Powrót

Jak długo może trwać kontrola z ZUS?

kontrola z ZUS

Zastanawiasz się jak długo może potrwać kontrola z ZUS? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Każdy przedsiębiorca może być poddany kontroli ze strony urzędu skarbowego, ale również innych organów, a jednym z nich jest ZUS. W dzisiejszej publikacji przyjrzymy się ile może potrwać kontrola z ZUS.

Co może być przedmiotem kontroli ZUS?

Przepisy zezwalają na dokonywanie kontroli płatników składek. Celem przeprowadzanych kontroli jest w szczególności sprawdzenie:

 • prawidłowości zgłaszania do ubezpieczeń społecznych,
 • rzetelności i prawidłowości naliczania, potrącania i opłacania składek,
 • uprawnień do ubezpieczeń społecznych,
 • prawidłowości wystawianych zaświadczeń i wniosków.

Kontrolę przeprowadzają upoważnieni inspektorzy ZUS na podstawie rocznego planu kontroli. Co do przebiegu kontroli płatników składek mają zastosowanie przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców.

Jak długo może potrwać kontrola z ZUS?

Czas trwania wszystkich kontroli organu kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie może przekraczać określonych ustawą terminów, które zostały opisane poniżej.

Status przedsiębiorcy
Maksymalny czas trwania kontroli
Mikroprzedsiębiorca 12 dni roboczych
Mały przedsiębiorca 18 dni roboczych
Średni przedsiębiorca 24 dni robocze
Pozostali przedsiębiorcy 48 dni roboczych

Niestety nie zawsze kontrolujący przestrzegają obowiązujących terminów kontroli. Taka sytuacja miała również miejsce w przypadku jednego z przedsiębiorców a sprawa w rezultacie trafiła do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP) i NSA. Sprawa została rozstrzygnięta przez NSA w wyroku I GSK 1316/21 z dnia 1 grudnia 2021 r. Postępowanie toczyło się przy udziale Rzecznika MŚP i ze skargi kasacyjnej przedsiębiorcy. Przedsiębiorca wniósł sprzeciw m.in. na podjęte czynności kontrolne, które w jego ocenie były wykonywane z naruszeniem ustawy Prawo przedsiębiorców. W ocenie NSA powstały błędy w zawiadomieniu o kontroli ZUS oraz w treści upoważnienia do kontroli, ponieważ brakowało wskazania zakresu przedmiotowego kontroli, czasu jej trwania i zakończenia.

 1. Błędy w zawiadomieniu i upoważnieniu do kontroli.
 2. W ocenie NSA w zawiadomieniu powinien być wskazany nie tylko przedmiot kontroli, ale również czasookres objęty kontrolą, czyli wskazanie okresów objętych kontrolą. Przedsiębiorca nie powinien się domyślać co będzie przedmiotem kontroli i za jaki okres.

 3. Określenie terminu zakończenia kontroli.
 4. W upoważnieniu do kontroli przewidywany termin zakończenia kontroli określono jako 24 dni robocze od daty doręczenia upoważnienia a taka formuła w ocenie NSA jest nieprawidłowa. Odróżnić należy termin zakończenia kontroli od ustawowego limitu czasu trwania wszystkich kontroli organu kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym. Powinna być podana konkretna data zakończenia kontroli u przedsiębiorcy, a więc dzień, miesiąc, rok.

 5. Przekroczenie ustawowego terminu trwania kontroli.

W ocenie NSA czas trwania kontroli liczony jest bez względu na miejsce jej wykonywania. Obejmuje więc kontrolę przeprowadzaną w siedzibie przedsiębiorcy lub w miejscu wykonywania działalności gospodarczej, w miejscu przechowywania dokumentacji, w tym ksiąg podatkowych, innym niż siedziba lub miejsce wykonywania działalności gospodarczej oraz w siedzibie organu kontroli. Ograniczenie czasu kontroli tylko do dni roboczych, w których czynności kontrolne wykonywane były w siedzibie kontrolowanego lub w miejscu prowadzenia przez niego działalności pozostaje nieuzasadnione.

Podsumowanie

Niewątpliwie zaprezentowany wyrok NSA przedstawia przychylne dla przedsiębiorcy stanowisko. W ocenie Rzecznika MŚP powinien on mieć również wpływ na sposób prowadzenia kontroli również u innych przedsiębiorców i to nie tylko przez organy ZUS, ale również pozostałe jednostki kontrolujące, do których mają zastosowanie przepisy o kontroli z ustawy Prawo przedsiębiorców.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Co sprawdza kontrola z ZUS?

  Celem przeprowadzanych kontroli jest w szczególności sprawdzenie: prawidłowości zgłaszania do ubezpieczeń społecznych, rzetelności i prawidłowości naliczania, potrącania i opłacania składek, uprawnień do ubezpieczeń społecznych, prawidłowości wystawianych zaświadczeń i wniosków.

 2. 🔸Jak długo może potrwać kontrola z ZUS?

  W zależności od statusu przedsiębiorcy, maksymalny czas trwania kontroli nie może przekraczać od 12 do 48 dni roboczych.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość