Jakie wydatki nie wpłyną na wartość początkową środka trwałego?

Nabywając składniki majątku do firmy często ponosimy dodatkowe koszty z ich zakupem. Wartość początkowa środka trwałego i sposób jej ustalania zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób przedsiębiorca pozyskał dany składnik majątku. Czy był to zakup, darowizna czy też wytworzył go we własnym zakresie. Są jednak pewne kategorie wydatków, które bez względu na pochodzenie środka trwałego nie mogą zostać uwzględnione w jego wartości początkowej. Poniżej prezentujemy najczęstsze takie przypadki.

Ubezpieczenie składnika majątku

Wydatkiem, który często rodzi wątpliwości w zakresie tego, czy należy go uwzględnić w wartości początkowej środka trwałego, jest jego ubezpieczenie. Na przykład ubezpieczenie samochodu lub wartościowego sprzętu. W takich sytuacjach warto pamiętać, że ubezpieczenie nie jest uznawane za koszt związany z zakupem danego składnika majątku (poza ubezpieczeniem w drodze).  Jest wydatek związany z jego bieżącą eksploatacją, który należy zaliczyć bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu.
Sprawdź, jak zaksięgować ubezpieczenie pojazdu w serwisie ifirma.pl – szczegóły znajdziesz tutaj!

Niezapłacone odsetki od kredytu

Przedsiębiorca, który zaciągnął kredyt na zakup składnika majątku ma prawo zaliczyć do jego wartości początkowej odsetki i inne koszty związane z finansowaniem. Jest jednak pewne ograniczenie – w ten sposób potraktować można bowiem wyłącznie te koszty, które zostały zapłacone do dnia przyjęcia środka trwałego do użytkowania. Pozostałe odsetki, nawet jeśli zostały już naliczone, ale nie są jeszcze zapłacone, będą odnoszone bezpośrednio w koszty podatkowe w momencie zapłaty, bez wpływu na wartość początkową środka trwałego.

Koszty związane z utrzymaniem nieruchomości

W przypadku zakupu nieruchomości, która ma stanowić składnik majątku firmy, spore wątpliwości w zakresie ustalenia wartości początkowej rodzą wydatki związane w bieżącym utrzymaniem danego lokalu lub budynku, jak np. wszelkiego rodzaju media, czynsz etc. Również w tym przypadku organy podatkowe uznają, że należy wykazywać je bezpośrednio w kosztach podatkowych działalności, ponieważ nie spełniają one definicji ani ceny nabycia, ani kosztu wytworzenia środka trwałego.

Naliczony VAT podlegający odliczeniu

Przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT, ustalając wartość początkową środka trwałego, który ma służyć działalności opodatkowanej, bierze pod uwagę kwoty netto z faktur związanych z zakupem składnika majątku. Odliczony VAT – zgodnie z ustawą o PIT – nie może bowiem wpływać na wartość składnika majątku.  
Dowiedz się więcej na temat wartości początkowej środka trwałego i sprawdź, czy praca przedsiębiorcy może mieć na nią wpływ!
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI