Wniosek o zwrot podatku u źródła

Już od 1 lipca 2019 roku polska firma, która w ciągu roku przekroczy limit 2 mln zł wypłat z tytułu nabycia usług niematerialnych od jednego podatnika z zagranicy, będzie zobowiązana odprowadzić do urzędu skarbowego podatek u źródła od nadwyżki ponad tę kwotę według standardowej stawki. Obowiązek ten wystąpi nawet wówczas, gdy spełnione będą warunki zezwalające na zastosowanie zwolnienia lub obniżonej stawki. Co ważne, nadpłacony podatek będzie można odzyskać, składając stosowny wniosek o zwrot podatku u źródła wraz z wymaganymi załącznikami.

Kto składa wniosek o zwrot podatku u źródła zapłaconego po przekroczeniu limitu 2 mln zł?

Zgodnie z nowymi regulacjami, jeśli po przekroczeniu ustawowego limitu 2 mln zł zostanie pobrany podatek u źródła według standardowej stawki, będzie można go odzyskać. W takim wypadku konieczne jest złożenie wniosku o zwrot podatku u źródła. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że z wnioskiem takim może wystąpić kontrahent zagraniczny, ponieważ w tym wypadku to on jest podatnikiem. Istnieje możliwość, by z wnioskiem o zwrot podatku u źródła wystąpiła polska firma będąca płatnikiem tego podatku. Przepisy zezwalają na to wówczas, gdy podatek zostanie zapłacony z jego własnych środków (czyli to on poniesie ciężar ekonomiczny tego podatku).

Wniosek o zwrot podatku u źródła – załączniki

Procedura złożenia wniosku i zwrotu podatku będzie jednak skomplikowana i długotrwała. Konieczne będzie bowiem dołączenie do wniosku o zwrot podatku u źródła wielu załączników, tj.:

  • certyfikatu rezydencji,
  • dokumentacji w zakresie przelewów bankowych lub innych dokumentów dotyczących rozliczeń,
  • umów/faktur lub innych dokumentów, na podstawie których dokonano transakcji i zrealizowano wypłatę należności,
  • oświadczenia płatnika, że spełnione zostały warunki do stosowania zwolnień przewidzianych w ustawach o podatkach dochodowych,
  • oświadczenia podatnika, że ma status tzw. beneficial owner wraz z uzasadnieniem,
  • oświadczenia podatnika, że prowadzi tzw. rzeczywistą działalność gospodarczą wraz z uzasadnieniem,
  • dokumentacji potwierdzającej, że to płatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku z własnych środków i ponosi ciężar ekonomiczny podatku (w przypadku, gdy z wnioskiem występuje płatnik).

Wniosek o zwrot podatku u źródła – ile trwa procedura?

Czas na dokonanie zwrotu podatku u źródła będzie wynosił co do zasady sześć miesięcy. Co do zasady, ponieważ będzie mógł on zostać wydłużony na czas weryfikacji wniosku (w zasadzie na czas nieokreślony). W ramach takiej weryfikacji wniosku mogą zostać podjęte czynności sprawdzające i kontrolne, zarówno po stronie płatnika, jak i po stronie podatnika zagranicznego, co w rzeczywistości może doprowadzić do sytuacji, w której na zwrot będziemy czekać nawet kilka lat.

Dowiedz się więcej na temat zmian w podatku u źródła!

▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań