Blog ifirma.pl

Jak księgować towar handlowy nie mając dokumentu zakupu?

|
|
2 minut czytania
Nie otrzymałeś dokumentu zakupu za towar handlowy? Sprawdź, jak postąpić w takiej sytuacji.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Nie zawsze brak dokumentu zakupu oznacza brak obowiązku księgowania do PKPiR. W rozporządzeniu w sprawie prowadzenia PKPiR zostało to szczegółowo uregulowane. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, jak księgować towar handlowy nie mając dokumentu zakupu.

Co się mieści pod pojęciem towar handlowy?

Towary handlowe zostały zdefiniowane w rozporządzeniu, jako wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym. Za towary handlowe uważa się również produkty uboczne uzyskiwane przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej. Będą to więc towary, którymi dokonuje się obrotu przy prowadzeniu działalności handlowej.

Kiedy powinien być zaksięgowany towar do PKPiR?

Zgodnie z tym samym rozporządzeniem, na które się powołujemy zakup towarów handlowych jest wpisywany do księgi niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. Wyjątkiem jest sytuacja, w której prowadzenie PKPiR zostało powierzone do biura rachunkowego, to wówczas wpis jest dokonywany nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Jak księgować towar handlowy nie mając dokumentu zakupu?

W takim przypadku jeżeli towar handlowy został dostarczony do firmy lub dokonano nim obrotu przed otrzymaniem faktury, należy sporządzić szczegółowy opis otrzymanego towaru. W opisie należy podać:

 • imię, nazwisko (firmę) i adres dostawcy,
 • ilość i rodzaj oraz cenę jednostkową,
 • wartość towaru handlowego.

Na tej podstawie można dokonać księgowania w PKPiR w kol. 10 – zakup towarów handlowych. Tak sporządzony opis jest przechowywany łącznie z dostarczoną w późniejszym terminie fakturą. Jeżeli z otrzymanej faktury wynikałyby ewentualne różnice w kwotach, to powinny być wpisane do PKPiR w dacie otrzymania faktury. Jeżeli przedsiębiorca otrzyma fakturę za towar w tym samym miesiącu co towar, to wpisu do PKPiR może dokonać na podstawie faktury.

Nie trzeba dokonywać opisu towaru jeżeli zakup jest udokumentowany specyfikacją dostawcy pod warunkiem, że znajdą się na niej wszystkie te informacje, które są wymagane przez rozporządzenie.

Jak widać przepisy przewidują również tryb postępowania w przypadku braku dokumentu zakupu na towar handlowy. Wskazują wprost, w jaki sposób i na podstawie, jakich dokumentów należy księgować towar handlowy do PKPiR. Jednak w sytuacji, gdy w ogóle nie otrzymamy dokumentu zakupu, organy podatkowe niekiedy podają w wątpliwość prawo przedsiębiorcy do uznania kosztu podatkowego. To samo dotyczy ujmowania w remanencie na koniec roku. W takim przypadku należałoby skontaktować się ze swoim urzędem skarbowym lub zasięgnąć opinii doradcy podatkowego, jak właściwie postąpić.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Czy możliwe jest wprowadzenie towaru do obrotu bez faktury?

   Jeżeli towar handlowy został dostarczony do firmy lub dokonano nim obrotu przed otrzymaniem faktury, należy sporządzić szczegółowy opis otrzymanego towaru. W opisie należy podać:
   • imię, nazwisko (firmę) i adres dostawcy,
   • ilość i rodzaj oraz cenę jednostkową,
   • wartość towaru handlowego.
   Na tej podstawie można dokonać księgowania w PKPiR w kol. 10
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie