Obowiązek rejestracji jako podatnik VAT-UE

obowiązek rejestracji do vat ue

Dokonywanie transakcji na rynku unijnym wymaga wcześniejszej rejestracji jako podatnik VAT-UE. Obowiązek ten dotyczy zarówno podatników czynnych, jak i tych korzystających ze zwolnienia VAT – handlujących z zagranicznymi firmami.

Obowiązek rejestracji jako podatnik VAT-UE nie dotyczy podmiotów, które świadczą usługi na rzecz osób fizycznych z innych niż Polska krajów Unii Europejskiej, nieprowadzących działalności gospodarczej.

Kiedy powstaje obowiązek rejestracji do VAT-UE u podatników VAT czynnych (vatowców)?

Podatnicy VAT czynni zobowiązani są do zgłoszenia rejestracyjnego do VAT-UE przed dokonaniem pierwszej transakcji:

 • z kontrahentem zagranicznym w Unii Europejskiej – w przypadku sprzedaży towarów, zakupu towarów, świadczenia usług oraz nabycia/importu usług,
 • z kontrahentem spoza UE – w przypadku importu usług (np. zakup licencji, oprogramowania itd.)

Wewnątrzwspólnotowa dostawa (WDT)

WDT podlega opodatkowaniu stawką 0% jeśli sprzedawca i nabywca mają numer VAT-UE oraz podatnik posiada w swojej dokumentacji dowody, iż towar będący przedmiotem transakcji został wywieziony z terytorium kraju i dostarczony do nabywcy na terytorium państwa unijnego innego niż terytorium kraju (art 42. ustawy o VAT).

Wewnątrzwspólnotowe nabycie (WNT)

Jeżeli zarejestrowany podatnik VAT-UE kupuje towar od podmiotu zarejestrowanego w jego kraju jako podatnik VAT-UE, to zagraniczny sprzedawca ma obowiązek sprzedać towar przy zastosowaniu stawki VAT 0%.

Polski nabywca – podatnik VAT-UE zobowiązany jest do naliczenia podatku VAT w Polsce i odprowadzenia go do polskiego US.

A zatem polski podatnik jednocześnie musi naliczyć podatek VAT i ująć transakcję w ewidencji sprzedaży VAT, jak i może odliczyć VAT z racji zakupu i ująć w ewidencji zakupów VAT. W konsekwencji transakcja z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest neutralna pod względem podatku VAT.

Nabycie/import usług

Dla których miejsce świadczenia (kraj opodatkowania) zostało określone w kraju, w którym nabywca ma siedzibę, stałe miejsce działalności lub miejsce zamieszkania (art. 28b ustawy o VAT).

Co do zasady nabycie usług z zagranicy (zarówno od podmiotów z UE, jak i spoza niej) jest opodatkowane w kraju usługobiorcy (poza wyjątkami wymienionymi w art. m.in. 28d, 28e, 28f, 28g, 28i i 28j).

Zakupiona usługa zostaje wówczas sprzedana bez naliczenia podatku VAT w kraju zagranicznego sprzedawcy. Obowiązek odprowadzenia podatku od tej transakcji spoczywa na nabywcy w Polsce.

A zatem polski podatnik jednocześnie musi naliczyć podatek VAT i ująć transakcję w ewidencji sprzedaży VAT, jak i może odliczyć VAT z racji zakupu i ująć w ewidencji zakupów VAT. W konsekwencji transakcja z tytułu nabycia/importu usług jest neutralna pod względem podatku VAT.

Świadczenie usług dla podatników VAT-UE lub osób prawnych niebędących podatnikami

Świadczenie usług dla podatników VAT-UE lub osób prawnych niebędących podatnikami ale zidentyfikowanych na potrzeby VAT-UE, dla których miejsce świadczenia (kraj opodatkowania) zostało określone w kraju, w którym nabywca ma siedzibę, stałe miejsce działalności lub zamieszkania, inne niż zwolnione od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanej stawką 0% (art. 100 ust. 1 pkt 4).

Jest to sprzedaż usług na rzecz podatników z UE, dla których miejsce świadczenia zostało określone w kraju nabywcy. W przypadku wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług podatnik wystawia fakturę z adnotacją “odwrotne obciążenie”.

Jak zarejestrować się do VAT UE?

Podatnicy VAT czynni rejestrują się do VAT-UE składając aktualizację deklaracji VAT-R. W przypadku jednoczesnej rejestracji jako vatowiec w Polsce oraz VAT-UE wybierając cel złożenia na formularzu rejestrację. W części C.3 należy wybrać pole 65 (VAT-R wersja 16).

Od momentu rejestracji na potrzeby transakcji wymienionych wyżej vatowcy unijny podają przed NIPem prefiks PL. Vatowcy zarejestrowani do VAT-UE dokonujący transakcji: wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub sprzedający usługi podatnikom zarejestrowanym w UE są zobowiązani do składania deklaracji podsumowującej VAT-UE. Informację podsumowującą VAT-UE wysyła się do urzędu elektronicznie do 25 dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym miała miejsce transakcja wewnątrzwspólnotowa.

