Import usług dokonany przez podatnika zwolnionego z VAT

import usług zwolniony z VAT

Jesteś przedsiębiorcą zwolnionym z VAT? Sprawdź, w jaki sposób rozliczyć import usług.

Import usług jest to kupowanie usługi od kontrahenta, którego siedziba lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej znajduje się poza terytorium Polski. Nie ma przy tym znaczenia, czy to będzie dotyczyło krajów znajdujących się na terytorium Unii Europejskiej, czy też poza nią. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, w jaki sposób takie transakcje rozlicza przedsiębiorca zwolniony z podatku VAT.

Rejestracja do podatku VAT-UE

Z importem usług mamy do czynienia m.in. w sytuacji, gdy nabywamy od przedsiębiorcy z innego kraju, poza terytorium Polski, usługę reklamową, kupujemy oprogramowanie, licencje. Przed dokonaniem takiej transakcji mamy obowiązek rejestracji jako podatnik VAT-UE. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w podlinkowanej publikacji.

Dokumentowanie importu usług przez podatnika zwolnionego z VAT

Podstawą do rozliczenia importu usług będzie faktura otrzymana od usługodawcy, a w przypadku jej braku powinno się wystawić dowód wewnętrzny. Import usług trzeba rozpoznać w okresie, w którym usługa została zrealizowana. Przedsiębiorca, który korzysta ze zwolnienia z podatku VAT ma obowiązek wykazania transakcji w deklaracji VAT-8, jeżeli rozlicza transakcje WNT lub VAT-9M, jeżeli takich transakcji nie rozlicza. Podatek VAT należny podlega wpłacie do urzędu skarbowego w terminie do 25. dnia miesiąca po miesiącu nabycia usługi, powstania obowiązku podatkowego w VAT. Więcej informacji na temat deklaracji VAT dla nievatowca można znaleźć w podlinkowanej publikacji.

Księgowanie importu usług w PKPiR

Wydatek poniesiony i właściwie udokumentowany w związku z dokonaniem importu usług znajdzie się po stronie kosztów uzyskania przychodów w PKPiR. Księgowania dokonujemy w kol. 13 “Pozostałe wydatki”. Podatnik VAT zwolniony nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego, który jest w wysokości VAT należnego zapłaconego do fiskusa. W związku z tym będzie on stanowił dla przedsiębiorcy koszt podatkowy, który na podstawie dowodu wewnętrznego zostanie zaksięgowany również w kol. 13 PKPiR. Przeliczenia faktury kosztowej na walutę krajową dokonuje się stosując średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia wydatku, a jest to dzień wystawienia faktury.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Czy import usług u nievatowca jest możliwy?

  Z importem usług mamy do czynienia m.in. w sytuacji, gdy nabywamy od przedsiębiorcy z innego kraju, poza terytorium Polski, usługę reklamową, kupujemy oprogramowanie, licencje. Przed dokonaniem takiej transakcji mamy obowiązek rejestracji jako podatnik VAT-UE.

 2. 🔸Import usług zwolnionych z VAT - jak to wygląda w praktyce?

  Przedsiębiorca, który korzysta ze zwolnienia z podatku VAT ma obowiązek wykazania transakcji w deklaracji VAT-8, jeżeli rozlicza transakcje WNT lub VAT-9M, jeżeli takich transakcji nie rozlicza.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

 1. DANIEL

  Co w sytuacji, kiedy kontrahent jest np. z USA/Chiny i nie posiada VAT UE?
  Zakup np. licencji rocznej na oprogramowanie?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość