Handel transgraniczny – podsumowanie

podsumowanie

Handel transgraniczny, szczególnie elektroniczny, cieszy się coraz większą popularnością.

W poniższym artykule przypominamy najważniejsze informacje dotyczące tego zagadnienia.

Handel transgraniczny – czym jest?

Czym jest handel transgraniczny? To oferowanie przez sprzedawców swoich produktów na zagranicznych rynkach. Ma on na celu dotarcie na nowe rynki zbytu, pozyskanie nowych klientów i zwiększenie zysków.

Klienci chętnie kupują produkty z innych krajów, ponieważ często mają one niższą cenę, wyższą jakość lub po prostu brakuje w ich kraju tych konkretnych artykułów. Niektóre marki nie są dostępne w każdym państwie. Czasami użytkownicy zwyczajnie chcą nabyć coś wyjątkowego i niepowtarzalnego, dlatego przeczesują zagraniczne rynki.

Kupujący i sprzedawca pochodzą z dwóch różnych krajów. Posługują się innymi językami i walutami, podlegają innym prawom. A mimo tego mogą zawrzeć transakcję kupna-sprzedaży.

Chcesz dowiedzieć się więcej o istocie handlu transgranicznego? Przeczytaj artykuł: Handel transgraniczny – definicja.

Wyzwania i zagrożenia, jakie stawia przed sprzedawcami handel transgraniczny

Handel transgraniczny może przynieść zwiększenie sprzedaży i duże przychody, jednak tego typu działalność wiąże się z podjęciem określonego ryzyka. W końcu na obu rynkach będą obowiązywały odmienne przepisy i wymogi formalne dotyczące kwestii prawnych i podatkowych. Trzeba dopilnować kwestii dotyczących cła, a także obowiązujących w danym kraju płatności. Jakie jeszcze zagrożenia mogą spotkać osobę rozpoczynającą swoją przygodę z handlem transgranicznym?

Bardzo ważne jest zapewnienie zagranicznym konsumentom strony w ich rodzimym języku. Chodzi nie tylko o podstawowe informacje dotyczące nawigacji, ale również opisy kategorii i produktów, a także obsługę. Klienci powinni mieć możliwość zadawania pytań oraz składania ewentualnych reklamacji w swoim języku.

Koniecznie trzeba zyskać zaufanie zagranicznego klienta. Należy dotrzymać wszelkiej staranności w kwestiach bezpieczeństwa danych, aby nie obawiał się on dokonywania transakcji w naszym sklepie internetowym. Dobrze będzie w tym wypadku pokazać na stronie pozytywne opinie zadowolonych kupujących, którzy już mieli okazję zrobić u nas zakupy.

Jakie jeszcze wyzwania stoją przed sprzedającymi planującymi podbój zagranicznych rynków? Sprawdź!

Jak się przygotować do handlu transgranicznego?

Zanim rozpocznie się zagraniczną ekspansję, trzeba najpierw stworzyć przemyślaną i dobrze zaplanowaną strategię. Przede wszystkim należy wtedy dokonać analizy konkurencji. Trzeba pamiętać, że to lokalni sprzedawcy lepiej znają specyfikę danego obszaru i obowiązujące tam nawyki zakupowe.

Dlatego należy się zastanowić, jaki produkt można zaoferować, w jakiej cenie i jakości, a także jakie działania marketingowe podjąć, aby przekonać konsumentów do zawarcia transakcji. Jakie jeszcze czynniki wewnętrzne i zewnętrzne wpływają na sprzedaż międzynarodową? Więcej dowiesz się z tego tekstu.

Co może pomóc w prowadzeniu handlu transgranicznego?

Outsourcing polega na oddelegowaniu przez przedsiębiorstwo określonych zadań do wykonania przez inną, wyspecjalizowaną do tego firmę. Taka forma współpracy będzie przydatna w przypadku handlu transgranicznego.

Dostawa cały czas stanowi wyzwanie w przypadku handlu transgranicznego. Przesyłka pokonuje długą drogę, dlatego wysyłka często długo trwa i dużo kosztuje. Dlatego warto powierzyć tę funkcję zagranicznym kurierom.

Więcej o roli outsourcingu w handlu transgranicznych w tym artykule.

Marketplaces a handel transgraniczny

Marketplace to specyficzny sklep internetowy, który w jednym miejscu gromadzi oferty sprzedawców z różnych kategorii. Dzięki temu za jednym zamachem można nabyć obuwie, sprzęt wędkarski i literaturę bałkańską.

Marketplaces napędzają rozwój handlu transgranicznego. Skorzystanie z usług tego typu platformy to chyba najprostszy sposób na rozpoczęcie sprzedaży zagranicznej. Można skorzystać z gotowego rozwiązania bez konieczności zakładania własnego sklepu internetowego.

Tutaj znajdziesz więcej informacji.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość