Jednorazowy bilet komunikacji miejskiej – czy można ująć go w KPiR i odliczyć VAT?

Czy bilet jednorazowy na komunikację miejską może stanowić podstawę ujęcia wydatku w KPiR i rejestrach VAT ? Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z podróżowaniem w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Co ważne, może być to zarówno zakup paliwa (w przypadku prywatnego auta – do wysokości kilometrówki), przejazd taksówką, jak i komunikacją miejską. Jak to jest w przypadku jednorazowego biletu komunikacji miejskiej jest wystarczającym dowodem aby uwzględnić go w KPiR? Sprawdźmy.

Jednorazowy bilet komunikacji miejskiej a koszty podatkowe

By możliwe było zaliczenie danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu, konieczne jest spełnienie kilku warunków – nie wystarczy, że ma on związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ważne jest również właściwe jego udokumentowanie. O tym, co może stanowić dowód ujęcia kosztu w księdze przychodów i rozchodów mówią par. 12 ust. 3, par. 13 i 14 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Co ważne, wśród dopuszczalnych dowodów księgowych nie znajdziemy jednorazowego biletu komunikacji miejskiej. W związku z powyższym, by możliwe było ujęcie w KPiR (dowiedz się więcej) wydatku za taki przejazd, konieczne jest zatem uzyskanie faktury od przewoźnika.

Jednorazowy bilet komunikacji miejskiej a VAT

Jednorazowy bilet komunikacji miejskiej nie jest również wystarczającym dowodem pozwalającym na ujęcie tego typu wydatku w rejestrze zakupu VAT. Dlatego też konieczne jest udokumentowanie przejazdu środkami komunikacji miejskiej za pomocą faktury.

Ważne!

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wystawiania faktur, w ściśle określonych przypadkach faktury mogę zawierać mniej danych niż wynika to z ustawy o VAT. Jest tak m.in. w przypadku zakupu przejazdu na odległość nie mniejszą niż 50 km udokumentowanego biletem jednorazowym zawierającym następujące dane:

  • numer i datę wystawienia,
  • imię i nazwisko lub nazwę sprzedawcy (przewoźnika),
  • NIP sprzedawcy,
  • informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
  • kwotę podatku,
  • kwotę należności ogółem.

Jeżeli posiadany bilet spełnia ww. warunki, wówczas traktuje się go jak fakturę – pozwala zatem na zaliczenie takiego wydatku w koszty (ujęcie w KPiR) oraz odliczenie od niego podatku od towarów i usług.

 

Dowiedz się, jak rozliczać delegację krajową przedsiębiorcy!
 

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI