Powrót

Jakie zmiany przyniosła tarcza 3.0?

tarcza antykryzysowa 3.0

Z dotychczasowych rozwiązań w ramach tarczy antykryzysowej nie mogłeś skorzystać? Sprawdź co zmienia tarcza 3.0.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Kolejne działania osłonowe związane z pandemią COVID-19 zostały wprowadzone i opublikowane w dzienniku ustaw. Pakiet proponowanych rozwiązań nazywany jest tarczą antykryzysową 3.0. Wprowadzone zmiany obejmują wiele ustaw, ale my skupimy się nad tymi zagadnieniami, które mają największe znaczenie dla przedsiębiorców.

Zwolnienie ze składek ZUS

Z możliwości zwolnienia z opłacania składek ZUS skorzystała nowa grupa przedsiębiorców. Wzięte zostały pod uwagę opinie, że wysokie przychody nie zawsze będą miały przełożenie na uzyskany dochód, ma to między innymi związek z rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej, w szczególności sektora handlowego.

Wymieniona grupa przedsiębiorców skorzysta z nowego rozwiązania za okres dwóch miesięcy: kwiecień-maj 2020 r.

Ulga na start a ZUS

Dotychczas ze zwolnienia ze składek ZUS nie mogli skorzystać przedsiębiorcy, którym przysługiwała tzw. ulga na start. Osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej mają przywilej opłacania przez okres 6 miesięcy jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Poprzednie rozwiązania przyjęte w ramach tarczy antykryzysowej nie obejmowały tej grupy przedsiębiorców, tarcza 3.0 to zmienia.

Świadczenie postojowe

Dla przypomnienia o świadczenie postojowe mogą ubiegać się przedsiębiorcy, u których nastąpił spadek przychodów z powodu COVID-19 o co najmniej 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego. O innych warunkach jakie należy spełniać można przeczytać tutaj.
Wypłata świadczenia postojowego możliwa jest za okres 3 miesięcy marzec-maj 2020 r. Świadczenie za kolejny miesiąc będzie wypłacone pod warunkiem złożenia przez przedsiębiorcę wniosku o świadczenie postojowe za następny okres RSP-DK.

Świadczenie postojowe otrzyma również przedsiębiorca, który miał zarejestrowaną działalność gospodarczą przed dniem 1 kwietnia 2020 r. (poprzednio było to przed 1 lutego 2020 r.).

Wniosek o wypłatę świadczenia postojowego składa się do ZUS na formularzu RSP-D.
Wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii.

Danina solidarnościowa

Przedsiębiorcy, którzy osiągnęli w 2019 roku dochód powyżej 1 mln zł muszą zapłacić podatek w wysokości 4% od nadwyżki ponad tę kwotę i to się nazywa danina solidarnościowa. Takie osoby powinny złożyć do 30 kwietnia deklarację DSF-1 i zapłacić podatek.

Pożyczka 5.000 zł z PUP

Przedsiębiorcy mogą uzyskać niskooprocentowaną pożyczkę ze środków Funduszu Pracy.

Poprzednio, aby uzyskać taką pożyczkę należało prowadzić działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020 r. Tarcza 3.0 zmienia ten warunek, a mianowicie taką pożyczkę otrzymają również przedsiębiorcy, którzy uruchomili działalność przed dniem 1 kwietnia 2020 r.

Dofinansowanie z PUP części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość