Czy usługi holowania i parkingowe podlegają pod kody GTU 13?

GTU 13 usługi holowania i parkingowe

Świadczysz usługi holowania i parkingowe? Sprawdź czy należy je oznaczyć w JPK_V7.

Nowy JPK_V7 jeszcze nie raz będzie tematem naszych rozważań. Ciągle przy różnych okazjach zadajemy sobie pytania co trzeba a co nie trzeba oznaczać kodami GTU. Nie poznaliśmy wszystkich odpowiedzi, ale staramy się odpowiadać na część z nich. Dzisiaj pochylimy się nad usługami holowania i parkingowymi: oznaczać czy nie oznaczać GTU_13?

GTU_13 – czego dotyczy?

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zakresu danych zawartych w deklaracji i ewidencji VAT, kodem GTU_13 objęte są usługi transportowe i gospodarki magazynowej sklasyfikowane w sekcji H PKWiU 2015 symbol ex 49.4, ex 52.1.

Symbol “ex” oznacza, że to grupowanie obejmuje zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danej kategorii Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Dlatego w takim przypadku należy się ściśle trzymać tego, co zostało ujęte pod PKWiU 2015 oznaczone kodami 49.4 i 52.1. Szczegółowy wykaz usług, do których zgodnie z rozporządzeniem należy stosować GTU_13 można znaleźć tutaj.

Czy usługi holowania będą oznaczane GTU 13?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy znaleźć kod PKWiU 2015, który obejmuje usługi holowania i sprawdzić, czy nie mieści się on w opisie do oznaczenia GTU_13.

W PKWiU 2015 pod kodem 52.21 znalazły się usługi wspomagające transport lądowy. W tym grupowaniu znajdują się również usługi holowania:

  • 52.21.25.0 usługi holowania w transporcie drogowym,
  • 52.21.11.0 usługi holowania i pchania w transporcie kolejowym.
Nie są to więc kody PKWiU 2015, o których jest mowa w rozporządzeniu, a więc do usług holowania nie stosujemy oznaczenia GTU_13.

Czy usługi parkingowe będą oznaczane GTU 13?

Analogicznie jak w przypadku usług parkingowych, należy przyporządkować kody PKWiU 2015 dla oznaczenia usług parkingowych.

Usługi parkingowe znalazły się w grupowaniu PKWiU 2015 pod kodem 52.21.24.0. Również w tym przypadku taki kod PKWiU 2015 nie został ujęty w rozporządzeniu dla stosowania oznaczenia GTU_13.

Podsumowując, ani usługi holowania, ani usługi parkingowe nie będą wykazywane w pliku JPK_V7 z dodatkowym oznaczeniem GTU_13. Nie wymagają tego przepisy wykonawcze do ustawy o VAT.

W jaki sposób korygować błędnie podany kod GTU?
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość