Jaki rodzaj kasy fiskalnej możemy posiadać?

rodzaje kas fiskalnych 2022

Prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź, jakie rodzaje kasy może posiadać przedsiębiorca.

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i wykonujesz czynności na rzecz osób fizycznych i/lub rolników ryczałtowych powinieneś sprawdzić, czy masz obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Z uwagi na galopującą informatyzację również w obszarze kas fiskalnych pojawiły się nowe rozwiązania w zakresie rodzajów stosowanych kas. W dzisiejszej publikacji napiszemy kilka słów na ten temat.

Rodzaje kas fiskalnych jakie można posiadać

W obrocie gospodarczym znajduje się obecnie cztery rodzaje kas fiskalnych:

  1. Z papierowym zapisem kopii.
  2. Z elektronicznym zapisem kopii.
  3. Kasy online.
  4. Kasy w postaci oprogramowania – wirtualne.

Kasy z papierowym i elektronicznym zapisem kopii

Kasy z papierowym zapisem kopii są najstarszym modelem, z którego korzysta przedsiębiorca. Obecnie nie można już kupić takich kas, były dostępne w sprzedaży do 31 sierpnia 2019 roku. Obecnie z takich kas mogą korzystać jedynie przedsiębiorcy, którzy mogą je posiadać tylko do momentu wyeksploatowania. Natomiast kasy z elektronicznym zapisem kopii będą dostępne w sprzedaży do 31 grudnia 2022 roku. Po tym czasie również nie będzie możliwości ich zakupu.

Kasy online

Niektóre grupy przedsiębiorców miały i mają ustawowy obowiązek stosowania jedynie kas online.

W przypadku kasy online niezbędne jest posiadanie stałego łącza internetowego, które będzie umożliwiało przesyłanie danych w czasie rzeczywistym do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). W przypadku kas online nie ma obowiązku drukowania dobowych raportów fiskalnych. Posiadacze kas online muszą pamiętać, że od 1 lipca 2022 roku wprowadzony zostanie nowy obowiązek posiadania terminala płatniczego.

Kasy wirtualne

Ostatnim typem kas rejestrujących są kasy w postaci oprogramowania, tzw. kasy wirtualne. Oprogramowanie dotyczące kasy wirtualnej można zainstalować na tablecie, komputerze czy smartfonie, niezbędny jest dostęp do Internetu. Kasa nie będzie w takim przypadku dodatkowym urządzeniem. Nie każdy przedsiębiorca może jednak skorzystać z kasy wirtualnej.

Podsumowanie

Jak widać każdy rodzaj kasy fiskalnej kieruje się własnymi prawami. Z uwagi na wycofanie ze sprzedaży kas z papierowym zapisem kopii i zbliżający się nieubłaganie moment zakończenia sprzedaży przy pomocy kas z elektronicznym zapisem kopii przedsiębiorca będzie mógł od 2023 roku wybierać już tylko pomiędzy kasą online i wirtualną z uwzględnieniem obowiązujących przepisów.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość