Jakie zmiany przyniosła tarcza 3.0?

Kolejne działania osłonowe związane z pandemią COVID-19 zostały wprowadzone i opublikowane w dzienniku ustaw. Pakiet proponowanych rozwiązań nazywany jest tarczą antykryzysową 3.0. Wprowadzone zmiany obejmują wiele ustaw, ale my skupimy się nad tymi zagadnieniami, które mają największe znaczenie dla przedsiębiorców.

Zwolnienie ze składek ZUS

Z możliwości zwolnienia z opłacania składek ZUS skorzystała nowa grupa przedsiębiorców. Wzięte zostały pod uwagę opinie, że wysokie przychody nie zawsze będą miały przełożenie na uzyskany dochód, ma to między innymi związek z rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej, w szczególności sektora handlowego.

Wymieniona grupa przedsiębiorców skorzysta z nowego rozwiązania za okres dwóch miesięcy: kwiecień-maj 2020 r.

Ulga na start a ZUS

Dotychczas ze zwolnienia ze składek ZUS nie mogli skorzystać przedsiębiorcy, którym przysługiwała tzw. ulga na start. Osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej mają przywilej opłacania przez okres 6 miesięcy jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Poprzednie rozwiązania przyjęte w ramach tarczy antykryzysowej nie obejmowały tej grupy przedsiębiorców, tarcza 3.0 to zmienia.

Świadczenie postojowe

Dla przypomnienia o świadczenie postojowe mogą ubiegać się przedsiębiorcy, u których nastąpił spadek przychodów z powodu COVID-19 o co najmniej 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego. O innych warunkach jakie należy spełniać można przeczytać tutaj.
Wypłata świadczenia postojowego możliwa jest za okres 3 miesięcy marzec-maj 2020 r. Świadczenie za kolejny miesiąc będzie wypłacone pod warunkiem złożenia przez przedsiębiorcę wniosku o świadczenie postojowe za następny okres RSP-DK.

Świadczenie postojowe otrzyma również przedsiębiorca, który miał zarejestrowaną działalność gospodarczą przed dniem 1 kwietnia 2020 r. (poprzednio było to przed 1 lutego 2020 r.).

Wniosek o wypłatę świadczenia postojowego składa się do ZUS na formularzu RSP-D.
Wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii.

Danina solidarnościowa

Przedsiębiorcy, którzy osiągnęli w 2019 roku dochód powyżej 1 mln zł muszą zapłacić podatek w wysokości 4% od nadwyżki ponad tę kwotę i to się nazywa danina solidarnościowa. Takie osoby powinny złożyć do 30 kwietnia deklarację DSF-1 i zapłacić podatek.

Pożyczka 5.000 zł z PUP

Przedsiębiorcy mogą uzyskać niskooprocentowaną pożyczkę ze środków Funduszu Pracy.

Poprzednio, aby uzyskać taką pożyczkę należało prowadzić działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020 r. Tarcza 3.0 zmienia ten warunek, a mianowicie taką pożyczkę otrzymają również przedsiębiorcy, którzy uruchomili działalność przed dniem 1 kwietnia 2020 r.

Dofinansowanie z PUP części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej – przeczytaj.
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań