Blog ifirma.pl

Import usług dokonany przez podatnika zwolnionego z VAT

|
|
2 minut czytania
Jesteś przedsiębiorcą zwolnionym z VAT? Sprawdź, w jaki sposób rozliczyć import usług.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Import usług jest to kupowanie usługi od kontrahenta, którego siedziba lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej znajduje się poza terytorium Polski. Nie ma przy tym znaczenia, czy to będzie dotyczyło krajów znajdujących się na terytorium Unii Europejskiej, czy też poza nią. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, w jaki sposób takie transakcje rozlicza przedsiębiorca zwolniony z podatku VAT.

Rejestracja do podatku VAT-UE

Z importem usług mamy do czynienia m.in. w sytuacji, gdy nabywamy od przedsiębiorcy z innego kraju, poza terytorium Polski, usługę reklamową, kupujemy oprogramowanie, licencje. Przed dokonaniem takiej transakcji mamy obowiązek rejestracji jako podatnik VAT-UE. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w podlinkowanej publikacji.

Dokumentowanie importu usług przez podatnika zwolnionego z VAT

Podstawą do rozliczenia importu usług będzie faktura otrzymana od usługodawcy, a w przypadku jej braku powinno się wystawić dowód wewnętrzny. Import usług trzeba rozpoznać w okresie, w którym usługa została zrealizowana. Przedsiębiorca, który korzysta ze zwolnienia z podatku VAT ma obowiązek wykazania transakcji w deklaracji VAT-8, jeżeli rozlicza transakcje WNT lub VAT-9M, jeżeli takich transakcji nie rozlicza. Podatek VAT należny podlega wpłacie do urzędu skarbowego w terminie do 25. dnia miesiąca po miesiącu nabycia usługi, powstania obowiązku podatkowego w VAT. Więcej informacji na temat deklaracji VAT dla nievatowca można znaleźć w podlinkowanej publikacji.

Księgowanie importu usług w PKPiR

Wydatek poniesiony i właściwie udokumentowany w związku z dokonaniem importu usług znajdzie się po stronie kosztów uzyskania przychodów w PKPiR. Księgowania dokonujemy w kol. 13 “Pozostałe wydatki”. Podatnik VAT zwolniony nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego, który jest w wysokości VAT należnego zapłaconego do fiskusa. W związku z tym będzie on stanowił dla przedsiębiorcy koszt podatkowy, który na podstawie dowodu wewnętrznego zostanie zaksięgowany również w kol. 13 PKPiR. Przeliczenia faktury kosztowej na walutę krajową dokonuje się stosując średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia wydatku, a jest to dzień wystawienia faktury.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Czy import usług u nievatowca jest możliwy?

   Z importem usług mamy do czynienia m.in. w sytuacji, gdy nabywamy od przedsiębiorcy z innego kraju, poza terytorium Polski, usługę reklamową, kupujemy oprogramowanie, licencje. Przed dokonaniem takiej transakcji mamy obowiązek rejestracji jako podatnik VAT-UE.
  2. Import usług zwolnionych z VAT - jak to wygląda w praktyce?

   Przedsiębiorca, który korzysta ze zwolnienia z podatku VAT ma obowiązek wykazania transakcji w deklaracji VAT-8, jeżeli rozlicza transakcje WNT lub VAT-9M, jeżeli takich transakcji nie rozlicza.
  Komentarze czytelników
  1. 13 stycznia 2022 o 18:16
   DANIEL

   Co w sytuacji, kiedy kontrahent jest np. z USA/Chiny i nie posiada VAT UE?
   Zakup np. licencji rocznej na oprogramowanie?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie