Jeżeli kupujesz i sprzedajesz waluty wirtualne, dowiedz się, czy zapłacisz podatek PCC.
Pojęcie waluty wirtualnej pojawiło się stosunkowo niedawno w ustawie o podatku dochodowym. Często potocznie waluty wirtualne nazywane są również kryptowalutami. Waluty wirtualne jeszcze nie tak dawno były opodatkowane zarówno w podatku dochodowym jak również 1% podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). W rozporządzeniu zaniechania poboru podatku od czynności cywilnoprawnych wprowadzono brak obowiązku pobierania tego podatku do końca 2019 roku.
Są to szeroko rozumiane jednostki finansowe, które zostały zdefiniowane w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Na pewno jest to katalog otwarty. Najbardziej popularne są Bitcoiny, które pojawiły się najwcześniej. Obecnie można przeczytać jeszcze o Ethereum, Litecoin, Ripple, Cardano i wielu innych. Cały obrót tymi środkami finansowymi odbywa się jedynie w internecie. Z uwagi na duże zainteresowanie kryptowalutami musiały się pojawić stosowne przepisy prawa podatkowego regulujące ich zakup i sprzedaż. Pewne unormowania znajdują się w podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku PCC.
Do tej pory waluta wirtualna była opodatkowana podatkiem PCC od umowy sprzedaży i zamiany waluty wirtualnej. Zgodnie z wyrokiem NSA sygn. akt II FSK 488/16 z 6 marca 2018 roku waluty wirtualne należało traktować jak prawa majątkowe, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Dopiero w lipcu 2018 roku wprowadzono Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej. Wspomniane rozporządzenie obowiązuje do 31 grudnia 2019 roku.
W sierpniu 2019 roku z inicjatywy Ministerstwa Finansów wpłynął do Sejmu projekt zmiany ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania walut wirtualnych. Proponowana zmiana dotyczy zwolnienia od podatku PCC umów sprzedaży i zamiany walut wirtualnych.
W uzasadnieniu do projektu można przeczytać, że za takimi nowymi zjawiskami, jakim jest obrót walutami wirtualnymi nie nadążają zmiany w przepisach podatkowych. Przenosząc to na grunt podatku PCC cyt.: “przepisy wykazują wysoki poziom niedostosowania do transakcji mających za przedmiot obrót walutami wirtualnymi”.
Zmiana ustawy będzie polegała na dodaniu w art. 9 ustawy o PCC, w którym są wymienione czynności cywilnoprawne zwolnione od tego podatku, pkt 1a po pkt 1 następującej treści:
„1a) sprzedaż i zamianę walut wirtualnych w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy z dnia
1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu
(Dz. U. z 2019 r. poz. 1115);”
Zmiana miałaby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!