Nowe wzory deklaracji VAT dla przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

czy podatnik zwolniony z vat składa deklarację

Korzystasz ze zwolnienia z podatku VAT? Sprawdź jednak czy nie musisz składać żadnej deklaracji VAT.

Wydawać by się mogło, że przedsiębiorca, który korzysta ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego w VAT nie musi składać żadnej deklaracji z tego podatku. Nie jest to jednak do końca prawda. Przedsiębiorcy dokonują różnego rodzaju transakcji wewnątrzwspólnotowych, zarówno ci czynni, jak i zwolnieni z podatku VAT. Przepisy odnośnie opodatkowania transakcji wewnątrzunijnych są bardzo podobne dla podatników czynnych i korzystających ze zwolnienia. Różni ich między innymi sposób przekazywania informacji o nich do urzędu skarbowego.

Kiedy przedsiębiorca zwolniony z VAT rejestruje się do VAT-UE?

Nawet w sytuacji, gdy jesteśmy tzw. nievatowcem jeżeli dokonujemy pewnych transakcji musimy dokonać rejestracji do podatku VAT-UE, aby wejść w posiadanie numeru NIP europejskiego.

Dotyczy to następujących sytuacji:

  1. Wewnątrzwspólnotowego Nabycia Towarów WNT, gdy wartość transakcji handlowych przekroczy w roku podatkowym kwotę 50.000 PLN.
  2. Importu usług z art. 28b od podatnika zarejestrowanego do VAT-UE.
  3. Świadczenia usług z art. 28b na rzecz podatnika zarejestrowanego do VAT-UE.
W takich przypadkach przedsiębiorca zwolniony z podatku VAT będzie zobowiązany do składania albo deklaracji VAT-8 albo deklaracji VAT-9M, w których wskaże kwoty transakcji i wyliczy podatek VAT należny podlegający wpłacie do urzędu skarbowego.

Kiedy przedsiębiorca składa deklarację VAT-8, a kiedy VAT-9M?

Deklaracje VAT-8 składają przedsiębiorcy zwolnienie z VAT w sytuacji, gdy:

  1. Dokonują WNT.
  2. Dokonują importu usług.
  3. Dokonują dostawy towarów zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5.
  4. Świadczą usługi zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8.
Deklaracje VAT-9M składają przedsiębiorcy zwolnieni z VAT w sytuacji, gdy:
  1. Dokonują importu usług.
  2. Dokonują dostawy towarów zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5.
  3. Świadczą usługi zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8.
Jak z tego wynika przedsiębiorca, który rozlicza transakcje WNT składa deklarację VAT-8 również na pozostałe transakcje. Natomiast osoba, która nie rozlicza transakcji WNT zobowiązana jest złożyć deklarację VAT-9M.

Deklaracje składa się w terminie do 25. dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy jak również w tym terminie dokonuje się wpłaty podatku VAT należnego do organu podatkowego. Przedsiębiorcy składający deklarację VAT-8 składają ją co miesiąc bez względu na to czy transakcja w danym miesiącu wystąpi czy też nie.

Nowe wzory deklaracji VAT-8 i VAT-9M

Minister Finansów dnia 14 września 2020 r. wydał rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji o podatku od towarów i usług od podmiotów innych niż zarejestrowane jako podatnicy VAT czynni (Dz. U. 2020 poz. 1626). Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2020 r. a nowe wzory formularzy stosuje się po raz pierwszy do rozliczeń za miesiąc październik 2020 r.

Nowe wzory formularzy pojawiły się w związku z likwidacją deklaracji VAT z dniem 1 października 2020 r. Zmianie uległ głównie zapis w górnej części deklaracji VAT-9M.

Deklaracja VAT-9 M(wersja 9) przed zmianą:  

Nowe wzory deklaracji VAT dla przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT
  Deklaracja VAT-9M (wersja 10) po zmianie:  
Nowe wzory deklaracji VAT dla przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT
  W przypadku deklaracji VAT-8 od 1 października 2020 r. będzie obowiązywała wersja 11. Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że składając rozliczenia za miesiąc październik 2020 r. muszą to już zrobić na nowej wersji formularza VAT-8 (11) i VAT-9M (10).
Przeczytaj również: Rozliczenie WNT przez podatnika zwolnionego z VAT
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość