Import usług z Unii Europejskiej a informacja VAT-UE

Import usług z Unii Europejskiej

Import usług z Unii Europejskiej wykażesz tylko w deklaracji VAT-7! A co z VAT-UE? Sprawdź szczegóły i zaoszczędź sobie pracy!

Import usług z Unii Europejskiej a VAT-UE - omówione zagadnienia:

Jeśli transakcje zawierane w ramach działalności gospodarczej z kontrahentem z Unii Europejskiej kojarzysz z koniecznością złożenia informacji podsumowującej VAT-UE, prawdopodobnie masz słuszność. Prawdopodobnie – ponieważ VAT-UE nie znajdzie zastosowania przy imporcie usług od kontrahenta z terenów Wspólnoty.

Import usług z Unii Europejskiej a VAT-UE

Informacja VAT-UE nie będzie konieczna w sytuacji, kiedy doszło do nabycia usługi od kontrahenta z UE. Mimo iż w większości przypadków w takiej sytuacji stosujemy art. 28b – czyli polski nabywca będzie zobowiązany do rozliczenia VAT w Polsce, gdzie ma siedzibę – to nabycie nie znajdzie się w informacji podsumowującej VAT-UE.

Czy to oznacza, że nabycia usług od kontrahentów z UE nie trzeba nigdzie wykazywać? Oczywiście nie – na takie transakcje mamy miejsce w podstawowej deklaracji VAT-7 (VAT-7K).

Informacja VAT-UE – kiedy konieczna?

Generalnie informację podsumowującą powinien złożyć podatnik VAT czynny, który w danym okresie dokonał przynajmniej jednej z trzech rodzajów czynności:

W zależności od rodzaju unijnej transakcji wykażemy ją odpowiednio:

VAT-7/VAT-7K*
VAT-UE*
Nabycie usług z art. 28b Cz. C, pozycja 29 i 30 Import usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 28b ustawy Niewykazywane
Świadczenie usług z art. 28b Cz. C, pozycja 11 i 12 Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju oraz W tym świadczenie usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy Cz. E Informacja o wewnątrzwspólnotowym świadczeniu usług
WNT – nabycie towarów Cz. C, pozycja 23 i 24 Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów Cz. D Informacja o wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów
WDT – dostawa towarów Cz. C, pozycja 21 Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów Cz. C Informacja o wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów

*deklaracja VAT-7(17), VAT-7K(17), VAT-UE(3)

Pamiętaj – zanim złożysz VAT-UE, zarejestruj się jako podatnik unijny!
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość