Nowe przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nazywane SLIM VAT zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Jednocześnie 18 stycznia 2021 r. na stronach internetowych Ministerstwa Finansów pojawił się projekt objaśnień podatkowych dotyczący pakietu SLIM VAT. Wszystkie osoby zainteresowane tematem mogły zgłaszać swoje propozycje i uwagi do projektu do dnia 1 lutego 2021 roku. W dzisiejszym artykule opiszemy, jakie zagadnienia zostały poruszone w projekcie objaśnień.
Krótkie przypomnienie – czym są objaśnienia podatkowe
Nieraz już pisaliśmy o różnych objaśnieniach podatkowych. Wielokrotnie również zwracaliśmy uwagę na rangę tego typu dokumentów. Zanim przejdziemy do konkretów, parę słów, w jaki sposób takie objaśnienia należy traktować.
Objaśnienia podatkowe są wydawane przez Ministra Finansów. Ranga takiego dokumentu jest szczególna, ponieważ jest on wiążący zarówno dla przedsiębiorcy, jak i dla urzędu skarbowego. Zastosowanie się do zaleceń wynikających z objaśnień nie może szkodzić, z drugiej strony przedsiębiorca nie może po ich wydaniu stosować rozwiązań, które pozostają w sprzeczności z objaśnieniami.
Jest to dokument, który rozstrzyga kwestie sporne i dyskusyjne w dziedzinie podatków i nie daje pola manewru po jego wydaniu.
Jakie tematy są poruszane w projekcie objaśnień SLIM VAT?
W przedmiotowym dokumencie Ministerstwo Finansów porusza kwestie wprowadzonych zmian w ustawie o podatku VAT w pakiecie SLIM VAT, a będą to następujące zagadnienia:
- Podwyższenie limitu prezentów o małej wartości i doprecyzowanie wartości prezentów ewidencjonowanych.
- Zmiany w zakresie faktur korygujących in minus.
- Zmiany w zakresie faktur korygujących in plus.
- Spójne kursy walut w PIT i VAT.
- Wydłużenie terminu do odliczenia podatku VAT naliczonego.
- Możliwość odliczenia VAT od niektórych usług noclegowych.
- Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) – stosowanie nowych regulacji.
- Mechanizm Podzielonej Płatności (MPP) – stosowanie zmienionych rozwiązań.
- Zaliczki na poczet eksportu – rozliczenie w VAT.
W kolejnej publikacji opiszemy proponowany przez MF sposób interpretacji obowiązujących przepisów w zakresie SLIM VAT.