Blog ifirma.pl

Jak wypełnić wniosek RDO przez PUE ZUS

|
Jednym z elementów wsparcia dla przedsiębiorców jest możliwość nie płacenia odsetek za zwłokę od należności do ZUS za okres od stycznia 2020. Aby móc skorzystać ze wskazanej możliwości, należy przekazać do ZUS druk ZUS RDO. Przedstawiamy jak wypełnić wniosek krok po kroku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jednym z elementów wsparcia dla przedsiębiorców jest możliwość nie płacenia odsetek za zwłokę od należności do ZUS za okres od stycznia 2020. Ulga ta dotyczy wszystkich przedsiębiorców niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa czy obrotów w działalności gospodarczej. Aby móc skorzystać ze wskazanej możliwości, należy przekazać do ZUS druk ZUS RDO.

 

1. Warunki dotyczące skorzystania z pobierania odsetek za zwłokę

Głównymi warunkami jakie należy spełnić aby móc skorzystać z ulgi to:

 • podleganie pod ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne przez płatnika,
 • zwolnienie z odsetek dotyczy jedynie okresu od stycznia 2020,
 • nie jest istotna specyfika i charakterystyka przedsiębiorstwa – z ulgi może skorzystać każdy płatnik,
 • odstąpienie jest możliwe, gdy składki już zostały opłacone, ale po ustawowym terminie płatności i w związku z tym powstały odsetki.

odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę za okres od stycznia 2020

Odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę

 

2. Jak złożyć wniosek?

W sytuacji wypełniania wniosku w wersji papierowej, warto postępować zgodnie z instrukcją.

Poniżej przedstawiamy sposób wysyłki wniosku przez PUE-ZUS.

W pierwszej kolejności należy zalogować się do PUE-ZUS, np. za pomocą profilu zaufanego.

Następnie należy przejść do zakładki Płatnik ➡ Usługi ➡ Odnajdujemy na liście RDO ➡ Przejdź do usługi.

Pojawi się formularz wniosku o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę, w którym należy sprawdzić poprawność danych na stronie 1.

2.1. Dane wnioskodawcy

W części pierwszej należy podać dane organizacyjne firmy takie jak: NIP, REGON oraz dane płatnika składek ZUS. Wszelkie dane dotyczące wnioskodawcy pobierane są automatycznie z portalu PUE ZUS, sugerowane jest aby zweryfikować ich poprawność. Przydatne jest natomiast, aby uzupełnić numer telefonu oraz e-mail, by w przypadku jakichkolwiek pytań ze strony ZUS, kontakt był zdecydowanie łatwiejszy.

2.2. Treść wniosku

W sekcji II należy wypełnić miesiąc i rok, za który przedsiębiorca chciałby wnioskować o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę. Należy również wskazać datę, kiedy zostały opłacone składki (bez odsetek) za okres maksymalnie 3 miesięcy.

UWAGA!

Należy pamiętać, że o zwolnienie z odsetek można wnioskować tylko w przypadku składek zapłaconych.

2.3. Uzasadnienie wniosku

W części III, należy wprowadzić informację czy “opłacenie należności po terminie nastąpiło w związku z epidemią COVID-19”. W przypadku jeżeli przedsiębiorca zaznaczył we wniosku opcję NIE wówczas należy uargumentować dlaczego płatnik zwraca się z prośbą o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę.

W sytuacji, kiedy przedsiębiorca wybierze TAK, wówczas nie podaje uzasadnienia wniosku.

2.4. Wysyłka deklaracji do ZUS

Aby prawidłowo wysłać deklaracje do ZUS, wybieramy opcję Sprawdź ➡ Zapisz ➡ Zamknij.

Jeśli pojawią się pola, które dodatkowo należy uzupełnić – po wybraniu opcji Sprawdź wyświetli się odpowiednia informacja w zakładce Uwagi i błędy.

W sytuacji gdy wszystkie pola zostały wypełnione – wówczas liczba błędów w tej zakładce będzie wynosiła 0. Natomiast w przypadku pojawienia się braków – wystarczy wybrać konkretny błąd – zostaniemy przeniesieni w miejsce, które będzie trzeba wypełnić.

Po “zamknięciu” formularza pozostaje nam wysłanie go do ZUS. W tym celu wybieramy opcję Wyślij ➡ potwierdzamy oświadczenie ➡ ok.

Na kolejnej stronie wybieramy sposób odpowiedzi – przy wysyłce przez PUE-ZUS powinno być zaznaczone elektronicznie (przez portal PUE ZUS) oraz zatwierdzamy poprzez wybranie opcji OK.

W kolejnym kroku wybieramy sposób podpisania dokumentu.

3. Jak sprawdzić czy wniosek został wysłany?

Jeśli wniosek jest wysłany – dostępny będzie w zakładce Dokumenty i wiadomości ➡ Wysłane.

4. Gdzie szukać dokumentu, jeśli nie udało się go podpisać?

Jeśli podczas wysyłki pojawił się błąd, należy szukać dokumentu w zakładce Zlecenia ➡ Operacje do potwierdzenia ➡ Potwierdź profilem zaufanym EPUAP.

Dowiedz się więcej o wniosku ZUS RDO. Przeczytaj.

▲ wróć na początek

Wniosek RDO przez PUE-ZUS – najważniejsze pytania:

? W jaki sposób można złożyć wniosek RDO?

Wniosek można oczywiście złożyć w wersji papierowej. Jednak można również zrobić to poprzez PUE-ZUS jeśli posiadamy profil zaufany.

? Jak można sprawdzić czy wniosek został poprawnie wysłany?

Wysłane wnioski znajdziemy wchodząc w zakładkę ‘Dokumenty i wiadomości’ następnie wybierając kategorię ‘Dokumenty wysłane’.

? Czy możliwość nie płacenia odsetek za zwłokę od należności do ZUS dotyczy wszystkich przedsiębiorców?

Tak – uga ta niezależna jest od wielkości przedsiębiorstwa czy obrotów w działalności. Aby z niej skorzysta ć trzeba jednak wypełnić i złożyć do ZUS wniosek RDO.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie