Blog ifirma.pl

Jak rozliczyć faktury korygujące in plus w roku 2021?

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się, w jaki sposób księgować faktury korygujące in plus? Zapoznaj się z artykułem na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Korygowanie sprzedaży towarów, ale również świadczonych usług jest nieodłącznym elementem zawieranych transakcji handlowych. Należy jednak nie zapominać, że również korekty faktur muszą być ujmowane we właściwych okresach rozliczeniowych. Najczęściej mamy do czynienia z korektami in minus, ale korekty zwiększające podstawę do opodatkowania w VAT również się zdarzają. W publikacji opiszemy, co się zmieniło od 2021 roku w zakresie korekt in plus.

Co się zmieniło w ustawie o VAT odnośnie korekt in plus?

Pakiet SLIM VAT wprowadził zapis do ustawy na temat momentu dokonywania korekty faktur VAT na plus, czyli wówczas, gdy podstawa opodatkowania zwiększa się. Do końca 2020 roku nie było to wprost zapisane w ustawie. Dodanie ust. 17 w art. 29a w ustawie o VAT potwierdza dotychczas stosowaną praktykę. W przypadku gdy podstawa opodatkowania uległa zwiększeniu, korekty tej podstawy dokonuje się w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym zaistniała przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania.

W związku z powyższym rozliczanie faktur korygujących na plus wygląda następująco:

 1. Korekta wsteczna – jeżeli przyczyna korekty in plus była znana w momencie wystawiania faktury pierwotnej, korekta powinna zostać rozliczona i wykazana w tym samym okresie, co faktura pierwotna.
 2. Korekta bieżąca – jeżeli przyczyna korekty in plus zaistniała po dokonaniu sprzedaży, wówczas fakturę korygującą należy ująć w rozliczeniu za okres, w którym wystawiono fakturę korygującą.

W przypadku faktur korygujących in plus nie ma obowiązku posiadania dokumentacji uzgodnień pomiędzy stronami transakcji.

W jakich okresach dokonywać korekty in plus?

W celu lepszego zrozumienia zasady rozliczania faktur korygujących na plus posłużymy się przykładami.

Przykład 1
Pan Andrzej dokonał zakupu towarów handlowych od firmy A w miesiącu styczniu 2021 roku. Wśród nabywanego asortymentu znalazły się między innymi komplety pościeli, których cena zakupu została błędnie zaniżona na wystawionej fakturze. W miesiącu marcu 2021 r. właściciel firmy A zauważył błąd i wystawił fakturę korygującą in plus, zwiększającą podstawę opodatkowania w podatku VAT. Taka korekta na plus będzie zaksięgowana poprzez złożenie korekty JPK_V7 w rozliczeniu za miesiąc styczeń 2021 r.

Przykład 2
Pani Ania wystawiła fakturę VAT z naliczoną 5% stawką podatku w miesiącu grudniu 2020 r. W miesiącu lutym 2021 r. pani Ania zorientowała się, że powinna zastosować stawkę 8% podatku VAT. Przyczyna błędnego wystawienia faktury była znana już w miesiącu grudniu, dlatego korekta w podatku VAT powinna być dokonana wstecz, a więc za miesiąc grudzień 2020 r.

Przykład 3
Przedsiębiorcy z firmy X i Y zawarli porozumienie, że w miesiącach styczeń-marzec 2021 r. firma X zakupi od firmy Y 1000 sztuk określonego towaru. W przypadku niedotrzymania warunków umowy cena za zakupiony towar zostanie podwyższona o 5%. Firma X zakupiła we wskazanym okresie jedynie 500 sztuk towaru. W miesiącu kwietniu 2021 r. firma Y wystawiła fakturę korygującą in plus z uwzględnieniem 5% podwyższenia podstawy opodatkowania. W takim przypadku korekta w VAT będzie rozliczona na bieżąco, w miesiącu kwietniu 2021 r., ponieważ dopiero wtedy powstała przyczyna korekty.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie