|
|
2 minut czytania

Środki trwałe w działalności a wartość początkowa

Zanim składnik majątku stanie się częścią majątku firmowego, należy we właściwy sposób określić jego wartość początkową. Będzie ona bowiem stanowiła podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych, które ujmowane są w kosztach podatkowych firmy.

środki trwałe a wartość początkowa
Zanim składnik majątku stanie się częścią majątku firmowego, należy we właściwy sposób określić jego wartość początkową. Będzie ona bowiem stanowiła podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych, które ujmowane są w kosztach podatkowych firmy. Jak zatem ustalić wartość początkową środka trwałego?

Wartość początkowa zakupionego środka trwałego

W przypadku środków trwałych pozyskanych w drodze zakupu, wartość początkową stanowi cena nabycia, na którą składają się:
  • cena zakupu (wynikająca z faktury lub umowy) – kwota należna sprzedającemu, bez VAT i akcyzy, które podlegają odliczeniu (czyli wartość netto z faktury w przypadku podatników VAT czynnych lub wartość brutto w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia),
  • koszty związane z zakupem środka trwałego, naliczone do dnia przekazania go do użytkowania, w tym np.:
    • koszty transportu, wyładunku, ubezpieczenia w drodze,
    • montażu, instalacji, uruchomienia programów komputerowych,
    • opłaty notarialne, skarbowe,
    • zapłacone odsetki,
    • cło, akcyza.
Co ważne, w cenie nabycia środka trwałego należy uwzględnić także zrealizowane różnice kursowe, przypadające na faktury związane z jego wartością początkową.

Środek trwały nabyty wcześniej a wartość początkowa

Jeżeli do ewidencji środków trwałych wprowadzamy składnik majątku zakupiony przed jej założeniem i nie posiadamy żadnego dokumentu potwierdzającego jego zakup, wówczas wartość początkową określa się w wysokości wynikającej z wyceny, dokonanej z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego typu. Co ważne, wycena taka powinna zostać dokonana na grudzień roku poprzedzającego rok wprowadzenia go do ewidencji.

Wytworzenie środka trwałego a wartość początkowa

Możliwe jest także wykorzystywanie w działalności środka trwałego, który przedsiębiorca wytworzy we własnym zakresie. W takim wypadku wartość początkową będzie stanowił koszt wytworzenia. Składają się na niego:

  • rzeczowe składniki majątku i wykorzystane usługi obce,
  • koszty wynagrodzeń za pracę oraz pochodne,
  • inne koszty, które można zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych, wykazane w cenie nabycia.

Wartość początkowa środka trwałego z darowizny

Przedsiębiorca może także otrzymać środek trwały w ramach darowizny. W takiej sytuacji przy ustalaniu wartości początkowej należy posiłkować się umową darowizny. Jeśli jednak nie zawiera ona takiej informacji, wówczas za wartość początkową przyjmuje się cenę sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu umowy.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie