Czy usługi holowania i parkingowe podlegają pod kody GTU 13?

GTU 13 usługi holowania i parkingowe

Świadczysz usługi holowania i parkingowe? Sprawdź czy należy je oznaczyć w JPK_V7.

Nowy JPK_V7 jeszcze nie raz będzie tematem naszych rozważań. Ciągle przy różnych okazjach zadajemy sobie pytania co trzeba a co nie trzeba oznaczać kodami GTU. Nie poznaliśmy wszystkich odpowiedzi, ale staramy się odpowiadać na część z nich. Dzisiaj pochylimy się nad usługami holowania i parkingowymi: oznaczać czy nie oznaczać GTU_13?

GTU_13 – czego dotyczy?

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zakresu danych zawartych w deklaracji i ewidencji VAT, kodem GTU_13 objęte są usługi transportowe i gospodarki magazynowej sklasyfikowane w sekcji H PKWiU 2015 symbol ex 49.4, ex 52.1.

Symbol “ex” oznacza, że to grupowanie obejmuje zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danej kategorii Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Dlatego w takim przypadku należy się ściśle trzymać tego, co zostało ujęte pod PKWiU 2015 oznaczone kodami 49.4 i 52.1. Szczegółowy wykaz usług, do których zgodnie z rozporządzeniem należy stosować GTU_13 można znaleźć tutaj.

Czy usługi holowania będą oznaczane GTU 13?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy znaleźć kod PKWiU 2015, który obejmuje usługi holowania i sprawdzić, czy nie mieści się on w opisie do oznaczenia GTU_13.

W PKWiU 2015 pod kodem 52.21 znalazły się usługi wspomagające transport lądowy. W tym grupowaniu znajdują się również usługi holowania:

  • 52.21.25.0 usługi holowania w transporcie drogowym,
  • 52.21.11.0 usługi holowania i pchania w transporcie kolejowym.
Nie są to więc kody PKWiU 2015, o których jest mowa w rozporządzeniu, a więc do usług holowania nie stosujemy oznaczenia GTU_13.

Czy usługi parkingowe będą oznaczane GTU 13?

Analogicznie jak w przypadku usług parkingowych, należy przyporządkować kody PKWiU 2015 dla oznaczenia usług parkingowych.

Usługi parkingowe znalazły się w grupowaniu PKWiU 2015 pod kodem 52.21.24.0. Również w tym przypadku taki kod PKWiU 2015 nie został ujęty w rozporządzeniu dla stosowania oznaczenia GTU_13.

Podsumowując, ani usługi holowania, ani usługi parkingowe nie będą wykazywane w pliku JPK_V7 z dodatkowym oznaczeniem GTU_13. Nie wymagają tego przepisy wykonawcze do ustawy o VAT.

W jaki sposób korygować błędnie podany kod GTU?
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość