatkowy. Jeżeli na podstawie innych przepisów doszłoby do zwrotu podatku VAT, który uprzednio został zaliczony do kosztów podatkowych, należy wykazać przychód w podatku dochodowym w wysokości otrzymanej kwoty zwrotu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość