JPK_PKPIR – co to jest i od kiedy obowiązuje?

1 lipca 2018r. na przedsiębiorców prowadzących księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych nałożono nowy obowiązek. Tworzenie plików JPK związane z przekazywaniem elektronicznie danych organom podatkowym. Jakie wprowadzono zmiany i czego dotyczy plik JPK_PKPIR?

Jednolity plik kontrolny a KPiR

Od 1 stycznia 2018r. ostatnia grupa czynnych podatników VAT posiada obowiązek przekazywania plików JPK_VAT.

Od stycznia br. ewidencje VAT, które stanowią jeden z rodzajów ksiąg podatkowych, muszą być prowadzone elektronicznie. Takiego obowiązku nie wprowadzono jednak w stosunku do innego typu ksiąg – m.in. podatkowej KPiR.

Wersja papierowa czy elektroniczna?

Dla powstania obowiązku przekazania plików JPK kluczowa jest forma prowadzenia ksiąg tj. przy użyciu programów komputerowych. Za wykorzystanie programów komputerowych uważa się nie tylko specjalistyczne oprogramowanie działające na danym urządzeniu bądź w tzw. chmurze. Korzystanie z arkuszy kalkulacyjnych czy aplikacji mobilnych również oznacza użycie oprogramowania komputerowego.Przedsiębiorcy, którzy prowadzą podatkową KPiR w tradycyjnej, papierowej wersji nie mają obowiązku tworzenia i przekazywania JPK_KPIR także w sytuacji, w której organ podatkowy zażąda tej struktury. Tym samym wprowadzenie JPK_PKPIR nie oznacza zakazu prowadzenia podatkowej KPIR w postaci papierowej.

Jak można to zrobić?

Przedsiębiorcy prowadzący księgowość za pomocą serwisu ifirma, w prosty sposób mogą przygotować pliki JPK_PKPiR w zakładce JPK, a następnie pobrać (w celu samodzielnego przekazania) bądź wysłać elektronicznie za pośrednictwem serwisu. Należy pamiętać. że termin na przygotowanie i przekazanie JPK_PKPiR bez względu na formę przekazu to zaledwie trzy dni.

Sprawdź, jak łatwo przygotujesz i wyślesz JPK_VAT z ifirmą!
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań