Fiskalizacja kasy online – jak to zrobić krok po kroku?

fiskalizacja kasy online

Zastanawiasz się, w jaki sposób dokonać fiskalizacji kasy online? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Instalacja kasy fiskalnej online wiąże się z koniecznością wykonania pewnych czynności jeszcze przed rozpoczęciem pracy, między innymi musi zostać przeprowadzony proces fiskalizacji. W dzisiejszej publikacji opiszemy, w jaki sposób należy przeprowadzić proces fiskalizacji kasy online krok po kroku.

Co to jest fiskalizacja kasy?

Pod pojęciem fiskalizacji w przypadku kas online należy rozumieć jednokrotny i niepowtarzalny proces inicjujący pracę pamięci fiskalnej i pamięci chronionej, zakończony wystawieniem raportu fiskalnego. Pamięć chroniona jest to elektroniczny nośnik danych, który umożliwia zapis i odczyt dokumentów fiskalnych i niefiskalnych wystawianych przy użyciu kasy. Natomiast pamięć fiskalna jest to urządzenie trwale zawarte w kasie, umożliwia wielokrotny odczyt danych. W przypadku konieczności wymiany pamięci fiskalnej w wyniku jej zapełnienia lub uszkodzenia należy wykonać czynności wymienione w Rozporządzeniu.

Jak dokonać procesu fiskalizacji kasy online krok po kroku

Proces fiskalizacji musi zostać przeprowadzony przez serwisanta z odpowiednimi uprawnieniami. Przed rozpoczęciem fiskalizacji należy sprawdzić połączenie internetowe, które umożliwi przesyłanie danych pomiędzy kasą online a Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Przebieg procesu fiskalizacji został opisany w Rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących i obejmuje następujące czynności:

 • przesłanie klucza publicznego kasy,
 • zgłoszenie żądania fiskalizacji,
 • odebranie numeru ewidencyjnego,
 • nieodwracalny zapis w pamięci fiskalnej faktu, daty i czasu fiskalizacji,
 • inicjalizację pracy pamięci fiskalnej i pamięci chronionej oraz jednoznaczne
 • nieodwracalne powiązanie tych pamięci,
 • zerowanie wszystkich liczników kasy,
 • niepowtarzalny i nieodwracalny zapis w pamięci fiskalnej numeru identyfikacji
 • podatkowej (NIP) przedsiębiorcy oraz zapis w pamięci fiskalnej numeru ewidencyjnego,
 • zapis w pamięci chronionej numeru ewidencyjnego,
 • zapis w pamięci fiskalnej kategorii kasy, jeżeli program pracy kasy umożliwia w kasie
 • łączenie różnych kategorii kas,
 • wystawienie raportu fiskalnego fiskalizacji,
 • zgłoszenie fiskalizacji przez przesłanie raportu fiskalnego do Centralnego Repozytorium Kas,
 • pobranie i zapis w pamięci chronionej harmonogramu przesyłania danych.

W przypadku przerwania procesu fiskalizacji lub ponownej fiskalizacji z powodu braku połączenia z CRK, przedsiębiorca musi zapewnić przy pomocy serwisanta ponownego uruchomienia procesu fiskalizacji. Raport fiskalny fiskalizacji może zostać wydrukowany i załączony do książki serwisowej lub może pozostać w postaci elektronicznej.

 

Jak dokonać procesu fiskalizacji kasy wirtualnej krok po kroku – przeczytaj.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość