Blog ifirma.pl

Jak zrekompensować pracownikowi pracę w jego dniu wolnym?

|
|
3 minut czytania
Twój pracownik wykonywał pracę w dniu wolnym? Sprawdź, w jaki sposób powinieneś to zrekompensować.

Praca w dniu wolnym - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma normowany czas pracy zagwarantowany przez Kodeks pracy. Pracowników obejmuje pięciodniowy tydzień pracy, a dobowa norma czasu pracy wynosi do 8 godzin. Jeśli się tak zdarzy, że pracownik będzie pracował dłużej ponad te normy, to wówczas przysługuje mu rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych. O tym, w jaki sposób zrekompensować pracownikowi pracę w dniu wolnym opiszemy w dzisiejszej publikacji.

Kodeks pracy a praca w dniu wolnym

W ustawie Kodeks pracy nie określono szczególnych zasad rekompensowania pracy w dniu wolnym. Jest tylko zapis, że ze względu na okoliczności przewidziane w ustawie, a będą to:

 • konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
 • szczególne potrzeby pracodawcy,

pracownikowi przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Jeżeli jest to miesięczny okres rozliczeniowy, to pracodawca musi to zrobić w ciągu miesiąca. W każdym systemie czasu pracy, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi, technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy, okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 12 miesięcy, przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Jakie systemy czasu pracy są stosowane u pracodawcy, powinno wynikać z przepisów wewnętrznych.

W zależności od przyjętego przez pracodawcę okresu rozliczeniowego udzielenie pracownikowi dnia wolnego musi być zrealizowane w ustalonym przedziale czasowym. Jak można przeczytać na stronie Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), prawo do dnia wolnego powstaje niezależnie od ilości godzin zatrudnienia w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy. Nawet jeżeli praca była wykonywana krótko, np. przez 3 godziny, pracownik może domagać się pełnego dnia wolnego w zamian.

Rekompensata za pracę w dniu wolnym

Z uwagi na brak zasad rekompensaty w Kodeksie pracy, jeżeli pracownik nie otrzyma dnia wolnego z uwagi np. na rozwiązanie stosunku pracy lub pobyt pracownika na zwolnieniu lekarskim i spowodowałoby to przekroczenie przeciętnej 40-godzinnej średniotygodniowej normy czasu pracy w okresie rozliczeniowym, praca taka będzie dodatkowo nagradzana.

W takiej sytuacji pracownikowi przysługiwał będzie, oprócz normalnego wynagrodzenia za pracę:

 • dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia za pierwsze 8 godzin pracy w sobotę i nadgodziny w porze nocnej,
 • dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia za pozostałe godziny.

Jak można przeczytać na stronie PIP, pracodawca musi jeszcze pamiętać o jednej zasadzie.

Mianowicie, że nie może rozliczać czasu pracy pracownikowi poprzez sumowanie miesięcznych okresów, gdzie w jednym okresie rozliczeniowym pracował np. po 35 godzin tygodniowo, a w drugim – po 45 godzin tygodniowo. Takie sumowanie godzin przepracowanych w poszczególnych miesiącach może być zastosowane tylko wówczas, gdy pracodawca wprowadzi przedłużony okres rozliczeniowy czasu pracy. W przypadku 1-miesięcznego okresu rozliczeniowego pracodawca ma obowiązek rozliczyć czas pracy w każdym miesiącu.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie