Jak wspólnicy spółek cywilnych zgłaszają zmianę formy opodatkowania w PIT?

zmiana formy opodatkowania w pit wspólnicy spółek cywilnych

Jesteś wspólnikiem spółki cywilnej? Sprawdź, w jaki sposób zmienić formę opodatkowania w PIT?

Jeżeli chodzi o wybór formy opodatkowania, to nie wszyscy przedsiębiorcy mają w tym pełną dowolność. Nieco inaczej wygląda to w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej i w spółce cywilnej. Nas w dzisiejszej publikacji będzie interesowała ta ostatnia sytuacja, a mianowicie zmiana formy opodatkowania w spółce cywilnej.

Czy spółka cywilna może wybrać każdą formę opodatkowania w PIT?

Jeżeli chodzi o spółki cywilne, to pamiętajmy, że mówimy tutaj o opodatkowaniu dochodów wspólników, którzy są osobami fizycznymi, a nie spółki. Żeby zawiązać umowę spółki cywilnej musi być co najmniej dwóch wspólników. Każdy z nich może wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Całkiem inaczej wygląda to w przypadku zryczałtowanych form opodatkowania przychodów wspólników spółki cywilnej.

Czy wspólnicy spółki cywilnej mogą zmienić formę opodatkowania?

W przypadku zasad ogólnych każdy ze wspólników dokonuje wyboru formy opodatkowania – podatek według skali lub liniowy na początku założenia spółki cywilnej i prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego też w takiej sytuacji, jeżeli którykolwiek ze wspólników zdecyduje się na zmianę takiej formy opodatkowania, dla której prowadzi się PKPiR, to powinien to zrobić na zasadach ogólnych.

Zgłaszanie zmiany formy opodatkowania w PIT przez wspólników

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami zmiany formy opodatkowania w przypadku zasad ogólnych można dokonać poprzez złożenie oświadczenia do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięty został pierwszy przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w danym roku podatkowym. Czyli jeżeli ten przychód został osiągnięty w miesiącu styczniu, to takie oświadczenie należy złożyć do 20 lutego do naczelnika urzędu skarbowego.

Przedsiębiorca powinien poinformować o rezygnacji z dotychczas stosowanej metody opodatkowania dochodu i złożyć oświadczenie o wyborze nowej formy. Złożenie oświadczenia jest ważne do momentu kolejnej zmiany formy opodatkowania. Jeżeli pozostajemy przy wybranej formie w kolejnych latach, to nie ma potrzeby corocznie informować o tym fakcie fiskusa.

Każdy ze wspólników spółki cywilnej zgłasza zmianę formy opodatkowania indywidualnie poprzez dokonanie aktualizacji wpisu w CEIDG lub bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Na potwierdzenie taki tryb postępowania jest wskazany w objaśnieniach Ministra Finansów.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość