Blog ifirma.pl

Jaki rodzaj kasy fiskalnej możemy posiadać?

|
Prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź, jakie rodzaje kasy może posiadać przedsiębiorca.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i wykonujesz czynności na rzecz osób fizycznych i/lub rolników ryczałtowych powinieneś sprawdzić, czy masz obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Z uwagi na galopującą informatyzację również w obszarze kas fiskalnych pojawiły się nowe rozwiązania w zakresie rodzajów stosowanych kas. W dzisiejszej publikacji napiszemy kilka słów na ten temat.

Rodzaje kas fiskalnych jakie można posiadać

W obrocie gospodarczym znajduje się obecnie cztery rodzaje kas fiskalnych:

 1. Z papierowym zapisem kopii.
 2. Z elektronicznym zapisem kopii.
 3. Kasy online.
 4. Kasy w postaci oprogramowania – wirtualne.

Kasy z papierowym i elektronicznym zapisem kopii

Kasy z papierowym zapisem kopii są najstarszym modelem, z którego korzysta przedsiębiorca. Obecnie nie można już kupić takich kas, były dostępne w sprzedaży do 31 sierpnia 2019 roku. Obecnie z takich kas mogą korzystać jedynie przedsiębiorcy, którzy mogą je posiadać tylko do momentu wyeksploatowania. Natomiast kasy z elektronicznym zapisem kopii będą dostępne w sprzedaży do 31 grudnia 2022 roku. Po tym czasie również nie będzie możliwości ich zakupu.

Kasy online

Niektóre grupy przedsiębiorców miały i mają ustawowy obowiązek stosowania jedynie kas online.

W przypadku kasy online niezbędne jest posiadanie stałego łącza internetowego, które będzie umożliwiało przesyłanie danych w czasie rzeczywistym do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). W przypadku kas online nie ma obowiązku drukowania dobowych raportów fiskalnych. Posiadacze kas online muszą pamiętać, że od 1 lipca 2022 roku wprowadzony zostanie nowy obowiązek posiadania terminala płatniczego.

Kasy wirtualne

Ostatnim typem kas rejestrujących są kasy w postaci oprogramowania, tzw. kasy wirtualne. Oprogramowanie dotyczące kasy wirtualnej można zainstalować na tablecie, komputerze czy smartfonie, niezbędny jest dostęp do Internetu. Kasa nie będzie w takim przypadku dodatkowym urządzeniem. Nie każdy przedsiębiorca może jednak skorzystać z kasy wirtualnej.

Podsumowanie

Jak widać każdy rodzaj kasy fiskalnej kieruje się własnymi prawami. Z uwagi na wycofanie ze sprzedaży kas z papierowym zapisem kopii i zbliżający się nieubłaganie moment zakończenia sprzedaży przy pomocy kas z elektronicznym zapisem kopii przedsiębiorca będzie mógł od 2023 roku wybierać już tylko pomiędzy kasą online i wirtualną z uwzględnieniem obowiązujących przepisów.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie