Jak rozliczać działalność związaną z kryptowalutami?

rozliczanie kryptowalut

Planujesz zająć się handlem kryptowalutami? Musisz pamiętać, że od początku 2019 roku obowiązują nowe zasady rozliczania dochodów z tego typu transakcji. Sprawdź jakie!

Od 2019 roku dochody z obrotu kryptowalutami (niezależnie od tego, czy odbywa się on w ramach działalności, czy prywatnie) zalicza się do kapitałów pieniężnych i opodatkowuje się według stawki 19% PIT. W jaki sposób wygląda rozliczenie takiej działalności w trakcie roku? Czy sprzedaż kryptowalut należy wykazywać w rejestrach VAT i w KPiR?

Czy transakcje związane z obrotem kryptowalutami należy ujmować w KPiR?

Przez wzgląd na fakt, iż od stycznia 2019 roku dochody z kryptowalut nie mogą być zaliczane do dochodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, transakcji z nimi związanych nie należy rejestrować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Do odnotowywania przychodów i kosztów związanych z obrotem kryptowalutami można prowadzić odrębną ewidencję, która będzie pomocna przy wypełnianiu deklaracji PIT-38 oraz wyliczeniu podatku dochodowego na koniec roku.

Czy transakcje związane z obrotem kryptowalutami należy ujmować w rejestrach VAT?

Czynni podatnicy VAT powinni wykazać w rejestrach VAT sprzedaż kryptowalut jako sprzedaż zwolnioną z podatku. Tym samym powinny one znaleźć się w deklaracji VAT-7/VAT-7K oraz w JPK_VAT w pozycji dotyczącej sprzedaży zwolnionej.

Jeśli chodzi o zakupy ze stawką “zw”, to nie ma obowiązku ewidencjonowania ich w rejestrze zakupu oraz wykazywania w deklaracji VAT i plikach JPK_VAT. Sprzedaż kryptowalut wlicza się do wskaźnika VAT przy sprzedaży mieszanej. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Czy od dochodu z kryptowalut należy płacić zaliczki na PIT?

Od dochodów z kapitałów pieniężnych nie płaci się zaliczek na podatek dochodowy. Rozliczenie następuje dopiero na koniec roku (do 30 kwietnia kolejnego roku), w deklaracji PIT-38, gdzie wykazuje się całość kosztów i przychodów związanych z obrotem kryptowalutami.

Co stanowi koszty i przychody w obrocie kryptowalutami?

Do przychodów z obrotu kryptowalutami należy zaliczyć wszelkie transakcje wymiany kryptowaluty na środek płatniczy. Co ważne, na równi ze sprzedażą walut traktuje się zapłatę nimi za towar lub usługę (w takim wypadkiem przychód będzie równy wartości zakupionego świadczenia).

Z kolei kosztami zmniejszającymi przychód z obrotu kryptowalutami będą wszystkie udokumentowane wydatki na ich nabycie (jednak należy pamiętać, że chodzi tu wyłącznie o wydatki bezpośrednie, więc nie zaliczy się do nich np. kosztów finansowania zakupu kryptowaluty, jak odsetki od kredytu).

Znasz nową definicję kryptowaluty? Jeśli nie, to kliknij tutaj i dowiedz się więcej na ten temat!

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość