Podatek u źródła – kto i kiedy?
Opodatkowaniu podlegają m.in. przychody:
- z praw autorskich lub z praw pokrewnych, zakup licencji (stawka podatkowa 20%),
- z działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej (stawka podatkowa 20%),
- z tytułu świadczenia usług doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu (stawka podatkowa 20%).
Płatnikiem podatku u źródła jest polskie przedsiębiorstwo, które wypłaca należności z ww. tytułów. Płatnicy mają obowiązek pobrać podatek u źródła w dniu dokonania wypłaty, a pobrany podatek powinni odprowadzić do urzędu skarbowego do siódmego dnia następnego miesiąca.
Często spotykanym przypadkiem jest zakup za granicą przez polskiego przedsiębiorcę licencji na program komputerowy (import usług). Wtedy zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek u źródła wyniesie 20%.
Uwaga
W art. 29 ust 2 ustawy o pdof ustawodawca dał możliwość skorzystania z istotnego udogodnienia, wynikającego z umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, które z reguły przy zakupie licencji programów komputerowych przewidują niższe stawki podatkowe. Przykładowo w umowach między Polską i Niemcami oraz Polską i Czechami stawka podatku u źródła za zakup licencji komputerowej wynosi 5%. Dlatego polski płatnik powinien bardzo dokładnie przeanalizować zapisy tych umów.Czym jest deklaracja IFT-2/2R?
IFT-2 i IFT-2R to informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Informację sporządza płatnik podatku u źródła oddzielnie dla każdego podatnika.
Do wypełnienia obu rodzai deklaracji służy tylko jeden wzór formularza. Wypełnioną deklarację płatnik przekazuje zagranicznemu podatnikowi oraz lubelskiemu urzędowi skarbowemu który został wyznaczony do obsługi deklaracji IFT-2/2R. Informację sporządza się również wtedy jeśli podmioty, które dokonują wypłat należności z ww. tytułów, nie są zobowiązane do poboru tego podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Deklaracja IFT-2 jest sporządzana na wniosek zagranicznej osoby prawnej w trakcie roku podatkowego. Możliwe jest więc wielokrotne wystawianie deklaracji IFT-2 w ciągu roku np. co miesiąc. Wniosku o sporządzenie IFT-2 nie trzeba uzasadniać, nie ma również określonego oficjalnego formularza takiego wniosku. Deklaracja IFT-2R jest sporządzana i składana obligatoryjnie, bez wezwania, po zakończonym roku podatkowym.
Ważne
– wystawienie informacji IFT-2 na wniosek podatnika nie zwalnia z obowiązku sporządzenia informacji IFT-2R po zakończonym roku.Terminy składania deklaracji IFT-2 i IFT-2R
- IFT-2 składa płatnik podatku w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku od osoby zagranicznej. Przykładowo: wniosek przyjęto 16.04.2021. czyli termin złożenia deklaracji upływa w dniu 30.04.2021 r.,
- IFT-2R składa płatnik bez wezwania-bez wniosku w dwóch sytuacjach:
- za cały rok podatkowy – w terminie do 31 marca roku następującego po roku podatkowym tj. np. za rok 2021 do 31.03.2022 r.,
- do dnia planowanego zaprzestania działalności przez płatnika (o ile płatnik planuje zaprzestanie działalności gospodarczej, bowiem jeśli nie planuje to nie trzeba składać deklaracji). Przykładowo – przedsiębiorca planuje zaprzestanie działalności z dniem 30.07.2021 r. i do tego dnia należy także złożyć IFT-2R.