Blog

Import usług dokonany przez podatnika zwolnionego z VAT

Import usług jest to kupowanie usługi od kontrahenta, którego siedziba lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej znajduje się poza terytorium Polski. Nie ma przy tym znaczenia, czy to będzie dotyczyło krajów znajdujących się na terytorium Unii Europejskiej, czy też poza nią. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, w jaki sposób takie transakcje rozlicza przedsiębiorca zwolniony z podatku VAT.

Rejestracja do podatku VAT-UE

Z importem usług mamy do czynienia m.in. w sytuacji, gdy nabywamy od przedsiębiorcy z innego kraju, poza terytorium Polski, usługę reklamową, kupujemy oprogramowanie, licencje. Przed dokonaniem takiej transakcji mamy obowiązek rejestracji jako podatnik VAT-UE. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w podlinkowanej publikacji.

Dokumentowanie importu usług przez podatnika zwolnionego z VAT

Podstawą do rozliczenia importu usług będzie faktura otrzymana od usługodawcy, a w przypadku jej braku powinno się wystawić dowód wewnętrzny. Import usług trzeba rozpoznać w okresie, w którym usługa została zrealizowana. Przedsiębiorca, który korzysta ze zwolnienia z podatku VAT ma obowiązek wykazania transakcji w deklaracji VAT-8, jeżeli rozlicza transakcje WNT lub VAT-9M, jeżeli takich transakcji nie rozlicza. Podatek VAT należny podlega wpłacie do urzędu skarbowego w terminie do 25. dnia miesiąca po miesiącu nabycia usługi, powstania obowiązku podatkowego w VAT. Więcej informacji na temat deklaracji VAT dla nievatowca można znaleźć w podlinkowanej publikacji.

Księgowanie importu usług w PKPiR

Wydatek poniesiony i właściwie udokumentowany w związku z dokonaniem importu usług znajdzie się po stronie kosztów uzyskania przychodów w PKPiR. Księgowania dokonujemy w kol. 13 “Pozostałe wydatki”. Podatnik VAT zwolniony nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego, który jest w wysokości VAT należnego zapłaconego do fiskusa. W związku z tym będzie on stanowił dla przedsiębiorcy koszt podatkowy, który na podstawie dowodu wewnętrznego zostanie zaksięgowany również w kol. 13 PKPiR. Przeliczenia faktury kosztowej na walutę krajową dokonuje się stosując średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia wydatku, a jest to dzień wystawienia faktury.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

1 dzień temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

1 dzień temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

1 dzień temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

1 dzień temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

3 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

3 dni temu