Import z Chin z odprawą celną w Unii Europejskiej

WNT a VAT

Kupujesz towary w Chinach i chcesz dokonać odprawy w Niemczech, oto krótka instrukcja jak to zrobić!

Import jest to przywóz, w naszym przypadku towarów, z państwa trzeciego np. Chin, Stanów Zjednoczonych, Indii na terytorium Unii Europejskiej. Odprawa celna może mieć miejsce w Polsce, ale również w jakimkolwiek kraju Unii Europejskiej. Procedura odprawy celnej powinna być co do zasady taka sama w każdym kraju UE, ale nie ma jeszcze wdrożonego jednolitego systemu do obsługi zgłoszeń przywozowych, tak jak to funkcjonuje przy eksporcie (ECS – system wymiany informacji pomiędzy urzędami celnymi na terenie całej UE) – Polska posiada system e-Celina, Niemcy system ALTLAS.

Działanie przez agencję celną

Osobiste dokonywanie wszystkich formalności związanych z odprawą celną na terytorium kraju czy też poza nim byłoby niezmiernie kłopotliwe i wymagało specjalistycznej wiedzy. Dlatego też podatnicy decydują się na pośrednictwo agencji celnej występującej w roli przedstawiciela podatkowego.

Rolę agencji bardzo często wykonują firmy spedycyjne, które posiadają swoje siedziby również w państwach unijnych, a więc np. w Niemczech i tam też są zarejestrowane na potrzeby podatku VAT. Gdy firma podejmie decyzję o dokonaniu odprawy celnej na terytorium innego państwa członkowskiego przedsiębiorcę nie interesują formalności z tym związane. Przedsiębiorca udziela stosownego pełnomocnictwa, dostarcza fakturę kontrahenta z kraju trzeciego a agencja celna zajmuje się resztą.

Podatek VAT importowy i cło

Cło płaci się w państwie, w którym ma miejsce odprawa celna, jeżeli odprawa będzie w Niemczech to tam powinno być uregulowane cło. Wysokość cła wynika z prawa unijnego i powinna być taka sama w całej Unii Europejskiej. Agencja celna działająca w imieniu podatnika odprowadza naliczone w Niemczech cło i obciąża nim podatnika z Polski.

Co do zasady VAT od importu powinien być uregulowany w kraju UE, w którym dokonywana jest odprawa. Jednak przepisy wykonawcze do ustawy VAT pozwalają na zwolnienie od podatku import towarów w przypadku, gdy miejscem przeznaczenia tych towarów jest terytorium państwa UE innego niż terytorium kraju, z którego później nastąpi wywóz tych towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Aby uniknąć zbytnich obciążeń podatkowych zgodnie z przepisami celnymi można zastosować procedurę o kodzie „42”.

Import towarów w procedurze „42”

Aby móc zastosować procedurę „42” musi być spełnione kilka warunków:

  • Podatnik ustanawia przedstawiciela fiskalnego w kraju unijnym, innym niż Polska, np. w Niemczech,
  • Przedstawiciel fiskalny w momencie importu musi posiadać ważny numer identyfikacji podatkowej na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych,
  • Przedstawiciel fiskalny dokonuje odprawy celnej w Niemczech,
  • Po dokonanej odprawie towar jest przemieszczany z Niemiec do Polski,
  • Przedstawiciel fiskalny rozpoznaje WDT w Niemczech,
  • Podatnik polski rozpoznaje WNT w Polsce,
  • Przedstawiciel fiskalny przesyła oświadczenie o przetransportowaniu towaru do Polski.

Polski importer musi wykazać transakcję WNT w informacji VAT-UE, stroną transakcji będzie przedstawiciel fiskalny i jego NIP UE będzie widniał w informacji podsumowującej.

Plusy i minusy dokonywania odprawy celnej w innym kraju UE

Import towarów z kraju trzeciego na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska ma swoje plusy i minusy. Minusem będzie na pewno wydatkowanie środków na obsługę odprawy celnej przez przedstawiciela fiskalnego – kwota będzie relatywnie wyższa w stosunku do odprawy krajowej. Plusem natomiast jest brak wymagalności zapłaty VAT importowego w momencie odprawy. Pomimo, że stanowi on podatek VAT naliczony, który ujmuje się w deklaracji VAT i pomniejsza VAT należny, to będzie to przesunięte w czasie. Podatnik nie będzie mógł obracać gotówką, którą przeznaczy na zapłatę podatku VAT od importu. Wszystko zależy od skali importu, każda sytuacja wymaga indywidualnej oceny i kalkulacji kosztów.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów a import towarów – Sprawdź czym różnią się od siebie!

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość