Blog ifirma.pl

Jak sprawdzić wysokość zaległości podatkowych kontrahenta?

|
|
4 minut czytania
Odkryj, jak sprawdzić długi podatkowe swojego kontrahenta! Sprawdź, kto może je uzyskać, jak złożyć wniosek i ile to kosztuje.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Czy wiesz, że możesz otrzymać od urzędu skarbowego zaświadczenie o sytuacji podatkowej swojego kontrahenta określające wysokość jego zaległości podatkowych wobec urzędu skarbowego? Sprawdź, jak je uzyskać.

Kondycję podatkową swojego kontrahenta można sprawdzić składając odpowiedni wniosek z zapytaniem do urzędu skarbowego

Kto może otrzymać zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych innego przedsiębiorcy

Na podstawie art. 306h Ordynacji podatkowej, urząd skarbowy wydaje zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych dla:

 • kontrahentów osób prowadzących działalność gospodarczą,
 • wspólników spółki (cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej),
 • instytucji, które udzielają kredytów i działają na podstawie ustaw (na przykład banki),
 • małżonka (także rozwiedzionego) z którym nie ma wspólności majątkowej,
 • członków rodziny (dzieci, w tym tych adoptowanych, wnuków, rodziców, dziadków, rodzeństwa)
 • osób, których łączy z podatnikiem bliska więź uczuciowa, fizyczna lub gospodarcza (czyli tak zwane faktyczne pożycie)

Aby otrzymać od fiskusa zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych innego przedsiębiorcy przede wszystkim jest potrzebna na to jego zgoda. Kontrahent może ją wyrazić w formie pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego. Zgoda musi być udzielona przez kontrahenta przed wydaniem zaświadczenia.

Przy czym takie zaświadczenie może uzyskać jedynie bezpośredni kontrahent, który uczestniczy w transakcjach z danym przedsiębiorcą. Nie uzyska go osoba, która nie współpracuje z daną firmą.

Nie potrzeba zgody na uzyskanie zaświadczenia o sytuacji podatkowej małżonka, z którym istnieje wspólność majątkowa. W tym przypadku wystarczy złożyć do urzędu druk ORD-M potwierdzający istnienie wspólności majątkowej.

Sposoby wysłania wniosku

Wniosek o zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych kontrahenta można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika. Można go złożyć:

 • w postaci papierowej – osobiście (w tym celu można online lub telefonicznie umówić się na wizytę, aby nie stać w kolejce) lub pocztą,
 • w postaci elektronicznej – za pośrednictwem epuap,
 • w postaci elektronicznej jako załącznik do pisma ogólnego w e-Urzędzie Skarbowym

Interaktywny wniosek do wypełnienia można znaleźć pod linkiem podatki.gov.pl – Należy pamiętać, że urząd jest ściśle związany z tym, co napisał wnioskodawca w piśmie, dlatego jeśli chcemy uzyskać informacje o wysokości zaległości podatkowej, we wniosku powinniśmy właśnie tak napisać. Jeśli przykładowo napiszemy, że chcemy zaświadczenie o zaleganiu w podatkach kontrahenta – otrzymamy od urzędu zaświadczenie jedynie o tym, czy kontrahent zalega (czy nie) z podatkami, nie będzie tam natomiast informacji o wysokości zaległości (kwocie).

Instrukcja składania wniosku o zaświadczenie przez e-Urząd Skarbowy

W celu złożenie wniosku o sytuacji podatkowej innej osoby poprzez e-Urząd Skarbowy należy podjąć poniższe kroki:

 1. Zalogować się do e-Urzędu Skarbowego jedną z metod wskazanych w artykule: Urząd skarbowy online – jakie sprawy można załatwić przez e-Urząd Skarbowy?
 2. Na ekranie głównym e-urzędu przejść do pisma ogólnego
  • a) wybierając na stronie głównej sekcję “Złóż dokument” lub
  • b) w bocznym panelu “Menu” wybierając Dokumenty→ Złóż dokument→ Pismo ogólne
 3. Następnie należy uzupełnić odpowiednie pola stosownie do naszego żądania, pamiętając, aby dołączyć wypełniony wniosek o wydanie zaświadczenia w polu “Załączniki”.
 4. Proces zakańczamy klikając w “akceptuj i wyślij”, potwierdzając ostatecznie wyborem “wyślij pismo”.

Wystawione zaświadczenie zostanie dostarczone w formie elektronicznej na e-Urząd Skarbowy. Będzie ono się znajdować w zakładce “Dokumenty”–> “Dokumenty otrzymane”. Ponadto o zamieszczeniu dokumentu, e-Urząd poinformuje SMS-em lub e-mailem – w zależności od wybranego kanału powiadomień.

Jak długo trzeba czekać

Urząd na wydanie zaświadczenia o sytuacji podatkowej innego przedsiębiorcy ma 7 dni od od dnia złożenia wniosku. W tym terminie wydaje albo stosowne zaświadczenie (np. ZAS-P) albo postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia.

Na postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia, przedsiębiorca składający wniosek może złożyć zażalenie do Dyrektora Informacji Skarbowej (za pośrednictwem właściwego urzędu skarbowego, czyli tego, który odmówił wydania zaświadczenia).

Natomiast jeżeli w ciągu wymaganych 7 dni ze strony urzędu nie będzie żadnej reakcji, czyli nie wyda ani zaświadczenia ani postanowienia o odmowie jego wydania, wnioskodawca może złożyć ponaglenie do organu wyższego stopnia, czyli dyrektora odpowiedniej izby skarbowej.

Ile trzeba zapłacić

Jeśli wniosek o wydanie zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych innego przedsiębiorcy jest składany przez e-Urząd Skarbowy, nie podlega żadnej opłacie.

Jeżeli zaś wniosek jest składany papierowo, przez ePUAP lub biznes.gov.pl (konto przedsiębiorcy), wtedy opłata skarbowa wynosi 17 lub 21 zł. Opłaty skarbowe, które są powiązane z firmą można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Gdy urząd nie wyda stosownego zaświadczenia składającemu wniosek przysługuje zwrot opłaty skarbowej, w tym celu należy… złożyć kolejny wniosek – tym razem już o zwrot opłaty skarbowej.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie