Blog ifirma.pl

Jak zaksięgować otrzymanie grantu? Jak rozliczyć dodatkowe wydatki w tym zakresie?

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się jak zaksięgować otrzymanie grantu i jak rozliczyć dodatkowe wydatki w tym zakresie? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Prowadzenie działalności gospodarczej daje sporo możliwości pozyskania środków czy to z budżetu państwa, czy z budżetu środków unijnych. W takich przypadkach powstają wątpliwości i pytania, jak to rozliczyć w podatkach? W dzisiejszej publikacji zajmiemy się tematem księgowania grantów i rozliczaniem dodatkowych wydatków w tym zakresie.

Definicja grantu

W przepisach podatkowych nie znajdziemy definicji grantu, jednak zanim zaczniemy omawiać temat warto by było przybliżyć to pojęcie. Zobaczmy jak grant został zdefiniowany w Wikipedii.

W definicji grantu opracowanej na potrzeby Wikipedii można przeczytać, że jest to wsparcie finansowe lub pozafinansowe dla osoby bądź organizacji mające za zadanie realizację określonego celu. Granty są najczęściej przyznawane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Granty mogą przyznawać różne organy, organizacje, szkoły, uczelnie, firmy

Skoro nie ma definicji grantu w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, to jak w takim razie należy rozliczyć grant?

Jak powinno być rozliczone otrzymanie grantu w działalności gospodarczej?

Wiemy już, że w ustawie o PIT nie ma konkretnych przepisów, które odnosiłyby się wprost do zasad rozliczania grantu. Jednak grant jest określany również synonimem np.: dotacja, dofinansowanie, donacja, dopłata, subwencja. Od razu widać, że niektóre z tych określeniem pojawiają się w ustawie o PIT. Można więc założyć, że jest to forma dotacji lub nieodpłatne świadczenie, o którym już na pewno wspomina ustawodawca w przepisach.

Przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków

Jednak, żeby nie było to zbyt oczywiste w ustawie pojawia się jeszcze jedna informacja, którą warto przywołać.

Wyłączeniu z przychodów podlegają:

 • dotacje, subwencje, dopłaty związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, odpisy nie stanowią kosztów podatkowych,
 • dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, korzystają ze zwolnienia przedmiotowego w PIT, ale wydatków sfinansowanych dotacją nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Zobaczmy więc jak w takim razie zaksięgować otrzymanie grantu?

Jak zaksięgować otrzymanie grantu?

Odpowiedź na pytanie jak zaksięgować otrzymanie grantu nie jest zero-jedynkowa. Kluczowe w sprawie będzie źródło pochodzenia środków. Zależy czy to będą środki pochodzące z budżetu państwa, budżetu samorządu terytorialnego, z budżetu Unii Europejskiej, a może to być również uczelnia, organizacja czy dowolna instytucja. Księgowanie będzie zależało od tego, czy grant będzie opodatkowany w działalności gospodarczej, czy też nie.

Dotacje, dopłaty i inne środki otrzymane przez przedsiębiorcę, w tym otrzymanie grantu, stanowią przychód w prowadzonej działalności gospodarczej
W ściśle określonych przypadkach taki przychód może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego w PIT
Z ustawy o podatku dochodowym wynika wprost, że przychody z tytułu nagród, stypendiów i grantów przyznawanych na podstawie ustawy o Akademii Kopernikańskiej korzysta ze zwolnienia od podatku
Co do innych zwolnień z PIT w sytuacji otrzymania grantu ustawodawca nie wypowiada się wprost w przepisach, a to oznacza, że każdy przypadek powinien być analizowany indywidualnie
Uwaga!
Jeśli grant będzie korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego, to przedsiębiorca nie ma obowiązku wykazywania przychodu, ale nie rozliczy poniesionych wydatków w kosztach uzyskania przychodów. W PKPiR można jedynie informacyjnie w uwagach zaznaczyć fakt otrzymania grantu
Uwaga!
Jeśli grant będzie stanowił przychód w PIT, to należy go zaksięgować w kol. 8 “Pozostałe przychody” i znajdzie się w podstawie do opodatkowania. Tym samym wydatki znajdą się w kosztach uzyskania przychodów

Jak rozliczyć dodatkowe wydatki w tym zakresie?

Nie zawsze kwota przyznanego grantu będzie pokrywała w całości poniesiony wydatek. W takiej sytuacji, jeśli grant będzie korzystał ze zwolnienia z PIT, to w tej części nie znajdzie się w kosztach podatkowych, ale w części środków własnych będzie stanowił koszty na zasadach ogólnych.

Przykład

Przedsiębiorca otrzymał grant na zakup maszyny produkcyjnej, który korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w PIT. Całkowity koszt urządzenia, to kwota 100.000 zł, kwota przyznanego grantu to 60.000 zł. Maszyna może być zamortyzowanego jednorazowo, jako fabrycznie nowy środek trwały. Oznacza to, że 60.000 zł nie będzie stanowiło kosztów uzyskania przychodów, ale pozostałe 40.000 zł wydatkowane ze środków własnych przedsiębiorcy stanowi koszty uzyskania przychodów.

Jak zaksięgować otrzymanie grantu – podsumowanie?

W dzisiejszej publikacji zajęliśmy się tematem rozliczania grantu. Jak się okazuje nie ma zbyt wielu informacji na ten temat w przepisach podatkowych, co nie ułatwia sprawy. Można spróbować posiłkować się analogią rozliczania dotacji, z tym że nie jest to pełen obraz. Za każdym razem należy ustalić źródło pochodzenia środków i sprawdzić, czy mieszczą się one w katalogu zwolnień przedmiotowych. Jeśli grant stanowi przychód podlegający opodatkowaniu, to wykazujemy go w pozostałych przychodach, a koszty rozliczamy na zasadach ogólnych. Natomiast jeśli grant korzysta ze zwolnienia z PIT, to nie musi być nigdzie wykazany, ale wydatki nie znajdą się w kosztach podatkowych. Wydatki ze środków własnych ponad kwotę przyznanego grantu są rozliczane na takich samych zasadach, jak inne wydatki w działalności gospodarczej.

Stan prawny na dzień: 28.05.2024 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie