Jeżeli chodzi o wybór formy opodatkowania, to nie wszyscy przedsiębiorcy mają w tym pełną dowolność. Nieco inaczej wygląda to w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej i w spółce cywilnej. Nas w dzisiejszej publikacji będzie interesowała ta ostatnia sytuacja, a mianowicie zmiana formy opodatkowania w spółce cywilnej.
Czy spółka cywilna może wybrać każdą formę opodatkowania w PIT?
Jeżeli chodzi o spółki cywilne, to pamiętajmy, że mówimy tutaj o opodatkowaniu dochodów wspólników, którzy są osobami fizycznymi, a nie spółki. Żeby zawiązać umowę spółki cywilnej musi być co najmniej dwóch wspólników. Każdy z nich może wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Całkiem inaczej wygląda to w przypadku zryczałtowanych form opodatkowania przychodów wspólników spółki cywilnej.
Czy wspólnicy spółki cywilnej mogą zmienić formę opodatkowania?
W przypadku zasad ogólnych każdy ze wspólników dokonuje wyboru formy opodatkowania – podatek według skali lub liniowy na początku założenia spółki cywilnej i prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego też w takiej sytuacji, jeżeli którykolwiek ze wspólników zdecyduje się na zmianę takiej formy opodatkowania, dla której prowadzi się PKPiR, to powinien to zrobić na zasadach ogólnych.
Zgłaszanie zmiany formy opodatkowania w PIT przez wspólników
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami zmiany formy opodatkowania w przypadku zasad ogólnych można dokonać poprzez złożenie oświadczenia do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięty został pierwszy przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w danym roku podatkowym. Czyli jeżeli ten przychód został osiągnięty w miesiącu styczniu, to takie oświadczenie należy złożyć do 20 lutego do naczelnika urzędu skarbowego.
Przedsiębiorca powinien poinformować o rezygnacji z dotychczas stosowanej metody opodatkowania dochodu i złożyć oświadczenie o wyborze nowej formy. Złożenie oświadczenia jest ważne do momentu kolejnej zmiany formy opodatkowania. Jeżeli pozostajemy przy wybranej formie w kolejnych latach, to nie ma potrzeby corocznie informować o tym fakcie fiskusa.
Każdy ze wspólników spółki cywilnej zgłasza zmianę formy opodatkowania indywidualnie poprzez dokonanie aktualizacji wpisu w CEIDG lub bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Na potwierdzenie taki tryb postępowania jest wskazany w objaśnieniach Ministra Finansów.