Powrót

Interaktywne wnioski o wydanie zaświadczeń na portalu podatki.gov.pl

interaktywne wnioski o wydanie zaświadczeń

Od teraz nie musisz szukać w sieci wzorów wniosków do złożenia w US. Wzory formularzy pojawiły się na stronie Ministerstwa Finansów. Wejdź i sprawdź, skąd możesz je pobrać.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Na portalu resortu finansów dostępne są gotowe wzory wniosków do otrzymania różnego rodzaju zaświadczeń z Urzędu Skarbowego. Wnioski można wydrukować i wypełnione złożyć osobiście w Urzędzie lub przesłać pocztą.

Jakie wzory wniosków do US można pobrać?

Na stronie znajdują się formularze do pobrania zaświadczeń o:

 • niezaleganiu w podatkach lub stwierdzającego stan zaległości,
 • wysokości przychodu, dochodu, podatku należnego oraz składek na ubezpieczenia wykazanych w podatku dochodowym od osób fizycznych,
 • prowadzonej działalności gospodarczej,
 • wysokości zaległości podatkowych (na żądanie wnioskodawcy),
 • miejscu zamieszkania lub siedziby dla celów podatkowych – Certyfikat Rezydencji Podatkowej,
 • uzyskanych w Polsce dochodach w celu przedłożenia zaświadczenia w zagranicznym organie podatkowym.

Jak wypełnić wnioski do wysłania lub osobistego złożenia w US?

Wybrany wniosek należy wypełnić na komputerze i wydrukować lub wydrukować sam (niewypełniony) wzór i wypełnić go odręcznie.

Uwaga – na dole każdego wniosku jest okno, w którym trzeba się podpisać. Wymagany jest podpis odręczny! Z podpisem „komputerowym” wniosek nie zostanie rozpatrzony.

 
interaktywne wnioski o wydanie zaświadczeń - poprawny podpis
   
interaktywne wnioski o wydanie zaświadczeń - niepoprawny podpis
 

Wypełniony wniosek należy wysłać pocztą listem poleconym lub złożyć osobiście we właściwym urzędzie skarbowym. Złożenie wniosku kosztuje 17 zł lub 21 zł. 21 zł to koszt za wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzającego stan zaległości. 17 zł kosztuje złożenie wszystkich pozostałych wniosków.

Opłaty należy dokonać na konto bankowe urzędu skarbowego. Numery rachunków do wpłat podane są często na stronach www urzędów, a jeśli ich nie ma, należy skontaktować się z US. Można także zapłacić bezpośrednio w kasie urzędu. Potwierdzenie wpłaty trzeba załączyć do wniosku.

Ile się czeka na wydanie zaświadczenia?

Urząd Skarbowy ma 7 dni od momentu przyjęcia wniosku na wydanie zaświadczenia. Zaświadczenie można odebrać na cztery sposoby:

 • Osobiście w US.
 • Wskazać osobę upoważnioną, która w imieniu przedsiębiorcy odbierze wniosek w US. Do tego wymagane jest udzielenie pełnomocnictwa ogólnego (bezpłatnego) lub szczególnego (koszt 17 zł). Sprawdź, kto może być pełnomocnikiem i czym się różnią rodzaje upoważnień.
 • Zażądać przesłania dokumentu pocztą polską na wskazany adres.
 • Zażądać przesłania dokumentu na adres elektronicznej skrzynki użytkownika w ePUAP.

Formę odbioru zaświadczenia wskazuje się we wniosku. Na formularzach jest specjalna część nazwana: Sposób odbioru, w której należy zaznaczyć preferowany sposób otrzymania zaświadczenia.

Wnioski złożysz też przez e-US

Trzy z wymienionych wcześniej wniosków, o:

 • niezaleganiu w podatkach lub stwierdzających stan zaległości (ZAS-W),
 • wysokości dochodu podatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych (ZAS-DF),
 • wysokości przychodu, dochodu, podatku należnego oraz odliczonych składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne w podatku dochodowym od osób fizycznych (ZAS-DFU),

można złożyć elektronicznie, za pomocą konta e-US. Ma to dwie zalety: jest bezpłatne (nie podlega opłacie skarbowej) oraz czas oczekiwania na otrzymanie zaświadczenia trwa do kilku minut (zaświadczenie generuje się automatycznie).

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość