Ministerstwo Finansów udostępniło kolejną funkcjonalność dla szeroko rozumianych podatników, a więc nie tylko tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Po wprowadzeniu usługi e-Urząd Skarbowy osoby, które zdecydują się na korzystanie z niej mogą odbierać korespondencję z Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) na swoim koncie. W dzisiejszej publikacji napiszemy, jakie sprawy można załatwić przez urząd skarbowy online.
W jaki sposób można zacząć korzystać z e-Urzędu Skarbowego?
Na stronach rządowych dostępnych jest sporo informacji na temat możliwości korzystania z e-urzędu skarbowego. Przede wszystkim należy się zalogować do usługi, a jest to możliwe z wykorzystaniem:
- Profilu zaufanego, e-dowodu i bankowości elektronicznej.
- Aplikacji m-Obywatel.
- Podania danych autoryzujących – NIP lub PESEL i kwoty przychodu.
Wszystkie linki do logowania znajdują się w jednym miejscu na stronie podatki.gov.pl. E-Urząd Skarbowy zastąpił dotychczasową funkcjonalność Twój e-PIT. W nowej formule podatnicy mają możliwość załatwienia większej ilości spraw niż poprzednio. Poniżej zaprezentujemy, jakie usługi są dostępne w nowej funkcjonalności.
Rozporządzenie w sprawie e-Urzędu Skarbowego
Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie korzystania z e-Urzędu Skarbowego, w którym wskazał:
- Sposób uwierzytelniania konta w e-Urzędzie Skarbowym.
- Zakres korzystania i uprawnienia Użytkownika.
- Rodzaje spraw załatwianych przez e-Urząd Skarbowy.
Z usługi e-Urząd Skarbowy mogą korzystać jedynie osoby fizyczne. Logują się one na swoim koncie dokonując uwierzytelniania według jednej wybranej przez siebie metody. To oznacza, że wspólnik spółki cywilnej nie załatwi online przez e-Urząd Skarbowy spraw spółki, ale jeżeli dodatkowo prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, to może skorzystać z usługi. Poniżej opiszemy, jakie sprawy mogą być załatwiane przez e-Urząd Skarbowy po zalogowaniu.
Jakie sprawy można załatwić przez urząd skarbowy online?
Aplikacja e-Urząd Skarbowy zastąpiła dotychczasową usługę Twój e-PIT. Użytkownik może po zalogowaniu załatwić następujące sprawy:
Poniżej prezentujemy, jakie rodzaje usług mogą być załatwiane przez e-Urząd Skarbowy:
PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-28 W tej usłudze nie mogą być rozliczane zeznania roczne z prowadzonej działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej |
|
-przygotować ewidencje VAT, -wygenerować JPK_V7 i JPK_FA. Podręcznik użytkownika i pliki do pobrania do aplikacji e-mikrofima dostępne są na stronie podatki.gov.pl |
|
Zaświadczenia przez e-Urząd Skarbowy
Każda osoba, która będzie posiadała swoje konto w usłudze e-Urząd Skarbowy może wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o wydanie:
- Zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach.
- Zaświadczenia o dochodach i składkach.
- Certyfikatu rezydencji podatkowej.
- Zaświadczenia o prowadzonej działalności gospodarczej.
- Zaświadczenia o sytuacji innego przedsiębiorcy, które wydaje się za jego zgodą.
- Zaświadczenia kierowanego do zagranicznego organu podatkowego dotyczącego podatku dochodowego.
Wszystkie wyżej wymienione zaświadczenia i wnioski mogą być składane, jako załączniki do pisma ogólnego składanego w e-Urzędzie Skarbowym. W przypadku ubiegania się o zaświadczenie pobierana jest opłata skarbowa w wysokości 17 zł, którą należy uiścić na rachunek bankowy właściwego organu gminy i przesłać również dowód zapłaty lub jego kopię.
Pozostałe funkcje usługi e-Urząd Skarbowy
W nowej funkcjonalności udostępnionej przez Ministerstwo Finansów dostępne będą również informacje na temat udzielonych pełnomocnictw. Wszystkie dane w celu weryfikacji pełnomocnika będą widoczne w usłudze zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. W usłudze e-Urząd Skarbowy widoczne są wszystkie dane Użytkownika: imię, nazwisko, adres, NIP, PESEL, adres e-mail, numer telefonu, numer rachunku bankowego. W przypadku zmiany danych można dokonać ich aktualizacji. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą będą mogły zweryfikować podstawowe informacje o firmie, takie jak: nazwa firmy, REGON, kod PKD przeważającej działalności. Jeżeli przedsiębiorca jest również wspólnikiem spółki, to w sekcji “Twoje spółki” będą dostępne informacje na temat spółki. Każdy może wygenerować swój mikrorachunek podatkowy, który zostanie zapisany, jest to jednorazowa czynność.
Urząd Skarbowy online – podsumowanie
Wprowadzenie usługi e-Urząd Skarbowy jest niewątpliwie kolejnym krokiem w kierunku cyfryzacji usług KAS. Jednak jak widać jest to na razie dość wąski katalog możliwości, jeżeli chodzi o przedsiębiorców. Zgodnie z zapowiedziami mają się pojawiać kolejne funkcjonalności, co będziemy monitorować. Przedsiębiorcy mieli obiecane udostępnianie wstępnie przygotowanych zeznań rocznych z działalności gospodarczej, jednak na razie nie mówi się o tym pomyśle. E-Urząd Skarbowy jest praktycznym i ogólnie dostępnym narzędziem informatycznym. Korzystanie z jego usługi jest oczywiście dobrowolne i bezpłatne.