Blog ifirma.pl

Odliczenie podatku zapłaconego za granicą

|
|
3 minut czytania
Odliczenie podatku zapłaconego za granicą jest jedną z ulg podatkowych, którą można rozliczyć w polskim rozliczeniu rocznym. Komu przysługuje ulga i ile można odliczyć od podatku?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Osobom uzyskującym dochody poza Polską w niektórych sytuacjach przysługuje odliczenie podatku zapłaconego za granicą w zeznaniu rocznym. Komu przysługuje ulga i ile wynosi?

Rozliczenie dochodów zagranicznych w Polsce – podstawowe informacje

Odliczenie podatku zapłaconego za granicą ma związek z rozliczeniem dochodów zagranicznych w Polsce.

W zależności od kraju, w którym uzyskano dochody zagraniczne, podczas rozliczania rocznego PIT należy zastosować jedną z metod unikania podwójnego opodatkowania:

 • metodę wyłączenia z progresją (dochód zagraniczny jest zwolniony z polskiego podatku) lub
 • metodę odliczenia proporcjonalnego (dochód zagraniczny jest doliczany do polskich dochodów).

Którą metodę należy zastosować do rozliczania w Polsce dochodów z danego kraju znajdziemy w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO) którą Polska podpisała z danym państwem. Jeżeli Polska nie ma podpisanej umowy UPO z którymś państwem, wtedy należy stosować metodę odliczania proporcjonalnego.

Kto może odliczyć podatek zapłacony za granicą?

Odliczenie podatku zapłaconego za granicą przysługuje polskim rezydentom podatkowym, którzy zarabiali w krajach, z którymi Polska ma podpisaną umowę UPO z zastosowaniem metody odliczenia proporcjonalnego. Dotyczy to m.in takich krajów jak np. Austria, Słowenia, Norwegia, Belgia.

Ile można odliczyć z tytułu podatku zapłaconego za granicą?

Kwotą do odliczenia od podatku polskiego jest wysokość faktycznie zapłaconego podatku za granicą, nie więcej jednak niż określony ustawowo limit, którym jest wysokość podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie.

Obliczenie limitu podatku zapłaconego za granicą

Sposób wyliczenia limitu podatku zapłaconego za granicą wygląda następująco:

 1. Do dochodów uzyskanych w Polsce należy dodać dochód uzyskany za granicą.
 2. Od obliczonej sumy dochodów z pkt. 1 należy obliczyć podatek według wg polskich zasad.
 3. Obliczony podatek z pkt. 2 należy pomnożyć przez dochód uzyskany za granicą, a następnie podzielić przez łączne dochody (polskie i zagraniczne).

Powyższe działania można opisać wzorem:

 
 

Gdzie ująć odliczenie podatku zapłaconego za granicą?

Odliczenie należy ująć w:

 • PIT-36/PIT-36L/PIT-28 w wierszu “podatek zapłacony za granicą” – do wysokości limitu oraz w
 • PIT-ZG – podatek faktycznie zapłacony, bez uwzględnienia limitu.

Podatek zapłacony za granicą można również uwzględnić przy opłacaniu zaliczek na polski podatek – jeśli dana osoba ma obowiązek ich wpłacenia po powrocie do kraju.

Przykład 1

Pani Barbara uzyskała dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych prowadzonej w Czechach za pomocą zakładu w wysokości 30 000 zł oraz w Polsce w wysokości 60 000 zł. Podatek zapłacony w Czechach to 2 000 zł. Jaką kwotę pani Basia może odliczyć w polskim PIT z tytułu podatku zapłaconego za granicą?

 1. Podatek zapłacony za granicą = 2 000 zł
 2. Limit do odliczenia:
   a. podatek od łącznych dochodów: 7 200 zł
   b. (7 200*30000)/90000= 2 400 zł

Faktycznie zapłacony podatek za granicą mieści się w limicie, a zatem pani Basia może odliczyć podatek zapłacony za granicą w pełnej wysokości. Kwotę tę pani Basia wpisze w PIT-36 oraz w PIT-ZG.

Przykład 2

Pan Dawid uzyskał dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej liniowo prowadzonej w Austrii w wysokości 40 000 zł oraz w Polsce w wysokości 70 000 zł. Podatek zapłacony w Austrii, to 9 000 zł. Jaką kwotę pan Dawid może odliczyć w polskim PIT z tytułu podatku zapłaconego za granicą?

 1. Podatek zapłacony za granicą = 9 000 zł
 2. Limit do odliczenia:
   a. podatek od łącznych dochodów: 20 900 zł
   b. (20900*40000)/110000 = 7 600 zł

Pan Dawid z tytułu podatku zapłaconego za granicą może odliczyć 7600 zł. Przy czym w PIT-36L ujmie kwotę 7600 (z obliczonym limitem), a w PIT-ZG: 9000 zł (faktycznie zapłacony podatek).

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie