Przedsiębiorcy, którzy otrzymają fakturę od firmy z Unii Europejskiej z naliczonym podatkiem VAT mają dylemat, w jaki sposób rozliczyć taki wydatek na gruncie polskich przepisów. Przede wszystkim rodzi się pytanie, czy VAT od firm z UE może być rozliczony w kosztach? W dzisiejszej publikacji będziemy analizowali zasygnalizowany temat.
Podejście organów podatkowych do podatku VAT z UE
Jeszcze do niedawna organy podatkowe stały na stanowisku, że zakupy dokonane w innym kraju UE z naliczonym podatkiem VAT powinny się znaleźć w kwocie brutto w kosztach podatkowych. Z takim podejściem nie zgadzały się sądy, a obecnie zmieniło się również podejście organów podatkowych.
Wydatki z naliczonym podatkiem VAT od firmy z UE w kwocie brutto, czy netto?
Odpowiedź na to pytanie obecnie brzmi, że takie wydatki będą rozliczane w kwotach netto przez czynnego podatnika VAT. Dokonane zakupy nie mogą jednak stanowić dla przedsiębiorcy:
- wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
- importu usług,
- dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca.
Pamiętajmy jednak, że jeżeli przedsiębiorca ma ograniczone prawo lub nie ma prawa do odliczenia podatku VAT w Polsce, z uwagi na obowiązujące przepisy, przykładowo VAT od usług noclegowych, to ta sama zasada powinna znaleźć zastosowanie również do rozliczania faktur z naliczonym podatkiem VAT od firmy z UE.
Jeżeli przedsiębiorca będzie miał możliwość wystąpić o zwrot podatku VAT zapłaconego w innym kraju UE w ramach procedury VAT-REFUND, to wówczas w kosztach podatkowych znajdzie się kwota netto, bez względu na to, czy zostanie złożony taki wniosek, czy też nie.
Przykład:
Polski przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, przebywający w delegacji służbowej w Niemczech był zmuszony do naprawy samochodu, która wiązała się z zakupem części samochodowych. Otrzymał fakturę za zakupione części z niemieckim podatkiem VAT. W takim przypadku księgując fakturę w PKPiR po przeliczeniu na złotówki powinien w kosztach ująć jedynie kwotę netto wydatku z uwzględnieniem obowiązujących limitów.
Takie podejście potwierdzają organy podatkowe w wydawanych interpretacjach. W jednej z nich nr 0111-KB1-1.4010.142.2020.2.MF z dnia 16 czerwca 2020 roku Dyrektor KIS, że wydatki m.in. na naprawę samochodu mogą być zaliczone do kosztów podatkowych w kwotach netto. Podatek od wartości dodanej naliczony na dokumencie z innego kraju UE należy traktować na równi jak polski podatek VAT, a to oznacza, że kwota tego podatku nie będzie stanowić kosztów uzyskania przychodów.
Podsumowanie
Na uwagę zasługuje fakt, że zmianie uległa jedynie linia orzecznicza i nie ma to związku ze zmianą przepisów podatkowych. Poprzednio organy podatkowe stały na stanowisku, że wydatki z podatkiem VAT z innego kraju UE należy ujmować w kosztach w kwotach brutto. Przy tej okazji poruszana jest jeszcze kwestia możliwości odzyskania podatku VAT zapłaconego w innym kraju UE:
- Jeżeli przedsiębiorca otrzyma zwrot VAT z innego kraju UE, który wcześniej ujął w kosztach podatkowych, to wówczas będzie miał obowiązek wykazania go po stronie przychodów w podatku dochodowym.
- Natomiast jeżeli podatek VAT nie znajdzie się w kosztach w PKPiR, to bez względu na to, czy przedsiębiorca odzyska zapłacony VAT, czy też nie, nie będzie go księgował po stronie przychodów.