Jak można złożyć wniosek o przyznanie bonu turystycznego przez PUE ZUS?

jak złożyć wniosek o bon turystyczny

Spełniasz warunki do przyznania bonu turystycznego? Sprawdź jak go uruchomić.

Polski Bon Turystyczny już jest, osoby uprawnione będą mogły dokonać aktywacji po 1 sierpnia 2020 r. Jest to wsparcie dla rodzin z dziećmi i przedsiębiorstw oraz organizacji pożytku publicznego o turystycznym profilu działalności. Osoby, które mogą skorzystać z tej formy dopłaty do wypoczynku zastanawiają się jak wygląda cała procedura dostępu do bonu.

W jaki sposób będą udostępniane bony?

Jak można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy bony są udostępniane w systemie teleinformatycznym, co zapewnia ich sprawną dystrybucję.

Osoby uprawnione do otrzymania bonu nie będą musiały wypełniać żadnych wniosków a jedynie aktywować bon na stronie PUE ZUS.

Bon nie jest wymienialny na żadne środki płatnicze. Autoryzacja płatności będzie dokonywana za pomocą kodów otrzymanych na wiadomość e-mail i sms.

Jakie czynności musi wykonać osoba uprawniona?

Przede wszystkim musi mieć założony profil na PUE ZUS. Jeżeli tego nie zrobiła do tej pory powinna to zrobić jak najszybciej. Cały proces rejestracji został opisany tutaj.
Aktywacja Polskiego Bonu Turystycznego jest dostępna na PUE ZUS od 1 sierpnia 2020 r. Przedstawiamy jakie czynności należy wykonać po kolei przy aktywacji bonu.

 1. Gdy już posiadamy swoje konto na PUE ZUS należy się zalogować:  

  PUE ZUS logowanie
 2.  
 3. Po zalogowaniu należy wybrać na górze strony zakładkę “Ogólny” i na panelu bocznym będzie zakładka “Polski Bon Turystyczny”.  

  bon turystyczny w zus pue
 4.  
 5. Po wejściu na zakładkę „Polski Bon Turystyczny” wybieramy „Mój Bon”:  

  moj bon turystyczny w zus pue
   

  pojawia się ekran z informacją o przyznanych świadczeniach na rzecz dzieci, wybieramy opcję “Aktywuj bon”.

   

  szczegóły bonu turystycznego
   
 6. Po wybraniu “Aktywacja bonu” pojawia się “klauzula informacyjna – dla osób uprawnionych do świadczeń w formie Polskiego Bonu Turystycznego”. Uzupełniamy numer telefonu komórkowego i adres e-mail i zatwierdzamy “Aktywuj bon”.  

  aktywacja bonu turystycznego
   

  Po czym pojawia się komunikat “aktywowano bon” i podany jest kod obsługi płatności.

   

  komunikat po aktywacji bonu turystycznego
   

  Kod obsługi płatności będzie widoczny w danych bonu na PUE ZUS. Ten kod osoba uprawniona będzie podawała przy realizacji płatności za usługę turystyczną.

  Osoby posiadające dzieci niepełnosprawne otrzymają na każde dziecko kwotę 1.000 zł.  

  aktywny bon turystyczny w zus pue
   

  Po aktywacji bonu na podany adres poczty e-mail zostanie przesłana wiadomość, której nadawcą jest: polski_bon@zus.pl.

   

  wiadomość e-mail aktywny bon turystyczny
 

U kogo aktywacja bonu nie będzie możliwa?

Rodzic, którego dziecko ma przyznane 500+, ale to drugi rodzic/małżonek składał wniosek o przyznanie świadczenia, nie ma możliwości aktywowania bonu. Po zalogowaniu na PUE ZUS w panelu bocznym nie pojawia się zakładka “Polski Bon Turystyczny”.

 

Jak można złożyć wniosek o przyznanie bonu turystycznego przez PUE ZUS?
 

Jeżeli wybierzemy w panelu bocznym “Usługi” a z “Katalogu usług” › “Złożenie oświadczenia DBT osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego” pojawia się plansza.

 

Jak można złożyć wniosek o przyznanie bonu turystycznego przez PUE ZUS?
 

Jak z tego wynika, aktywować Polski Bon Turystyczny będą mogli jedynie rodzice, którzy składali wnioski o wypłatę świadczenia 500+.

Zgodnie z informacją zawartą na stronie ZUS bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500+. Jeżeli zakładka “Polski Bon Turystyczny” nie jest widoczna u rodzica uprawnionego wówczas należy złożyć wniosek do Polskiej Organizacji Turystycznej o ustalenie prawa do bonu lub dodatkowego uprawnienia do bonu. Do wniosku należy dołączyć informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego Rodzina 500+ wydanego przez właściwy organ. Wniosek można złożyć:

 • papierowo na adres POT: ul. Janińska 32, 32-020 Wieliczka lub
 • elektronicznie na skrzynkę ePUAP Polskiej Organizacji Turystycznej.

Należy pamiętać, że lista podmiotów, w których można skorzystać z bonu dostępna jest na stronach:

Płatności bonem będzie można dokonywać do 30 września 2022 r. Przedpłata na poczet przyszłej usługi dokonana w tym terminie również pozwala na skorzystanie z bonu. W sprawie bonu turystycznego można się kontaktować w ZUS pod numerem telefonu 22 11 22 111 lub wysłać wiadomość e-mail na adres: bon@zus.pl.

Bon turystyczny – odpowiedzi na pytania beneficjentów – przeczytaj.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Czy bon turystyczny można wymienić na środki pieniężne?

  Nie, nie ma takiej możliwości.

 2. 🔸Od kiedy można pobrać bon turystyczny?

  Od 1 sierpnia, uprawnione osoby mają możliwość aktywowania i pobrania bonu.

 3. 🔸Bon turystyczny – jak można go pobrać?

  Aby uzyskać należy posiadać konto na PUE-ZUS i w kliku krokach aktywować bon!

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość