Jaki rodzaj kasy fiskalnej możemy posiadać?

rodzaje kas fiskalnych 2022

Prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź, jakie rodzaje kasy może posiadać przedsiębiorca.

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i wykonujesz czynności na rzecz osób fizycznych i/lub rolników ryczałtowych powinieneś sprawdzić, czy masz obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Z uwagi na galopującą informatyzację również w obszarze kas fiskalnych pojawiły się nowe rozwiązania w zakresie rodzajów stosowanych kas. W dzisiejszej publikacji napiszemy kilka słów na ten temat.

Rodzaje kas fiskalnych jakie można posiadać

W obrocie gospodarczym znajduje się obecnie cztery rodzaje kas fiskalnych:

  1. Z papierowym zapisem kopii.
  2. Z elektronicznym zapisem kopii.
  3. Kasy online.
  4. Kasy w postaci oprogramowania – wirtualne.

Kasy z papierowym i elektronicznym zapisem kopii

Kasy z papierowym zapisem kopii są najstarszym modelem, z którego korzysta przedsiębiorca. Obecnie nie można już kupić takich kas, były dostępne w sprzedaży do 31 sierpnia 2019 roku. Obecnie z takich kas mogą korzystać jedynie przedsiębiorcy, którzy mogą je posiadać tylko do momentu wyeksploatowania. Natomiast kasy z elektronicznym zapisem kopii będą dostępne w sprzedaży do 31 grudnia 2022 roku. Po tym czasie również nie będzie możliwości ich zakupu.

Kasy online

Niektóre grupy przedsiębiorców miały i mają ustawowy obowiązek stosowania jedynie kas online.

W przypadku kasy online niezbędne jest posiadanie stałego łącza internetowego, które będzie umożliwiało przesyłanie danych w czasie rzeczywistym do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). W przypadku kas online nie ma obowiązku drukowania dobowych raportów fiskalnych. Posiadacze kas online muszą pamiętać, że od 1 lipca 2022 roku wprowadzony zostanie nowy obowiązek posiadania terminala płatniczego.

Kasy wirtualne

Ostatnim typem kas rejestrujących są kasy w postaci oprogramowania, tzw. kasy wirtualne. Oprogramowanie dotyczące kasy wirtualnej można zainstalować na tablecie, komputerze czy smartfonie, niezbędny jest dostęp do Internetu. Kasa nie będzie w takim przypadku dodatkowym urządzeniem. Nie każdy przedsiębiorca może jednak skorzystać z kasy wirtualnej.

Podsumowanie

Jak widać każdy rodzaj kasy fiskalnej kieruje się własnymi prawami. Z uwagi na wycofanie ze sprzedaży kas z papierowym zapisem kopii i zbliżający się nieubłaganie moment zakończenia sprzedaży przy pomocy kas z elektronicznym zapisem kopii przedsiębiorca będzie mógł od 2023 roku wybierać już tylko pomiędzy kasą online i wirtualną z uwzględnieniem obowiązujących przepisów.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość