Blog ifirma.pl

Jak rozliczać działalność związaną z kryptowalutami?

|
|
2 minut czytania
Planujesz zająć się handlem kryptowalutami? Musisz pamiętać, że od początku 2019 roku obowiązują nowe zasady rozliczania dochodów z tego typu transakcji. Sprawdź jakie!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Od 2019 roku dochody z obrotu kryptowalutami (niezależnie od tego, czy odbywa się on w ramach działalności, czy prywatnie) zalicza się do kapitałów pieniężnych i opodatkowuje się według stawki 19% PIT. W jaki sposób wygląda rozliczenie takiej działalności w trakcie roku? Czy sprzedaż kryptowalut należy wykazywać w rejestrach VAT i w KPiR?

Czy transakcje związane z obrotem kryptowalutami należy ujmować w KPiR?

Przez wzgląd na fakt, iż od stycznia 2019 roku dochody z kryptowalut nie mogą być zaliczane do dochodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, transakcji z nimi związanych nie należy rejestrować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Do odnotowywania przychodów i kosztów związanych z obrotem kryptowalutami można prowadzić odrębną ewidencję, która będzie pomocna przy wypełnianiu deklaracji PIT-38 oraz wyliczeniu podatku dochodowego na koniec roku.

Czy transakcje związane z obrotem kryptowalutami należy ujmować w rejestrach VAT?

Czynni podatnicy VAT powinni wykazać w rejestrach VAT sprzedaż kryptowalut jako sprzedaż zwolnioną z podatku. Tym samym powinny one znaleźć się w deklaracji VAT-7/VAT-7K oraz w JPK_VAT w pozycji dotyczącej sprzedaży zwolnionej.

Jeśli chodzi o zakupy ze stawką “zw”, to nie ma obowiązku ewidencjonowania ich w rejestrze zakupu oraz wykazywania w deklaracji VAT i plikach JPK_VAT. Sprzedaż kryptowalut wlicza się do wskaźnika VAT przy sprzedaży mieszanej. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Czy od dochodu z kryptowalut należy płacić zaliczki na PIT?

Od dochodów z kapitałów pieniężnych nie płaci się zaliczek na podatek dochodowy. Rozliczenie następuje dopiero na koniec roku (do 30 kwietnia kolejnego roku), w deklaracji PIT-38, gdzie wykazuje się całość kosztów i przychodów związanych z obrotem kryptowalutami.

Co stanowi koszty i przychody w obrocie kryptowalutami?

Do przychodów z obrotu kryptowalutami należy zaliczyć wszelkie transakcje wymiany kryptowaluty na środek płatniczy. Co ważne, na równi ze sprzedażą walut traktuje się zapłatę nimi za towar lub usługę (w takim wypadkiem przychód będzie równy wartości zakupionego świadczenia).

Z kolei kosztami zmniejszającymi przychód z obrotu kryptowalutami będą wszystkie udokumentowane wydatki na ich nabycie (jednak należy pamiętać, że chodzi tu wyłącznie o wydatki bezpośrednie, więc nie zaliczy się do nich np. kosztów finansowania zakupu kryptowaluty, jak odsetki od kredytu).

Znasz nową definicję kryptowaluty? Jeśli nie, to kliknij tutaj i dowiedz się więcej na ten temat!

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie