Jedna składka ZUS – praktyczne metody ustalania salda składek ZUS

stan konta płatnika ZUS

Masz wątpliwość czy twoje rozliczenia płatności dokonywanych na jeden rachunek w ZUS są zgodne z twoimi danymi? Przeczytaj jak możesz sprawdzić stan swojego konta jako płatnik składek w ZUS.

Przedsiębiorcy, którzy czasami dokonują nieregularnych wpłat swoich zobowiązań wobec ZUS zastanawiają się czy przypadkiem nie posiadają z tego tytułu jakichś zaległości. Przed zmianą funkcjonalności wpłaty były dokonywane na trzy numery rachunków bankowych w ZUS w podziale na poszczególne ubezpieczenia i fundusze. Po zmianie wszystkie wpłaty wpływają na jeden indywidualny numer rachunku płatnika składek. Z jednej strony jest to ułatwienie techniczne. Z drugiej jednak strony nie zawsze rozliczenia wpłat po terminie lub na zaległości jakie ma przedsiębiorca są zgodne z tym co znajduje się na koncie w ZUS.

Metody ustalania salda składek ZUS

Saldo konta rozliczeniowego w ZUS dotyczy płatnika składek. Płatnikami są firmy zatrudniające pracowników, ale są nimi również jednoosobowe firmy prowadzące działalność gospodarczą. Występują one wówczas w podwójnej roli: podatnika i płatnika.

Ustalenie salda składek w ZUS możliwe jest na kilka sposobów:

  1. Jeżeli jesteśmy zarejestrowani i posiadamy konto na PUE wówczas po wejściu na stronę www.zus.pl możemy się zalogować: Można to zrobić osobiście lub przez pełnomocnika. Pełnomocnictwa bardzo często udzielają przedsiębiorcy biurom rachunkowym. Posiadanie takiego upoważnienia pozwala na bieżący monitoring rachunku rozliczeniowego w ZUS.
  2. Inną możliwością jest złożenie wniosku RD-3 “Wniosek o informację o stanie konta płatnika składek” przez PUE, pocztą, osobiście lub przez pełnomocnika.
  3. Można umówić się z doradcą płatnika składek, który jest w każdej placówce ZUS.
  4. Można również skontaktować się z konsultantem w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00.

Ustalanie salda składek przez PUE-ZUS

Sprawdzenia stanu konta płatnika składek dla przedsiębiorcy zarejestrowanego na PUE-ZUS jest bardzo praktyczne i wygodne. Po zalogowaniu widoczne są liczne zakładki, które swobodnie można otwierać i zapoznawać się z ich zawartością. Przy bliższym poznaniu można w dość intuicyjny sposób pozyskać interesujące nas informacje. Można sprawdzić jakie przedsiębiorca posiada saldo składek za poszczególne okresy rozliczeniowe, jak również łączne saldo bieżące, widoki poniżej.

 
saldo składek przez PUE-ZUS
 
stan konta ZUS

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

▲ wróć na początek

Wniosek RD-3 jako informacja o stanie konta

Inną formą pozyskania informacji o saldzie konta płatnika składek jest złożenie wniosku RD-3. Wniosek można złożyć przez PUE-ZUS, osobiście, pocztą lub przez pełnomocnika. W odpowiedzi na zapytanie ZUS przekaże przedsiębiorcy odpowiedź, w której odniesie się w sposób bardzo ogólny do stanu konta. Wskaże czy jest zaległość, nadpłata czy też saldo wynosi zero. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Zmiany w zakresie składania wniosku RD-3

Jak można przeczytać na stronie internetowej ZUS od 27 sierpnia 2019 roku została wprowadzona nowa funkcjonalność w zakresie informacji na podstawie wniosku RD-3. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów wprowadzono na profilu płatnika składek na PUE-ZUS możliwość samodzielnego tworzenia elektronicznych dokumentów z wybranymi danymi z konta w ZUS. W ten sposób można również pozyskać informację o saldzie płatnika składek w ZUS. Dokument jest potwierdzony elektroniczną pieczęcią ZUS. Można go zapisać jako plik PDF, XML lub wysłać na dowolny adres e-mail przy zastosowaniu odpowiedniego zabezpieczenia. Dodatkowo ZUS uruchomił online specjalną wyszukiwarkę dla instytucji, do których składane są samodzielnie przygotowane informacje. Będzie można w niej potwierdzić autentyczność przedłożonych danych.

Pozostałe metody

Inne metody wskazane na początku sprowadzają się do kontaktu osobistego z przedstawicielem ZUS lub kontaktu telefonicznego przez Centrum Obsługi Telefonicznej.

Opisane metody weryfikacji salda składek ZUS pozwolą na wybranie optymalnego rozwiązania przez przedsiębiorcę. Forma jaką wybierze płatnik składek będzie zależała od jego decyzji.

▲ wróć na początek
Składki ZUS w 2020 – znaczna podwyżka składek dla firm przeczytaj.
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość