Powrót

GTU_07 pojazdy samochodowe i części samochodowe

GTU 07 pojazdy samochodowe i części samochodowe

Zajmujesz się sprzedażą pojazdów samochodowych? Poznaj obowiązki związane z nowym JPK.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Przedsiębiorcy i księgowi mają nowe obowiązki od października 2020 r. W zależności od przedmiotu prowadzonej działalności gospodarczej będą mieli więcej lub mniej czynności do zrobienia oczywiście pod warunkiem jeżeli firma jest czynnym podatnikiem VAT. W naszym cyklu artykułów na temat kodów GTU w dzisiejszej publikacji zajmiemy się stosowaniem kodu GTU przy oznaczaniu pojazdów samochodowych i części samochodowych.

GTU 07 – kod do oznaczania pojazdów samochodowych i części samochodowych

W rozporządzeniu w sprawie oznaczeń GTU symbolem “07” muszą być oznaczane pojazdy oraz części samochodowe o kodach wyłącznie: CN 8701–8708 oraz CN 8708 10. W celu kompletnego zaprezentowania tematu musimy odnieść się do terminologii jakie zawiera Nomenklatura Scalona (CN) w tym temacie.

Kody CN
Opis pozycji
8701
Ciągniki (inne niż ciągniki objęte pozycją 8709)
8702
Ciągniki (inne niż ciągniki objęte pozycją 8709)
8703
Samochody i pozostałe pojazdy silnikowe przeznaczone zasadniczo do przewozu osób (inne niż te objęte pozycją 8702), włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi
8704
Pojazdy silnikowe do transportu towarów
8705
Pojazdy silnikowe specjalnego przeznaczenia, inne niż te zasadniczo przeznaczone do przewozu osób lub towarów (na przykład pojazdy pogotowia technicznego, dźwigi samochodowe, pojazdy strażackie, betoniarki samochodowe, zamiatarki, polewaczki, przewoźne warsztaty, ruchome stacje radiologiczne)
8706
Podwozia wyposażone w silniki, do pojazdów silnikowych objętych pozycjami od 8701 do 8705
8707
Nadwozia (włączając kabiny), do pojazdów silnikowych objętych pozycjami od 8701 do 8705
8708
Części i akcesoria do pojazdów silnikowych objętych pozycjami od 8701 do 8705
8708 10
Zderzaki i ich części
 

Przy omawianiu tego oznaczenia na uwagę zwraca fakt, że kodem GTU_07 musi być oznaczana również sprzedaż pojazdu samochodowego znajdującego się w ewidencji środków trwałych.

Natomiast w przypadku leasingu operacyjnego, wynajmu lub dzierżawy pojazdu samochodowego, dopóki nie dojdzie do dostawy towaru, na takiej zasadzie jak definiuje to ustawa o VAT, nie mieści się on w zakresie kodu GTU 07. Ale już w przypadku leasingu finansowego dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem i tutaj oznaczenie GTU 07 powinno być zastosowane.

Natomiast mechanicy samochodowi muszą zwracać uwagę, w jaki sposób jest wystawiona przez nich faktura za naprawę, czy tylko na usługę, czy może również są na niej wyszczególnione części samochodowe. Jeżeli na fakturze znajdą się części o kodach CN podanych w tabeli powyżej, to również powinny zostać oznaczone jako GTU 07.

Oznaczanie kodem GTU stosowane jest w przypadku wystawiania faktury VAT na rzecz przedsiębiorcy, nie ma takiego obowiązku, gdy sprzedaż jest ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Natomiast jeżeli zostanie wystawiona faktura do paragonu na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej obowiązuje oznaczenie kodem GTU. Przedsiębiorcy muszą być czujni i właściwie oznaczać swoje towary kodami GTU, ale również nie zapominać, że niektóre części samochodowe podlegają również pod obowiązkowy split payment z załącznika nr 15 do ustawy o VAT.

Niewątpliwie potrzebne będzie trochę czasu, aby wszyscy, zarówno przedsiębiorcy, jak i księgowi czy doradcy podatkowi mogli usystematyzować sobie nową wiedzę. Załącznik nr 15 zawiera zbiór towarów i usług tzw. wrażliwych, które są pod szczególnym nadzorem fiskusa. Obecnie, od października 2020 r., duża ich część musi być oznaczana zarówno kodami GTU i/lub w mechanizmie podzielonej płatności (MPP).

Przeczytaj również: GTU_06 czy tylko towary z grupy elektroniki?

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Co powinno być oznaczone symbolem GTU_07?

    W rozporządzeniu w sprawie oznaczeń GTU symbolem “07” muszą być oznaczane pojazdy oraz części samochodowe o kodach wyłącznie: CN 8701–8708 oraz CN 8708 10.

  2. 🔸Jak wygląda kwestia oznaczenia GTU-07 w przypadku leasingu, wynajmu lub dzierżawy?

    Natomiast w przypadku leasingu operacyjnego, wynajmu lub dzierżawy pojazdu samochodowego, dopóki nie dojdzie do dostawy towaru, na takiej zasadzie jak definiuje to ustawa o VAT, nie mieści się on w zakresie kodu GTU 07. Ale już w przypadku leasingu finansowego dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem i tutaj oznaczenie GTU 07 powinno być zastosowane.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość