Fiskalizacja kasy online - omówione zagadnienia:
Instalacja kasy fiskalnej online wiąże się z koniecznością wykonania pewnych czynności jeszcze przed rozpoczęciem pracy, między innymi musi zostać przeprowadzony proces fiskalizacji. W dzisiejszej publikacji opiszemy, w jaki sposób należy przeprowadzić proces fiskalizacji kasy online krok po kroku.
Co to jest fiskalizacja kasy?
Pod pojęciem fiskalizacji w przypadku kas online należy rozumieć jednokrotny i niepowtarzalny proces inicjujący pracę pamięci fiskalnej i pamięci chronionej, zakończony wystawieniem raportu fiskalnego. Pamięć chroniona jest to elektroniczny nośnik danych, który umożliwia zapis i odczyt dokumentów fiskalnych i niefiskalnych wystawianych przy użyciu kasy. Natomiast pamięć fiskalna jest to urządzenie trwale zawarte w kasie, umożliwia wielokrotny odczyt danych. W przypadku konieczności wymiany pamięci fiskalnej w wyniku jej zapełnienia lub uszkodzenia należy wykonać czynności wymienione w Rozporządzeniu.
Jak dokonać procesu fiskalizacji kasy online krok po kroku
Proces fiskalizacji musi zostać przeprowadzony przez serwisanta z odpowiednimi uprawnieniami. Przed rozpoczęciem fiskalizacji należy sprawdzić połączenie internetowe, które umożliwi przesyłanie danych pomiędzy kasą online a Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Przebieg procesu fiskalizacji został opisany w Rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących i obejmuje następujące czynności:
- przesłanie klucza publicznego kasy,
- zgłoszenie żądania fiskalizacji,
- odebranie numeru ewidencyjnego,
- nieodwracalny zapis w pamięci fiskalnej faktu, daty i czasu fiskalizacji,
- inicjalizację pracy pamięci fiskalnej i pamięci chronionej oraz jednoznaczne
- nieodwracalne powiązanie tych pamięci,
- zerowanie wszystkich liczników kasy,
- niepowtarzalny i nieodwracalny zapis w pamięci fiskalnej numeru identyfikacji
- podatkowej (NIP) przedsiębiorcy oraz zapis w pamięci fiskalnej numeru ewidencyjnego,
- zapis w pamięci chronionej numeru ewidencyjnego,
- zapis w pamięci fiskalnej kategorii kasy, jeżeli program pracy kasy umożliwia w kasie
- łączenie różnych kategorii kas,
- wystawienie raportu fiskalnego fiskalizacji,
- zgłoszenie fiskalizacji przez przesłanie raportu fiskalnego do Centralnego Repozytorium Kas,
- pobranie i zapis w pamięci chronionej harmonogramu przesyłania danych.
W przypadku przerwania procesu fiskalizacji lub ponownej fiskalizacji z powodu braku połączenia z CRK, przedsiębiorca musi zapewnić przy pomocy serwisanta ponownego uruchomienia procesu fiskalizacji. Raport fiskalny fiskalizacji może zostać wydrukowany i załączony do książki serwisowej lub może pozostać w postaci elektronicznej.
Podziel się z innymi: