Powrót

Import usług – wyrok WSA w sprawie odliczenie VAT

import usług wyrok WSA

Dokonujesz importu usług? Przeczytaj artykuł w sprawie odliczenia podatku VAT.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Wielu przedsiębiorców dokonuje zakupu różnego rodzaju usług poza granicami Polski. Tego typu transakcje są rozliczane na innych zasadach niż transakcje krajowe. Problematyczny jest moment odliczenia podatku VAT naliczonego. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do tego tematu w oparciu o wyrok WSA.

Co to jest import usług?

Do importu usług dochodzi wówczas, gdy:

  • dostawcą usługi jest przedsiębiorca, który nie posiada siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce,
  • odbiorcą usługi jest przedsiębiorca, który posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności w Polsce.
Więcej informacji na temat rozliczenia importu usług przez płatnika VAT można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

Jaki jest problem z rozliczeniem podatku VAT naliczonego?

W przypadku importu usług, w niektórych sytuacjach, problematyczne staje się odliczenie podatku VAT naliczonego od zakupu w tym samym okresie co podatku VAT należnego.

Zgodnie z ustawą o VAT, warunkiem odliczenia jest wykazanie kwoty podatku należnego w deklaracji za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy. Jeżeli przedsiębiorca dotrzyma tych terminów, to ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w tym samym okresie, za który powstaje podatek VAT należny.

Natomiast jeżeli niemożliwe jest dotrzymanie 3-miesięcznego terminu, podatek VAT należny wykazuje się w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, natomiast odliczenie VAT naliczonego możliwe jest na bieżąco. Dojdzie więc do sytuacji, w której najpierw trzeba będzie zapłacić podatek VAT, a dopiero w kolejnym okresie będzie można odliczyć ten podatek VAT. Bardzo często przedsiębiorcy podnoszą temat wskazując na naruszenie zasady neutralności w VAT.

Wyrok WSA w sprawie odliczenia VAT od importu

Ustawa o podatku VAT obowiązuje jedynie przedsiębiorców zarejestrowanych do podatku w Polsce. Wielu zagranicznych przedsiębiorców wystawia faktury według zasad, które mogą odbiegać w sposób znaczący od polskich przepisów. Taka sytuacja miała miejsce w sprawie, w której został wydany wyrok WSA.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w branży wydawniczej i nabywa usługi od zagranicznych kontrahentów, którzy nie zawsze wystawiają faktury za wykonane usługi w terminach przewidzianych w polskiej ustawie o VAT. W związku z tym wnioskodawca zadał pytanie, czy może złożyć korektę deklaracji VAT i odliczyć podatek VAT naliczony w tym samym okresie rozliczeniowym co wykazany podatek VAT należny, nawet jeśli taka korekta zostanie złożona później, niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych usług powstał obowiązek podatkowy. Zdaniem wnioskodawcy ma on prawo do odliczenia podatku naliczonego w tym samym okresie rozliczeniowym.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe, nie zgadzając się z tym stanowiskiem wnioskodawca złożył skargę do WSA. Niestety WSA w wyroku z dnia 17 marca 2021 r. sygn. akt I SA/Bk 62/21 uznał, że skarga nie zasługuje na uwzględnienie.

W uzasadnieniu Sąd podkreślił, że przepisy, obowiązujące od dnia 1 stycznia 2017 r., nie ograniczają prawa wnioskodawcy do odliczenia podatku VAT – prawo to przysługuje stronie, niezależnie od tego, czy wykazał podatek należny w miesiącu, w którym wystąpił obowiązek podatkowy, czy też uczynił to w okresie późniejszym. Przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, z tym tylko zastrzeżeniem, że następuje to w innym okresie rozliczeniowym, niż uwzględnienie podatku należnego. Ponadto Sąd w swoim wyroku zaprezentował argumentację zgodnie, z którą polskie przepisy ustawy o VAT nie stoją w sprzeczności z przepisami unijnymi, co było podnoszone przez stronę.

Jak z tego wynika organy podatkowe i sądy w dalszym ciągu kwestionują prawo do odliczenia podatku VAT należnego i naliczonego w tym samym okresie rozliczeniowym, jeżeli brakuje kompletu dokumentów będących podstawą odliczenia podatku VAT, bez względu na okoliczności, w których dochodzi do importu usług.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość