Blog

Istotne zmiany dotyczące JPK już 1 października 2020 r.

Likwidacja deklaracji VAT i wejście w życie nowych przepisów dotyczących JPK zbliża się wielkimi krokami. O tym, co się zmieni, pisaliśmy już kilkukrotnie i na pewno będziemy pisać jeszcze. Dopiero w momencie, kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, na wiele pytań będzie można odpowiedzieć pracując na tzw. żywym organizmie, a więc w praktyce.

Od 1 października zacznie obowiązywać nowa forma pliku JPK, trzeba będzie stosować oznaczenia GTU, ale również zmieni się wysyłanie JPK – a dokładnie środowisko do wysyłki. Czasu na zapoznanie ze zmianami pozostało niewiele, dlatego spieszymy z kolejnymi informacjami.

Wyłączenie starej bramki do przesyłania JPK

Wszyscy przedsiębiorcy, ale również twórcy programów księgowych i informatycy muszą wiedzieć, że 30 września 2020 r. zostanie wyłączona dotychczasowa bramka REST API, służąca do przesyłania plików JPK autoryzowanych podpisem kwalifikowanym i zaufanym, udostępniona pod adresem e-dokumenty.mf.gov.pl. Z tym samym dniem zostanie wyłączona bramka REST API, służąca do przesyłania plików JPK autoryzowanych danymi autoryzacyjnymi z kwotą przychodu.

Mikroprzedsiębiorcy mieli również możliwość skorzystania z bezpłatnych narzędzi udostępnionych przez Ministerstwo Finansów: aplikacja e-mikrofirma i aplikacja Klient_JPK. W związku ze zmianami zostanie również wyłączony interfejs e-bramka JPK_VAT (mikro JPK).

Wysyłanie JPK – co się zmieni od 1 października 2020 r.?

Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów:

Ministerstwo Finansów przygotowało również specyfikacje techniczne, struktury dokumentów XML i broszury informacyjne, które można pobrać ze strony internetowej, do której dostęp znajduje się tutaj.

Pliki JPK będzie można składać tak jak dotychczas, korzystając z bezpłatnych narzędzi oferowanych przez Ministerstwo Finansów:

  • formularza interaktywnego,
  • aplikacji e-mikrofirma lub
  • Klient JPK WEB.

Zmiany dotyczą plików JPK_V7M (przy rozliczeniach miesięcznych) i JPK_V7K (przy rozliczeniach kwartalnych), przesyłanych za okresy od 1 października 2020 r. przez wszystkich przedsiębiorców i korekt za te okresy.

▶ Przeczytaj również: Ministerstwo Finansów udostępnia narzędzia do nowego JPK_V7
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

3 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

3 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

3 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

3 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

5 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

5 dni temu