Blog ifirma.pl

Jak rozliczyć zakup i eksploatację food trucka?

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się, jak rozliczyć zakup food trucka? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W ostatnich latach food trucki zyskały na popularności. Inwestycja w tego typu pojazd pozwala na rozpoczęcie własnej przygody z biznesem. Takie pojazdy są przystosowane konstrukcyjnie na prowadzenie mobilnej restauracji. W dzisiejszej publikacji będziemy szukali odpowiedzi na pytanie, jak rozliczyć zakup i eksploatację food trucka.

Jakie parametry techniczne ma food truck?

Najczęściej w roli food trucka sprawdza się auto o ładowności do 3,5 tony – van/furgony z dwu lub trzyosobową kabiną. Żeby taki pojazd spełniał swoją funkcję, musi być odpowiednio wyposażony. Na wyposażeniu muszą się znaleźć niezbędne elementy takie jak m.in.:

 • umywalka i zlewozmywak,
 • zbiornik na wodę,
 • zbiornik na ścieki,
 • pomieszczenie do przygotowania potraw,
 • okno sprzedażowe,
 • źródło zasilania,
 • system wentylacji.

Są to oczywiście tylko te podstawowe elementy wyposażenia. Przedsiębiorca prowadzący firmę w food trucku musi spełniać przede wszystkim wymagania reżimu sanitarnego, gdyż to jest podstawą tego rodzaju działalności.

W tym miejscu rodzi się pytanie, jak taki pojazd traktować z punktu widzenia rozliczeń podatkowych. Oczywiście chodzi o możliwość odliczenia podatku VAT – 50% czy 100%. Ponadto ważne są również wydatki eksploatacyjne ujmowane w PKPiR, czy będą rozliczane w 100%, czy tylko w 75%.

Zakup food trucka a VAT

Przepisy podatkowe nie odnoszą się wprost do pojazdu samochodowego typu food truck. Skoro jest to pojazd o ładowności do 3,5 t, to musimy szukać w ustawie o VAT definicji pojazdów wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej, których konstrukcja wyklucza użycie ich do celów niezwiązanych z działalnością lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne. W takie określenie w pełni wpisuje się omawiany przez nas food truck.

Rodzi się jeszcze pytanie, czy można odliczać 100% podatku VAT i czy należy w takim przypadku prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. W ustawie o VAT jest przepis mówiący wprost, że pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który jest oddzielony od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju wielozadaniowy, van, mogą skorzystać z prawa do odliczenia 100% podatku VAT bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Jednak w takim przypadku w momencie zakupu przedsiębiorca musi dopełnić pewnych dodatkowych formalności, a mianowicie:

 • Musi zostać przeprowadzone dodatkowe badanie techniczne przez okręgową stację kontroli pojazdów.
 • Stacja musi wydać zaświadczenie o przeprowadzeniu takiego badania, na którym będzie jednoznaczna adnotacja, że pojazd odpowiada dodatkowym warunkom technicznym.
 • Adnotacja o spełnieniu tych wymaganiach musi być wpisana do dowodu rejestracyjnego.

Wszystkie warunki od 1 do 3 muszą być spełnione łącznie.

Zakup food trucka a podatek dochodowy

Kluczowe dla określenia sposobu rozliczania wydatków eksploatacyjnych w przypadku food trucka było ustalenie, w jaki sposób jest wykorzystywany ten pojazd samochodowy, inny niż samochód osobowy. Z definicji ustawy o VAT wynika, że są pojazdy, których konstrukcja wyklucza ich użytkowanie do celów prywatnych, niezwiązanych z działalnością gospodarczą. W takim przypadku wszystkie wydatki eksploatacyjne będą mogły być w 100% zaliczone do kosztów uzyskania przychodów bez obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Rozliczanie zakupu i eksploatacji food trucka – podsumowanie

Podsumowując należy stwierdzić, że co do zasady od zakupu food trucka można odliczyć 100% podatku VAT i 100% poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym. Jakie warunki należy wówczas spełniać zostało opisane w artykule. Jednak jeżeli z różnych przyczyn food truck nie spełniałby wymagań konstrukcyjnych i dokumentacyjnych, odliczenia 100% VAT będzie można dokonywać na podstawie prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, po uprzednim złożeniu zawiadomienia VAT-26 do urzędu skarbowego. Wówczas taka ewidencja będzie również wykorzystywana do rozliczania wydatków eksploatacyjnych w PIT.

Końcowo należy jeszcze zwrócić uwagę na pewną kwestię. Jeżeli food truck nie spełnia warunku samochodu ciężarowego, jego DMC nie przekracza 3,5t a jego wartość przekracza 150.000 zł, to obowiązują limity do naliczania odpisów amortyzacyjnych, czy też rozliczania rat leasingowych, a złożony VAT-26 tego nie zmienia.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie