Import usług z Unii Europejskiej a informacja VAT-UE

Import usług z Unii Europejskiej

Import usług z Unii Europejskiej wykażesz tylko w deklaracji VAT-7! A co z VAT-UE? Sprawdź szczegóły i zaoszczędź sobie pracy!

Import usług z Unii Europejskiej a VAT-UE - omówione zagadnienia:

Jeśli transakcje zawierane w ramach działalności gospodarczej z kontrahentem z Unii Europejskiej kojarzysz z koniecznością złożenia informacji podsumowującej VAT-UE, prawdopodobnie masz słuszność. Prawdopodobnie – ponieważ VAT-UE nie znajdzie zastosowania przy imporcie usług od kontrahenta z terenów Wspólnoty.

Import usług z Unii Europejskiej a VAT-UE

Informacja VAT-UE nie będzie konieczna w sytuacji, kiedy doszło do nabycia usługi od kontrahenta z UE. Mimo iż w większości przypadków w takiej sytuacji stosujemy art. 28b – czyli polski nabywca będzie zobowiązany do rozliczenia VAT w Polsce, gdzie ma siedzibę – to nabycie nie znajdzie się w informacji podsumowującej VAT-UE.

Czy to oznacza, że nabycia usług od kontrahentów z UE nie trzeba nigdzie wykazywać? Oczywiście nie – na takie transakcje mamy miejsce w podstawowej deklaracji VAT-7 (VAT-7K).

Informacja VAT-UE – kiedy konieczna?

Generalnie informację podsumowującą powinien złożyć podatnik VAT czynny, który w danym okresie dokonał przynajmniej jednej z trzech rodzajów czynności:

W zależności od rodzaju unijnej transakcji wykażemy ją odpowiednio:

VAT-7/VAT-7K*
VAT-UE*
Nabycie usług z art. 28b Cz. C, pozycja 29 i 30 Import usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 28b ustawy Niewykazywane
Świadczenie usług z art. 28b Cz. C, pozycja 11 i 12 Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju oraz W tym świadczenie usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy Cz. E Informacja o wewnątrzwspólnotowym świadczeniu usług
WNT – nabycie towarów Cz. C, pozycja 23 i 24 Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów Cz. D Informacja o wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów
WDT – dostawa towarów Cz. C, pozycja 21 Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów Cz. C Informacja o wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów

*deklaracja VAT-7(17), VAT-7K(17), VAT-UE(3)

Pamiętaj – zanim złożysz VAT-UE, zarejestruj się jako podatnik unijny!
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość