Blog ifirma.pl

Jakie zmiany przyniosła tarcza 3.0?

|
|
4 minut czytania
Z dotychczasowych rozwiązań w ramach tarczy antykryzysowej nie mogłeś skorzystać? Sprawdź co zmienia tarcza 3.0.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Kolejne działania osłonowe związane z pandemią COVID-19 zostały wprowadzone i opublikowane w dzienniku ustaw. Pakiet proponowanych rozwiązań nazywany jest tarczą antykryzysową 3.0. Wprowadzone zmiany obejmują wiele ustaw, ale my skupimy się nad tymi zagadnieniami, które mają największe znaczenie dla przedsiębiorców.

Zwolnienie ze składek ZUS

Z możliwości zwolnienia z opłacania składek ZUS skorzystała nowa grupa przedsiębiorców. Wzięte zostały pod uwagę opinie, że wysokie przychody nie zawsze będą miały przełożenie na uzyskany dochód, ma to między innymi związek z rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej, w szczególności sektora handlowego.

Wymieniona grupa przedsiębiorców skorzysta z nowego rozwiązania za okres dwóch miesięcy: kwiecień-maj 2020 r.

Ulga na start a ZUS

Dotychczas ze zwolnienia ze składek ZUS nie mogli skorzystać przedsiębiorcy, którym przysługiwała tzw. ulga na start. Osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej mają przywilej opłacania przez okres 6 miesięcy jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Poprzednie rozwiązania przyjęte w ramach tarczy antykryzysowej nie obejmowały tej grupy przedsiębiorców, tarcza 3.0 to zmienia.

Świadczenie postojowe

Dla przypomnienia o świadczenie postojowe mogą ubiegać się przedsiębiorcy, u których nastąpił spadek przychodów z powodu COVID-19 o co najmniej 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego. O innych warunkach jakie należy spełniać można przeczytać tutaj.
Wypłata świadczenia postojowego możliwa jest za okres 3 miesięcy marzec-maj 2020 r. Świadczenie za kolejny miesiąc będzie wypłacone pod warunkiem złożenia przez przedsiębiorcę wniosku o świadczenie postojowe za następny okres RSP-DK.

Świadczenie postojowe otrzyma również przedsiębiorca, który miał zarejestrowaną działalność gospodarczą przed dniem 1 kwietnia 2020 r. (poprzednio było to przed 1 lutego 2020 r.).

Wniosek o wypłatę świadczenia postojowego składa się do ZUS na formularzu RSP-D.
Wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii.

Danina solidarnościowa

Przedsiębiorcy, którzy osiągnęli w 2019 roku dochód powyżej 1 mln zł muszą zapłacić podatek w wysokości 4% od nadwyżki ponad tę kwotę i to się nazywa danina solidarnościowa. Takie osoby powinny złożyć do 30 kwietnia deklarację DSF-1 i zapłacić podatek.

Pożyczka 5.000 zł z PUP

Przedsiębiorcy mogą uzyskać niskooprocentowaną pożyczkę ze środków Funduszu Pracy.

Poprzednio, aby uzyskać taką pożyczkę należało prowadzić działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020 r. Tarcza 3.0 zmienia ten warunek, a mianowicie taką pożyczkę otrzymają również przedsiębiorcy, którzy uruchomili działalność przed dniem 1 kwietnia 2020 r.

Dofinansowanie z PUP części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej – przeczytaj.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie