Powrót

Nowe wzory deklaracji VAT dla przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

czy podatnik zwolniony z vat składa deklarację

Korzystasz ze zwolnienia z podatku VAT? Sprawdź jednak czy nie musisz składać żadnej deklaracji VAT.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Wydawać by się mogło, że przedsiębiorca, który korzysta ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego w VAT nie musi składać żadnej deklaracji z tego podatku. Nie jest to jednak do końca prawda. Przedsiębiorcy dokonują różnego rodzaju transakcji wewnątrzwspólnotowych, zarówno ci czynni, jak i zwolnieni z podatku VAT. Przepisy odnośnie opodatkowania transakcji wewnątrzunijnych są bardzo podobne dla podatników czynnych i korzystających ze zwolnienia. Różni ich między innymi sposób przekazywania informacji o nich do urzędu skarbowego.

Kiedy przedsiębiorca zwolniony z VAT rejestruje się do VAT-UE?

Nawet w sytuacji, gdy jesteśmy tzw. nievatowcem jeżeli dokonujemy pewnych transakcji musimy dokonać rejestracji do podatku VAT-UE, aby wejść w posiadanie numeru NIP europejskiego.

Dotyczy to następujących sytuacji:

  1. Wewnątrzwspólnotowego Nabycia Towarów WNT, gdy wartość transakcji handlowych przekroczy w roku podatkowym kwotę 50.000 PLN.
  2. Importu usług z art. 28b od podatnika zarejestrowanego do VAT-UE.
  3. Świadczenia usług z art. 28b na rzecz podatnika zarejestrowanego do VAT-UE.
W takich przypadkach przedsiębiorca zwolniony z podatku VAT będzie zobowiązany do składania albo deklaracji VAT-8 albo deklaracji VAT-9M, w których wskaże kwoty transakcji i wyliczy podatek VAT należny podlegający wpłacie do urzędu skarbowego.

Kiedy przedsiębiorca składa deklarację VAT-8, a kiedy VAT-9M?

Deklaracje VAT-8 składają przedsiębiorcy zwolnienie z VAT w sytuacji, gdy:

  1. Dokonują WNT.
  2. Dokonują importu usług.
  3. Dokonują dostawy towarów zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5.
  4. Świadczą usługi zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8.
Deklaracje VAT-9M składają przedsiębiorcy zwolnieni z VAT w sytuacji, gdy:
  1. Dokonują importu usług.
  2. Dokonują dostawy towarów zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5.
  3. Świadczą usługi zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8.
Jak z tego wynika przedsiębiorca, który rozlicza transakcje WNT składa deklarację VAT-8 również na pozostałe transakcje. Natomiast osoba, która nie rozlicza transakcji WNT zobowiązana jest złożyć deklarację VAT-9M.

Deklaracje składa się w terminie do 25. dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy jak również w tym terminie dokonuje się wpłaty podatku VAT należnego do organu podatkowego. Przedsiębiorcy składający deklarację VAT-8 składają ją co miesiąc bez względu na to czy transakcja w danym miesiącu wystąpi czy też nie.

Nowe wzory deklaracji VAT-8 i VAT-9M

Minister Finansów dnia 14 września 2020 r. wydał rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji o podatku od towarów i usług od podmiotów innych niż zarejestrowane jako podatnicy VAT czynni (Dz. U. 2020 poz. 1626). Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2020 r. a nowe wzory formularzy stosuje się po raz pierwszy do rozliczeń za miesiąc październik 2020 r.

Nowe wzory formularzy pojawiły się w związku z likwidacją deklaracji VAT z dniem 1 października 2020 r. Zmianie uległ głównie zapis w górnej części deklaracji VAT-9M.

Deklaracja VAT-9 M(wersja 9) przed zmianą:  

Nowe wzory deklaracji VAT dla przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT
  Deklaracja VAT-9M (wersja 10) po zmianie:  
Nowe wzory deklaracji VAT dla przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT
  W przypadku deklaracji VAT-8 od 1 października 2020 r. będzie obowiązywała wersja 11. Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że składając rozliczenia za miesiąc październik 2020 r. muszą to już zrobić na nowej wersji formularza VAT-8 (11) i VAT-9M (10).
Przeczytaj również: Rozliczenie WNT przez podatnika zwolnionego z VAT
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość