Ile wynosi składka zdrowotna dla osoby współpracującej w 2022 roku?

składka zdrowotna osoby współpracującej 2022

Masz w firmie osoby współpracujące? Sprawdź, ile wynosi składka zdrowotna dla takiej osoby w 2022 roku.

Składka zdrowotna osoby współpracującej - omówione zagdanienia:

Osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą bardzo często korzystają z pomocy członków najbliższej rodziny. Zatrudnianie takich osób ma również swoje określone konsekwencje na gruncie rozliczania między innymi składki zdrowotnej. Zmiany w ustawie Polski Ład również odniosły się do tej kwestii, o czym dzisiaj napiszemy.

Kim jest osoba współpracująca?

Za osobę współpracującą z osobą prowadzącą działalność gospodarczą uważa się: małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę, ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia.

osoba współpracująca infografika

Ile wynosi składka zdrowotna dla osoby współpracującej w 2022 roku?

W ustawie o Polskim Ładzie 1:0 zostało zapisane, że podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób współpracujących stanowi 100% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Jest to wartość składki za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 roku. Od składek za lipiec 2022 zgodnie z ustawą Polski Ład 2:0 składka wynosi 75% wskazanej wcześniej kwoty.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Ile wynosi składka zdrowotna dla osoby współpracującej w 2022 roku?

    W 2022 roku podstawą wymiaru składki dla osoby współpracującej od stycznia do czerwca jest kwota 6.221,04 zł, od lipca do grudnia jest to kwota 4.665,78 zł. Składka zdrowotna w 2022 roku osób współpracujących wynosi od stycznia do czerwca 559,89 zł, od lipca do grudnia 419,92 zł.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość