Powrót

Jak wymyślić temat e-booka?

jak wymyślić temat e-booka?

Jak wymyślić temat e-booka? Jest to pierwszy i najważniejszy krok do jego stworzenia.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Nie da się przejść do dalszego procesu realizacji, nie mając wiedzy, o czym tak naprawdę chcemy napisać. Dlatego zatrzymajmy się na tym etapie trochę dłużej.

Sposoby na wymyślenie tematu

Burza mózgów

Pisanie e-booka będzie dla Ciebie przyjemnym zadaniem, jeśli zdecydujesz się napisać o czymś, co Cię interesuje. Zastanów się nad takimi aspektami jak:

 • W jakiej tematyce lub zadaniach jesteś dobry?
 • Jakie tematy śledzisz z pasji?
 • Czy masz jakieś hobby?
 • Jakie przedmioty były dla Ciebie interesujące w szkole lub na studiach?

Dodatkowo możesz zweryfikować swoje odpowiedzi, porównując je ze spostrzeżeniami twoich znajomych i rodziny. Zapytaj o opinię, co według nich robisz najlepiej. Często osoby trzecie są w stanie dostrzec więcej o nas niż my sami, dlatego warto posłuchać ich zdania.

Kiedy masz już swoją listę, zastanów się, czy można podzielić ją na bardziej szczegółowe tematy. W ten sposób możesz dotrzeć do konkretnej niszy odbiorców.

Grupa docelowa

Określenie dla kogo chcemy pisać, może znacząco pomóc w wyborze tematu e-booka. Musimy przede wszystkim postarać się zrozumieć, kim jest nasza grupa docelowa, jakie mają oczekiwania i wartości, w jaki sposób się komunikują i z jakimi problemami się mierzą. Należy zastanowić się również, co jest dla nich impulsem do zakupów, zwłaszcza takich produktów jak e-book.

Jakie pytania warto sobie zadać? Oto przykładowa lista:

 • W jakim wieku są moi potencjalni czytelnicy?
 • Jakich platform używają do komunikacji?
 • Czym zajmują się na co dzień? (rodzina, studia, praca, itp.)
 • Jakich problemów doświadczają?
 • Jakie są ich dochody?

Zapytaj swoją grupę docelową

Kiedy określiłeś już swoją grupę docelową, warto to wykorzystać. Spróbuj nawiązać z nimi kontakt. Jest na to kilka sposobów:

 • Wykorzystaj swoje profile na social media – jeśli działasz w Internecie trochę dłużej, prawdopodobnie masz już swoje konta na portalach społecznościowych i zgromadziłeś pewną ilość obserwatorów. Zapytaj ich, o czym chcieliby czytać, jakie tematy ich interesują i wykorzystaj tę wiedzę przy pracy nad swoim e-bookiem.
 • Dołącz do grup – na Facebooku jest bardzo dużo grup zrzeszających ludzi o podobnych zainteresowaniach i pasjach. Dołącz do tego typu społeczności i sprawdź, o czym członkowie dyskutują.
 • Stwórz ankietę – dzięki narzędziu, jakim jest Formularz Google, możesz bezpłatnie tworzyć i analizować ankiety.
 • Zobacz potencjał w forach internetowych– Witryny społecznościowe, takie jak np. Quora, to dobre miejsce, aby zadać użytkownikom konkretne pytanie. Ponadto możesz sam angażować się w dyskusje lub po prostu zobaczyć, jakie tematy często są poruszane przez internautów.

Sprawdź co wyszukują Internauci

Najprostszym sposobem, aby dowiedzieć się, jakie tematy wyszukują Internauci, jest skorzystanie z podpowiedzi Google. Wystarczy, że zaczniesz wpisywać dane słowo w wyszukiwarce, a dostaniesz przykładowe rozwinięcia twojej frazy. Jest to szybka i bezpłatna metoda.

Istnieje wiele narzędzi, które pomogą Ci znaleźć informacje, o tym czego szukają Internauci i jakie frazy są najczęściej wpisywane. Część z nich będzie dostępna bezpłatnie, jednak większość będzie wymagała poniesienia opłaty. Niektóre narzędzia oferują również limitowane, darmowe wyszukiwania, dlatego warto z nich skorzystać mając już wstępny pomysł na temat.

Przykładową platformą jest Answer The Public. Po wpisaniu konkretnego hasła pokazują się pogrupowane pytania i frazy, które są powiązane z danym tematem. Przykładową platformą jest Answer The Public. Po wpisaniu konkretnego hasła pokazują się pogrupowane pytania i frazy, które są powiązane z danym tematem.

Sprawdź konkurencję

Zastanów się, kto jest Twoją konkurencją. Najlepiej zrób listę swoich największych konkurentów i sprawdź, o czym piszą. Przeanalizuj ich social media, blogi, itp. Poszukaj informacji, czy w swojej ofercie mają e-booki – jeśli tak, to o czym one są? W jakim stylu są napisane? Czy Twoim zdaniem wyczerpują temat?

Kiedy już wiesz więcej o działalności swojej konkurencji, zastanów się, w jaki sposób możesz się wyróżnić. Zakładamy oczywiście, że nie planujesz robić dokładnie tego samego. Musisz znaleźć sposób na wyróżnienie się. Może dodaj więcej przykładów z Twojego doświadczenia? Albo zaproś eksperta lub przedstawiciela wybranej firmy do napisania krótkiego artykułu, który dołączysz do swojego e-booka.

Zaoferuj rozwiązanie problemu

Znasz już swoją grupę docelową i wiesz, co użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę. Wiedząc, z jakimi problemami się mierzą, możesz zaoferować im praktyczne rozwiązanie. Nie zawsze czysta wiedza jest tym, czego użytkownicy potrzebują. Często szukają konkretnej odpowiedzi, jak poradzić sobie z daną przeszkodą. Warto to wykorzystać przy tworzeniu e-booka i nadać mu bardziej poradnikowy charakter.

Jakie gatunki najlepiej się sprzedają?

Bezpłatnym sposobem na przekonanie się, jakie e-booki są najchętniej kupowane przez konsumentów, jest odwiedzenie zakładki z bestsellerami, np. na Amazon Kindle eBooks. Możemy przejrzeć, z jakiej kategorii są e-booki, jaka jest ich cena oraz jak oceniają je czytelnicy.

W Internecie można też znaleźć statystyki mówiące o tym, jakie kategorie e-booków są najczęściej kupowane na Amazon Kindle. Według nich najbardziej dochodowe są książki należące do literatury i fikcji. W samym tylko 2019 roku pozycje z tej kategorii osiągnęły ponad 1200 dziennej sprzedaży. Najpopularniejszą podkategorią w tym gatunku jest romans współczesny. Na pozostałych miejscach plasują się Biografie i wspomnienia oraz Self-help (poruszające tematykę motywacji, zdrowego trybu życia, rozwoju, czy podróży).

Wybierając temat swojego e-booka, możemy również sprawdzić listę najmniej konkurencyjnych kategorii. Takie zestawienie przygotował m.in. Amazon Kindle. Są to niszowe gatunki, do których należą:

 • Literatura faktu -> Nauka -> Eksperymenty, instrumenty i pomiary -> Mikroskopy i mikroskopia
 • Literatura faktu -> Biznes i pieniądze -> Podatki -> Korporacyjne
 • Profesjonalne i techniczne -> Inżynieria -> Budownictwo -> Hydrologia
 • Literatura faktu -> Nauka -> Eksperymenty, instrumenty i pomiary -> Wagi i miary

Całą listę możecie znaleźć pod tym linkiem. Można zauważyć, że najmniej konkurencyjną kategorią jest literatura faktu oraz e-booki dla dzieci z gatunku fikcja.

Podsumowanie

Powyższe sposoby to tylko przykładowe rozwiązania na wymyślenie tematu e-booka. Podążając za powyższymi radami, powinniście na końcu tego etapu posiadać dosyć spory pogląd na to, o czym chcecie pisać, czy wybrany pomysł jest tym, czego rzeczywiście konsumenci poszukują i w jaki sposób wyróżnić się na tle konkurencji.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość