Blog ifirma.pl

Interaktywne wnioski o wydanie zaświadczeń na portalu podatki.gov.pl

|
|
3 minut czytania
Od teraz nie musisz szukać w sieci wzorów wniosków do złożenia w US. Wzory formularzy pojawiły się na stronie Ministerstwa Finansów. Wejdź i sprawdź, skąd możesz je pobrać.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Na portalu resortu finansów dostępne są gotowe wzory wniosków do otrzymania różnego rodzaju zaświadczeń z Urzędu Skarbowego. Wnioski można wydrukować i wypełnione złożyć osobiście w Urzędzie lub przesłać pocztą.

Jakie wzory wniosków do US można pobrać?

Na stronie znajdują się formularze do pobrania zaświadczeń o:

 • niezaleganiu w podatkach lub stwierdzającego stan zaległości,
 • wysokości przychodu, dochodu, podatku należnego oraz składek na ubezpieczenia wykazanych w podatku dochodowym od osób fizycznych,
 • prowadzonej działalności gospodarczej,
 • wysokości zaległości podatkowych (na żądanie wnioskodawcy),
 • miejscu zamieszkania lub siedziby dla celów podatkowych – Certyfikat Rezydencji Podatkowej,
 • uzyskanych w Polsce dochodach w celu przedłożenia zaświadczenia w zagranicznym organie podatkowym.

Jak wypełnić wnioski do wysłania lub osobistego złożenia w US?

Wybrany wniosek należy wypełnić na komputerze i wydrukować lub wydrukować sam (niewypełniony) wzór i wypełnić go odręcznie.

Uwaga – na dole każdego wniosku jest okno, w którym trzeba się podpisać. Wymagany jest podpis odręczny! Z podpisem „komputerowym” wniosek nie zostanie rozpatrzony.

 
interaktywne wnioski o wydanie zaświadczeń - poprawny podpis
   
interaktywne wnioski o wydanie zaświadczeń - niepoprawny podpis
 

Wypełniony wniosek należy wysłać pocztą listem poleconym lub złożyć osobiście we właściwym urzędzie skarbowym. Złożenie wniosku kosztuje 17 zł lub 21 zł. 21 zł to koszt za wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzającego stan zaległości. 17 zł kosztuje złożenie wszystkich pozostałych wniosków.

Opłaty należy dokonać na konto bankowe urzędu skarbowego. Numery rachunków do wpłat podane są często na stronach www urzędów, a jeśli ich nie ma, należy skontaktować się z US. Można także zapłacić bezpośrednio w kasie urzędu. Potwierdzenie wpłaty trzeba załączyć do wniosku.

Ile się czeka na wydanie zaświadczenia?

Urząd Skarbowy ma 7 dni od momentu przyjęcia wniosku na wydanie zaświadczenia. Zaświadczenie można odebrać na cztery sposoby:

 • Osobiście w US.

 • Wskazać osobę upoważnioną, która w imieniu przedsiębiorcy odbierze wniosek w US. Do tego wymagane jest udzielenie pełnomocnictwa ogólnego (bezpłatnego) lub szczególnego (koszt 17 zł). Sprawdź, kto może być pełnomocnikiem i czym się różnią rodzaje upoważnień.
 • Zażądać przesłania dokumentu pocztą polską na wskazany adres.
 • Zażądać przesłania dokumentu na adres elektronicznej skrzynki użytkownika w ePUAP.

Formę odbioru zaświadczenia wskazuje się we wniosku. Na formularzach jest specjalna część nazwana: Sposób odbioru, w której należy zaznaczyć preferowany sposób otrzymania zaświadczenia.

Wnioski złożysz też przez e-US

Trzy z wymienionych wcześniej wniosków, o:

 • niezaleganiu w podatkach lub stwierdzających stan zaległości (ZAS-W),
 • wysokości dochodu podatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych (ZAS-DF),
 • wysokości przychodu, dochodu, podatku należnego oraz odliczonych składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne w podatku dochodowym od osób fizycznych (ZAS-DFU),

można złożyć elektronicznie, za pomocą konta e-US. Ma to dwie zalety: jest bezpłatne (nie podlega opłacie skarbowej) oraz czas oczekiwania na otrzymanie zaświadczenia trwa do kilku minut (zaświadczenie generuje się automatycznie).

Autor ifirma.pl

Justyna Czerwińska

Od kilku lat związana z topowymi redakcjami biznesowymi. Pisze o księgowości, finansach i sprawach marketingowych - czyli o tematach, które interesują każdego przedsiębiorcę.

Z przyjemnością czyta ustawy, kodeksy, rozporządzenia, regulaminy i inne oficjalne dokumenty, które rozkłada na czynniki pierwsze. Pomagają jej w tym umiejętności analityczne i syntetyczne. Wierzy w moc twardych danych i w artykułach chętnie wykorzystuje wyniki badań, raporty i statystyki. Sama prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, dlatego z doświadczenia zna i rozumie problemy drobnych przedsiębiorców. Artykułami dotyczącymi spraw księgowych stara się je rozwiązywać. Stawia przy tym na prosty, zrozumiały dla każdego język, logiczną strukturę i przykłady z życia wzięte.

Pracę nad każdym artykułem zaczyna od zakwestionowania swojej wiedzy i sprawdzenia jej w źródłach. Prywatnie lubi zagadki logiczne i grę w Sudoku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie