Import z Chin z odprawą celną w Unii Europejskiej

WNT a VAT

Kupujesz towary w Chinach i chcesz dokonać odprawy w Niemczech, oto krótka instrukcja jak to zrobić!

Import jest to przywóz, w naszym przypadku towarów, z państwa trzeciego np. Chin, Stanów Zjednoczonych, Indii na terytorium Unii Europejskiej. Odprawa celna może mieć miejsce w Polsce, ale również w jakimkolwiek kraju Unii Europejskiej. Procedura odprawy celnej powinna być co do zasady taka sama w każdym kraju UE, ale nie ma jeszcze wdrożonego jednolitego systemu do obsługi zgłoszeń przywozowych, tak jak to funkcjonuje przy eksporcie (ECS – system wymiany informacji pomiędzy urzędami celnymi na terenie całej UE) – Polska posiada system e-Celina, Niemcy system ALTLAS.

Działanie przez agencję celną

Osobiste dokonywanie wszystkich formalności związanych z odprawą celną na terytorium kraju czy też poza nim byłoby niezmiernie kłopotliwe i wymagało specjalistycznej wiedzy. Dlatego też podatnicy decydują się na pośrednictwo agencji celnej występującej w roli przedstawiciela podatkowego.

Rolę agencji bardzo często wykonują firmy spedycyjne, które posiadają swoje siedziby również w państwach unijnych, a więc np. w Niemczech i tam też są zarejestrowane na potrzeby podatku VAT. Gdy firma podejmie decyzję o dokonaniu odprawy celnej na terytorium innego państwa członkowskiego przedsiębiorcę nie interesują formalności z tym związane. Przedsiębiorca udziela stosownego pełnomocnictwa, dostarcza fakturę kontrahenta z kraju trzeciego a agencja celna zajmuje się resztą.

Podatek VAT importowy i cło

Cło płaci się w państwie, w którym ma miejsce odprawa celna, jeżeli odprawa będzie w Niemczech to tam powinno być uregulowane cło. Wysokość cła wynika z prawa unijnego i powinna być taka sama w całej Unii Europejskiej. Agencja celna działająca w imieniu podatnika odprowadza naliczone w Niemczech cło i obciąża nim podatnika z Polski.

Co do zasady VAT od importu powinien być uregulowany w kraju UE, w którym dokonywana jest odprawa. Jednak przepisy wykonawcze do ustawy VAT pozwalają na zwolnienie od podatku import towarów w przypadku, gdy miejscem przeznaczenia tych towarów jest terytorium państwa UE innego niż terytorium kraju, z którego później nastąpi wywóz tych towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Aby uniknąć zbytnich obciążeń podatkowych zgodnie z przepisami celnymi można zastosować procedurę o kodzie „42”.

▲ wróć na początek

Import towarów w procedurze „42”

Aby móc zastosować procedurę „42” musi być spełnione kilka warunków:

  • Podatnik ustanawia przedstawiciela fiskalnego w kraju unijnym, innym niż Polska, np. w Niemczech,
  • Przedstawiciel fiskalny w momencie importu musi posiadać ważny numer identyfikacji podatkowej na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych,
  • Przedstawiciel fiskalny dokonuje odprawy celnej w Niemczech,
  • Po dokonanej odprawie towar jest przemieszczany z Niemiec do Polski,
  • Przedstawiciel fiskalny rozpoznaje WDT w Niemczech,
  • Podatnik polski rozpoznaje WNT w Polsce,
  • Przedstawiciel fiskalny przesyła oświadczenie o przetransportowaniu towaru do Polski.

Polski importer musi wykazać transakcję WNT w informacji VAT-UE, stroną transakcji będzie przedstawiciel fiskalny i jego NIP UE będzie widniał w informacji podsumowującej.

Polecamy nasz materiał video:

Plusy i minusy dokonywania odprawy celnej w innym kraju UE

Import towarów z kraju trzeciego na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska ma swoje plusy i minusy. Minusem będzie na pewno wydatkowanie środków na obsługę odprawy celnej przez przedstawiciela fiskalnego – kwota będzie relatywnie wyższa w stosunku do odprawy krajowej. Plusem natomiast jest brak wymagalności zapłaty VAT importowego w momencie odprawy. Pomimo, że stanowi on podatek VAT naliczony, który ujmuje się w deklaracji VAT i pomniejsza VAT należny, to będzie to przesunięte w czasie. Podatnik nie będzie mógł obracać gotówką, którą przeznaczy na zapłatę podatku VAT od importu. Wszystko zależy od skali importu, każda sytuacja wymaga indywidualnej oceny i kalkulacji kosztów.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów a import towarów – Sprawdź czym różnią się od siebie!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość