Jakie są wyzwania dla transgranicznego e-commerce na rynkach wschodzących?

e-commerce na rynkach wschodzących

Rynki wschodzące to państwa, które jeszcze nie wskoczyły do pierwszej ligi krajów najlepiej rozwiniętych pod względem gospodarczym.

Jak wygląda w nich branża e-commerce? Czy zmierza ku rozwojowi? Co jeszcze można w niej poprawić?

Rynki wschodzące – czym są?

Rynki wschodzące (emerging markets) to określenie używane odnośnie pewnych rejonów świata ze względu na ich charakterystyczne cechy rozwoju i obecność na rynkach finansowych.

Rynki wschodzące wyróżnia:

  • szybsze niż w krajach rozwiniętych tempo wzrostu gospodarczego,
  • duża konsumpcja,
  • postępująca industrializacja,
  • niskie koszty pracy,
  • mniej rozwinięte sektory gospodarcze.

Rynki wschodzące często charakteryzują się dużym poziomem inwestycji, dlatego stają się atrakcyjnym miejscem do lokowania kapitału. Jest to szczególnie widoczne na giełdach papierów wartościowych, ponieważ można uzyskać z nich wyższe stopy zwrotu niż z giełd krajów wysoko rozwiniętych.

Które kraje to rynki wschodzące?

Rynki wschodzące znajdują się one pomiędzy rynkami rozwijającymi się, a rozwiniętymi. Podział ten jest dość umowny, ponieważ czasami do tej kategorii wciąż należą kraje znajdujące się na dość wysokim poziomie (np. Wietnam), a inne z kolei zaskakująco do niej awansują (np. Pakistan).

Teoretycznie do klasyfikacji danego kraju do grupy rynków wschodzących służy wskaźnik PKB przypadający na jednego mieszkańca. Często jednak bierze się pod uwagę również inne czynniki, jak chociażby to, czy waluta własna danego państwa uznana jest za światową walutę rezerwową.

Według danych Morgan Stanley Capital International do rynków wschodzących należą: Brazylia, Chile, Chiny, Czechy, Egipt, Filipiny, Indie, Indonezja, Izrael, Kolumbia, Korea Południowa, Malezja, Maroko, Meksyk, Peru, Polska, Tajwan, Południowa Afryka, Rosja, Tajlandia, Turcja, Węgry.

Polska rynkiem wschodzącym

W praktyce Polska to wciąż raczej rynek wschodzący niż rozwinięty. Akcje w naszym kraju są mocno skorelowane z indeksami emerging markets. Korelacja WIG-u z emerging markets przekroczyła 94%, z kolei z development markets wyniosła zaledwie 75%. Pociąga to za sobą szereg konsekwencji – negatywnych, ponieważ nasza waluta jest wrażliwa na zmienność dolara, a także pozytywnych, bo mamy dużo atrakcyjniejsze projekcje długoterminowych stóp zwrotu.

To, że nasz kraj wciąż należy do emerging markets pokazuje również struktura sektorowa polskich indeksów, odbiega ona raczej od standardów rynków zaawansowanych – mało u nas wysokich technologii, za to sporo spółek „starej ekonomii”, często kontrolowanych przez państwo.

Jednak mimo tego, to na tle innych środkowo-wschodnich państw Polska wypada bardzo dobrze i bez wątpienia znajduje się w czołówce.

Handel transgraniczny na rynkach wschodzących

W przyszłości rynki wschodzące będą bardzo ważnym filarem branży e-commerce. Będzie tak, ponieważ sklepy internetowe na rynkach rozwiniętych wkrótce osiągną poziom nasycenia ze względu na bardzo dużą liczbę klientów.

W Indiach, Azji Południowo-Wschodniej czy Ameryce Łacińskiej liczba osób korzystających z handlu elektronicznego wynosi od 2% do 6%. Na obszarach tych e-commerce za jakiś czas może się znacznie rozwinąć. Przewiduje się, że w regionach tych handel elektroniczny wzrośnie odpowiednio o 31%, 32% i 16%.

Bardzo duży potencjał mają Indie. Również Indonezja jest dobrym kierunkiem dla handlu transgranicznego, ponieważ tamtejszy rząd zaczął znosić ograniczenia dla zagranicznych sprzedawców, a dostęp do Internetu jest coraz bardziej powszechny.

Jeśli chodzi o ekspansję w Ameryce Środkowej, to jednym z najlepszych kierunków jest Meksyk ze względu na stabilną gospodarkę, chociaż coraz więcej sprzedawców wybiera również Brazylię.

Jak wygląda sytuacja w Europie, jeśli chodzi o rynki wschodzące? E-commerce najszybciej rozwija się na Starym Kontynencie w jego środkowej części oraz w wybranych krajach bałkańskich.

Wyzwania dla transgranicznego e-commerce

Im dalej na wschód w Europie, tym łatwość korzystania z sieci internetowej jest mniejsza. To główne wyzwanie, jakie stoi przed transgranicznym handlem elektronicznym. W naszym kraju dostęp do Internetu posiada 82% gospodarstw domowych. Chociaż liczba ta wydaje się spora, to jednak wciąż pozostaje w tyle podług liderów. Znajdujemy się za Islandią (98%), Holandią (98%) czy Norwegią (97%).

Rosną potrzeby konsumpcyjne klientów, dlatego w sprzedaż online inwestują nie tylko lokalni producenci, ale również światowi giganci. Wiedzą oni, że rynki wschodzące świetnie sprawdzą się przede wszystkim w przyszłości, kiedy kupować online zaczną ci, którzy jeszcze tego nie robią. Według danych PayU to aż 40 milionów potencjalnych nabywców towarów.

Na wschodzących rynkach liczba sklepów internetowych przypadająca na jednego mieszkańca jest dużo mniejsza, dlatego obserwuje się tam dużo większą dynamikę rozwoju. Mniejsza konkurencja pozwala łatwiej przebić się ze swoim produktem zagranicznym sprzedawcom, dla których wszelkie inwestycje w marketing czy promocję przynoszą wymierne korzyści.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość