Główne formy udzielania pomocy de minimis

pomoc de minimis

Pomoc de minimis może być udzielana w formie dotacji i ulg podatkowych, tzw. miękkiego kredytowania, a także poręczeń i gwarancji.

Zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej pomoc de minimis to pomoc spełniająca przesłanki, określone we właściwych przepisach prawa Unii Europejskiej innej niż pomoc w rolnictwie i rybołówstwie. Tym aktem prawnym jest Rozporządzenie Komisji (UE) Nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis.

Główne formy udzielania pomocy de minimis:

  1. Dotacje i ulgi podatkowe
  • dotacje,
  • dopłaty do oprocentowania kredytów,
  • refundacje,
  • rekompensaty,
  • zwolnienia z podatku lub opłaty,
  • obniżenie podstawy opodatkowania,
  • zaniechanie poboru podatku lub opłaty,
  • umorzenie zaległości podatkowej wraz z odsetkami,
  • umorzenie kar,

  • Tzw. miękkie kredytowanie
    • pożyczki i kredyty preferencyjne,
    • odroczenie lub rozłożenie na raty podatku lub zaległości podatkowej,

  • Poręczenia i gwarancje
  • Pomoc de minimis – przykłady:

    Podstawa prawna pomocy
    Czego dotyczy pomoc
    ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych jednorazowa amortyzacja środków trwałych o wartości powyżej 3500 zł i sklasyfikowanych od 3 do 8 grupy KŚT z wyłączeniem samochodów osobowych
    ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ochotnicze Hufce Pracy mogą dokonywać zwrotu kosztów poniesionych na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne młodocianych pracowników zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego
    ustawa Ordynacja podatkowa umorzenia podatków, odroczenie podatku, rozłożenie na raty podatku
    ustawa o systemie oświaty dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników w celu przygotowania zawodowego
    ▲ wróć na początek

    Zapraszamy do zapoznania się z artykułami:

    Pomoc de minimis – kto może się o nią starać?

    Pomoc de minimis – komu nie przysługuje i jak można ją stracić?

    UWAGA

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
    Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
    Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

    O księgowości wiemy wszystko,
    żebyś Ty nie musiał

    Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

    Romek

    z ifirma.pl

    Masz pytania?
    Skontaktuj się z nami

    Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

    Nowoczesna

    Rzetelna

    Księgowość