Zobacz nasz film podsumowujący najważniejsze informacje na temat VAT UE:

Kiedy do VAT-UE powinni się zarejestrować podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT (nievatowcy)

Nievatowcy zobowiązani są do zgłoszenia rejestracyjnego do VAT-UE w następujących przypadkach:

Przed dniem dokonania pierwszego nabycia/importu usług

Przed dniem dokonania pierwszego nabycia/importu usług, dla których miejsce świadczenia (kraj opodatkowania) zostało określone w kraju, w którym nabywca ma siedzibę, stałe miejsce działalności lub miejsce zamieszkania (art. 28b ustawy o VAT).

Co do zasady nabycie usług z zagranicy (zarówno od podmiotów z UE, jak i spoza niej) jest opodatkowane w kraju usługobiorcy (poza wyjątkami wymienionymi w art. m.in. 28d, 28e, 28f, 28g, 28i i 28j).

Po dokonaniu importu usług polski podatnik nalicza podatek VAT należny od importu tych usług i wykazuje go na deklaracji VAT- 9M (podatek VAT jest kosztem), składanej do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miał miejsce import usług.

Przed dniem świadczenia pierwszej usługi

Przed dniem świadczenia pierwszej usługi dla podatników VAT-UE lub osób prawnych niebędących podatnikami, ale zidentyfikowanych na potrzeby VAT-UE, dla których miejsce świadczenia (kraj opodatkowania) zostało określone w kraju, w którym nabywca ma siedzibę, stałe miejsce działalności lub zamieszkania, inne niż zwolnione od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanej stawką 0% (art. 100 ust. 1 pkt 4). Jest to sprzedaż usług na rzecz podatników z UE, dla których miejsce świadczenia zostało określone w kraju nabywcy.

Nabycia towarów

Nabycia towarów – gdy wartość nabytych towarów z UE przekroczy kwotę 50.000 zł rocznie. Do momentu przekroczenia podanego limitu nievatowiec jest zwolniony z obowiązku naliczania podatku VAT. Osiągnięcie kwoty granicznej powoduje u podatnika zwolnionego z VAT obowiązek opodatkowania transakcji i wykazania podatku należnego  na deklaracji VAT-8.

Podatek VAT jest księgowany jako koszt podnoszący wartość nabytego towaru. Podatnik może dobrowolnie zarejestrować się jako podatnik VAT-UE przed  przekroczeniem limitu.

Jak wypełnić VAT-R?

Podatnicy zwolnieni z VAT zgłaszają się do VAT-UE na formularzu rejestracyjnym VAT-R zaznaczając na formularzu w części C.3 pole 66i/ lub 67 (VAT-R wersja 16).

Rejestracja jako vatowiec UE nie oznacza, że podatnik traci prawo do dotychczasowego zwolnienia z podatku VAT. Od momentu rejestracji na potrzeby transakcji wymienionych wyżej vatowcy unijny podają przed NIP-em prefiks PL.

Nievatowcy zarejestrowani do VAT-UE dokonujący transakcji: wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub sprzedający usługi podatnikom zarejestrowanym w UE są zobowiązani do składania deklaracji podsumowującej. Informację podsumowującą VAT-UE wysyła się do urzędu elektronicznie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce transakcja wspólnotowa.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Kiedy powstaje obowiązek rejestracji do VAT-UE u vatowców?

  Przed dokonaniem pierwszej transakcji z kontrahentem zagranicznym w Unii Europejskiej lub z kontrahentem spoza UE.

 2. 🔸Jak zarejestrować się do VAT UE?

  Podatnicy VAT czynni rejestrują się do VAT-UE składając aktualizację deklaracji VAT-R. W przypadku jednoczesnej rejestracji jako vatowiec w Polsce oraz VAT-UE wybierając cel złożenia na formularzu rejestrację. W części C.3 należy wybrać pole 65 (VAT-R wersja 16).

 3. 🔸Jak wypełnić VAT-R?

  Podatnicy zwolnieni z VAT zgłaszają się do VAT-UE na formularzu rejestracyjnym VAT-R zaznaczając na formularzu w części C.3 pole 66i/ lub 67 (VAT-R wersja 16).

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

 1. Janek

  Proste pytanie.
  Jestem zwolniony z VAT. (nie odprowadzam podatku VAT)
  Chciałbym dokonać zakupu towaru w sklepie w Niemczech potrzebnego do prowadzenia działalności (kamera tv) o wartości 25000 zł.
  Czy muszę się rejestrować na VAT-R?
  Czy mogę wpisać po prostu fakturę w koszty, tak jak robię to z polskimi fakturami?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość