Blog ifirma.pl

Sprzedaż pracownikowi firmowego samochodu – rozliczenie VAT i PIT

|
|
5 minut czytania
Chcesz sprzedać samochód firmowy pracownikowi? Sprawdź, jak prawidłowo rozliczyć taką sprzedaż w PIT i VAT.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Każda firma najczęściej posiada samochód lub kilka, które wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej. W niektórych przedsiębiorstwach z uwagi na profil prowadzonej działalności gospodarczej tych samochodów może być całkiem sporo. Wcześniej czy później każdy tabor samochodowy jest wymieniany. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie jak rozliczyć w PIT i VAT sprzedaż pracownikowi firmowego samochodu.

Samochód firmowy, czyli jaki?

W prowadzonej działalności gospodarczej nie zawsze trzeba być właścicielem pojazdu, żeby można było z niego korzystać. Takim typowym przykładem jest chociażby zawarcie umowy leasingu, gdzie przedmiot leasingu jest własnością leasingodawcy. Dopiero po wykupie z leasingu przedsiębiorca staje się jego właścicielem i może go wprowadzić do ewidencji środków trwałych. Pod pojęciem środków trwałych kryje się cały majątek firmy.

 
Przed wprowadzeniem do ewidencji środek trwały musi być kompletny i zdatny do użytkowania
Przewidywany okres używania środka trwałego musi być dłuższy niż rok
Środek trwały stanowi własność lub współwłasność przedsiębiorcy i musi być wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej
Określając samochód jako firmowy należy mieć na uwadze, że to będzie pojazd, który znajduje się w ewidencji środków trwałych
 

Sprzedaż samochodu firmowego a podatek VAT i PIT

Każdy zakup dokonywany w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą pozwala przedsiębiorcy, czynnemu podatnikowi VAT, na odliczenie podatku VAT naliczonego. A jeśli jest prowadzona PKPiR, to również zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów. Niesie to jednak swoje określone konsekwencje w momencie sprzedaży, w naszym przypadku samochodu firmowego na gruncie przepisów podatkowych zarówno w VAT, jak i w PIT.

 
Dostawa towarów

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie na nabywcę prawa do rozporządzania towarem jak właściciel

Opodatkowanie w VAT

Dostawa towarów jest opodatkowana w VAT jeżeli przedsiębiorcy przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia

Przychód w PIT

Przychodem w działalności gospodarcze jest również przychód z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwały

 

Chyba już nikt nie ma wątpliwości, że sprzedaż samochodu firmowego będzie opodatkowana zarówno w VAT, jak i w PIT. Zobaczmy, czy coś zmienia, jeśli taki samochód kupi pracownik firmy.

Sprzedaż pracownikowi firmowego samochodu – rozliczenie VAT i PIT

Dla ustawodawcy bez znaczenia pozostaje fakt, kto będzie nabywał firmowy samochód. Może to być zarówno zupełnie nieznany podmiot, jak i pracownik firmy. Zasada opodatkowania w VAT i PIT się nie zmienia, taka sprzedaż jest opodatkowana. Jednak mogą się zrodzić pewne wątpliwości, jeśli pracownikowi zostanie udzielony rabat. Jedna z firm zwróciła się z wnioskiem do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, w którym zadała pytanie odnośnie ustalenia podstawy opodatkowania w VAT przy sprzedaży samochodu pracownikowi i prawa do odliczenia podatku VAT od wyposażenia dodatkowego nowo zakupionego samochodu. Chodzi o interpretację nr 0112-KDIL3.4012.563.2023.4.NS z dnia 29.12.2023 r. Spółka posiada flotę samochodów służbowych, których użytkownikami są pracownicy zatrudnieni zarówno na umowę o pracę, jak i umowy cywilnoprawne. W spółce powstał regulamin użytkowania samochodów służbowych, który m.in. zakłada sprzedaż samochodu służbowego w pierwszej kolejności jego użytkownikowi. Samochód służbowy można wykupić z 20% rabatem. Przed sprzedażą nabywca często wnioskuje o zamontowanie dodatkowego wyposażenia w samochodzie, co spółka realizuje we własnym zakresie. W przedmiotowej sprawie zadane dwa pytania:

 1. Czy w podstawie do opodatkowania w VAT znajdzie się kwota pomniejszona o udzielony rabat?
 2. Czy od zakupu dodatkowego wyposażenia spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia 100% podatku VAT?

Co do pierwszego pytania Dyrektor KIS zgodził się, że w podstawie do opodatkowania znajdzie się kwota należna od nabywcy a więc z uwzględnieniem rabatu. Podkreślono, że firma ma prawo do swobodnego ustalania ceny w relacjach biznesowych. Wprowadzone rozwiązanie przez spółkę jest korzystne dla obu stron transakcji, skutkuje m.in. obniżeniem kosztów eksploatacji samochodów służbowych, ponieważ są one zaopiekowane przez użytkowników, którzy w przyszłości mogą je wykupić. Co do drugiego pytania Dyrektor nie zgodził się na pełne prawo do odliczenia podatku VAT. Od samochodów służbowych spółce przysługuje prawo do odliczenia 50% podatku VAT, ponieważ są wykorzystywane w sposób mieszany. Dodatkowe wyposażenie stanowi integralną część każdego z zakupionych samochodów a więc nie ma podstaw, żeby do wyposażenia stosować inne zasady odliczania VAT. Dyrektor KIS podkreślił, że w tej sytuacji fakt obciążania użytkowników kosztami tego ponadstandardowego wyposażenia pozostaje bez wpływu na prawo do odliczenia podatku VAT, które wynosi 50%.

Sprzedaż samochodu firmowego a ewidencja na kasie fiskalnej

Pozostaje jeszcze jedna kwestia do wyjaśnienia, w jaki sposób taką sprzedaż należy udokumentować? W przypadku osób fizycznych najczęściej wystawiane są paragony fiskalne na kasie fiskalnej. Jednak jeśli firma nie posiada kasy, ponieważ nie musi, to czy z uwagi na tę okoliczność będzie musiała ją nabyć? Otóż jak się okazuje dostawa towarów zaliczanych u przedsiębiorcy do środków trwałych podlegających amortyzacji udokumentowana fakturą pozwala na skorzystanie ze zwolnienia ewidencji na kasie fiskalnej. Mowa jest o tym w Rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących a konkretnie w załączniku do tego dokumentu pod poz. 47.

Podsumowanie

Przepisy nie zabraniają sprzedaży pracownikowi firmowego samochodu. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na udzielenie dodatkowego rabatu z tego tytułu, to takie poczynania również mieści się w granicach prawa. Organy podatkowe podkreślają, że relacje biznesowe mogą być kształtowane dowolnie przez przedsiębiorcę przy założeniu, że są spójne z prowadzoną polityką firmy. Sprzedaż majątku firmowego jest opodatkowana na takich samych zasadach, jak każda inna transakcja, musi być rozliczona zarówno po stronie PIT, jak i VAT, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Bezsporne pozostaje również ograniczone prawo do odliczenia podatku VAT od wszelkiego rodzaju zakupów związanych z samochodami osobowymi, które są wykorzystywane w firmie w sposób mieszany, zawsze przysługuje prawo do odliczenia 50% podatku VAT od wszystkich wydatków.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie