Ile wynosi składka zdrowotna dla osoby współpracującej w 2022 roku?

składka zdrowotna osoby współpracującej 2022

Masz w firmie osoby współpracujące? Sprawdź, ile wynosi składka zdrowotna dla takiej osoby w 2022 roku.

Składka zdrowotna osoby współpracującej - omówione zagdanienia:

Osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą bardzo często korzystają z pomocy członków najbliższej rodziny. Zatrudnianie takich osób ma również swoje określone konsekwencje na gruncie rozliczania między innymi składki zdrowotnej. Zmiany w ustawie Polski Ład również odniosły się do tej kwestii, o czym dzisiaj napiszemy.

Kim jest osoba współpracująca?

Za osobę współpracującą z osobą prowadzącą działalność gospodarczą uważa się: małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę, ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia.

osoba współpracująca infografika

Ile wynosi składka zdrowotna dla osoby współpracującej w 2022 roku?

W ustawie o Polskim Ładzie 1:0 zostało zapisane, że podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób współpracujących stanowi 100% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Jest to wartość składki za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 roku. Od składek za lipiec 2022 zgodnie z ustawą Polski Ład 2:0 składka wynosi 75% wskazanej wcześniej kwoty.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Ile wynosi składka zdrowotna dla osoby współpracującej w 2022 roku?

    W 2022 roku podstawą wymiaru składki dla osoby współpracującej od stycznia do czerwca jest kwota 6.221,04 zł, od lipca do grudnia jest to kwota 4.665,78 zł. Składka zdrowotna w 2022 roku osób współpracujących wynosi od stycznia do czerwca 559,89 zł, od lipca do grudnia 419,92 zł.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość