Jak zidentyfikować szanse rynkowe i stworzyć prognozę sprzedaży?

prognozowanie sprzedaży

Chcesz stworzyć własne przedsiębiorstwo, ale nie wiesz, czy akurat taki typ biznesu przyniesie Ci zyski?

Jak to sprawdzić przed rozpoczęciem działalności? Niezbędne będzie przeprowadzenie oceny szans rynkowych, a także stworzenie prognozy sprzedaży. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Szanse rynkowe – jak je sprawdzić?

Pomysły na biznes mogą powstać w różny sposób. Przeważnie ludzie chcą przekuć w działalność gospodarczą swoje pasje i zainteresowania. Niektórzy całe życie pragną zostać przedsiębiorcami, innym wystarczy jeden, dobry pomysł, żeby zdecydować się na założenie własnej firmy.

Jak ocenić, czy dany pomysł na biznes jest dobry i całe przedsięwzięcie ma szanse się udać? Niezbędna będzie wtedy ocena szans rynkowych. W przeprowadzeniu jej pomocne będzie odpowiedzenie sobie na kilka podstawowych pytań.

 1. Sprzedawany produkt – może się to wydawać banalne, ale informacja o tym, jaki konkretnie produkt lub usługę będzie oferowała Twoja firma, jest kluczowa. Dopiero po ustaleniu tego będzie można zająć się innymi kwestiami.
 2. Klient – kolejnym pytaniem jest, kto będzie u mnie kupował i jakie są jego potrzeby? Rozpoznanie swojej grupy odbiorczej jest szalenie ważne, ponieważ to od zainteresowania konsumentów będzie zależeć powodzenie firmy. Od samego początku musisz mieć świadomość, co jest istotne dla Twoich klientów i czym kierują się, robiąc zakupy.
 3. Konkurencja – będziesz musiał znaleźć swoje miejsce wśród firm, które oferują podobne produkty. Dlatego najpierw musisz zrobić rozpoznanie, co dokładnie oferuje Twoja konkurencja, jakie są ceny ich produktów, jaka jakość, jakie prowadzą działania marketingowe. Twoim zadaniem będzie znalezienie sposobu, aby wyróżnić się na tle innych.
 4. Sposób sprzedaży – musisz ustalić, jaki rodzaj sprzedaży będziesz prowadził – stacjonarną, z dojazdem do klienta, internetową, a może kilka opcji równocześnie. Konieczne będzie również określenie rynku sprzedaży – czy będzie to najbliższa okolica, miasto, region, kraj, a może będziesz chciał spróbować handlu transgranicznego?
 5. Cena – polityka cenowa Twojej firmy ma zasadnicze znaczenie zarówno dla Ciebie, jak i Twoich klientów. Nie zawsze niska cena przyciągnie konsumentów. Musisz znaleźć równowagę pomiędzy jakością, a kwotą, jaką trzeba zapłacić za towar. Chyba, że będziesz oferował dobra luksusowe.
 6. Reklama – działania marketingowe są istotne, ponieważ pomogą zdobyć nowych i zatrzymać stałych klientów. Da to Twojemu przedsiębiorstwu stabilność. Celem jest stworzenie strategii informacyjno-promocyjnej skierowanej do określonej grupy odbiorców.

Prognoza sprzedaży – co musisz o niej wiedzieć?

Sprzedaż jest głównym źródłem środków finansowych dla przedsiębiorstwa, które pozwala na prowadzenie działalności i rozwój. Dlatego też prognozowanie sprzedaży i planowanie kosztów to kluczowe elementy zarządzania firmą.

Prognoza sprzedaży to sformułowanie spodziewanej wysokości sprzedaży produktów lub usług oferowanych przez przedsiębiorstwo. Jest ona zależna od wybranego planu marketingowego, a także warunków zewnętrznych, m.in. działań konkurencji czy zmieniających się trendów.

Analiza sprzedaży powinna brać pod uwagę również przewidywane zachowania klientów, kondycję rynku w przyszłości, zmieniającą się sytuację gospodarczą na obszarach, gdzie firma funkcjonuje, a także relację podaży i popytu.

W przygotowanie prognozy sprzedaży powinien być zaangażowany zespół osób posiadających wiedzę i kompetencje z trzech obszarów: sprzedaży, marketingu i finansów. Niewłaściwe będzie pozostawienie tego zadania członkom tylko jednego z tych działów.

Jak stworzyć prognozę sprzedaży? Istnieje kilka metod formułowania prognozy sprzedaży. Są one dobierane pod względem modelu biznesowego danej firmy, a także dostępnych do analizy danych. Najważniejsze z nich to:

 • analiza i prognozowanie szeregów czasowych,
 • wykorzystanie wskaźników wyprzedzających,
 • metoda prowadzenia symulacji,
 • metoda badania rynku,
 • zastosowanie analogii i prognozowania indukcyjnego,
 • metoda ekonometryczna.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość