Nie zawsze osoby osiągające przychody w Polsce, czy za granicą wykazują wszystkie uzyskane kwoty w składanych rozliczeniach podatkowych. Dlatego też od czasu do czasu pojawiają się przepisy podatkowe zachęcające do wyjścia z szarej strefy, taki też przepis został zapisany w ustawie o Polskim Ładzie. W dzisiejszej publikacji napiszemy o projekcie uchylenia przepisów o abolicji podatkowej wprowadzonych w Polskim Ładzie.
Abolicja podatkowa w Polskim Ładzie
W ustawie o Polskim Ładzie wprowadzony został przejściowy zryczałtowany podatek dochodowy dla podmiotów, które osiągnęły dochody nie zadeklarowane w całości lub w części do opodatkowania w Polsce dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych w szczególności z:
- nieujawnieniem w całości lub w części tych dochodów (przychodów),
- nieujawnieniem w całości lub w części źródła powstania tych dochodów (przychodów),
- przeniesieniem lub posiadaniem w jakiejkolwiek formie kapitału poza terytorium Polski,
- stosowaniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w sposób niezgodny z prawem,
- nierzeczywistą rezydencją podatkową,
- innej niż wymieniona powyżej korzyści podatkowej.
Stawka przejściowego ryczałtu w przypadku wykazania takich dochodów wynosi 8% podstawy opodatkowania. Możliwość skorzystania z ryczałtu przejściowego została ograniczona czasowo do 31 grudnia 2022 roku, w tym terminie można złożyć stosowny wniosek.
Uchylenie przepisów o abolicji podatkowej – projektowana zmiana ustawy o Polskim Ładzie
W uzasadnieniu do projektu ustawy o Polskim Ładzie pojawiła się informacja, że Prezydent Polski skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności przepisów o abolicji podatkowej z Konstytucją. Jednym z podnoszonym argumentów w kontekście potrzeby uchylenia obowiązujących przepisów jest naruszenie zasady zaufania do państwa, powszechności i równości opodatkowania. W uzasadnieniu napisano, że biorąc pod uwagę wniosek Prezydenta i dokonując ponownej analizy wprowadzonych przepisów proponuje się ich uchylenie. Nastąpiłoby to więc jeszcze przed okresem, w którym przepisy tak naprawdę zaczęłyby obowiązywać. Od października 2022 roku miałby się rozpocząć okres składania wniosków o zastosowanie abolicji podatkowej a projektowana zmiana przepisów ma wejść w życie od 1 lipca 2022 roku.